Aktualności

Badania prof. Marcińca III najważniejszym wynalazkiem 25-lecia

2014-06-06

20140522_badania dyrektora PPNT Poznań w finale plebiscytu Nauka to wolnosc5 czerwca Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska ogłosiła wyniki plebiscytu „Nauka to wolność” o tytuł najważniejszego polskiego wynalazku ostatniego ćwierćwiecza. Odkrycia z dziedziny chemii, których dokonał prof. dr hab. Bogdan Marciniec, Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM, zajęły w tym plebiscycie III miejsce.

Badania prof. Marcińca nad wytwarzaniem materiałów krzemoorganicznych o znaczeniu przemysłowym znalazły się wśród 25 najważniejszych wynalazków ostatniego ćwierćwiecza w plebiscycie „Nauka to wolność”. Był on częścią obchodów 25-lecia demokracji w Polsce. Już samo włączenie tych badań do plebiscytu jest dużym wyróżnieniem, jednak dzięki głosom internautów, ta szczególna inicjatywa znalazła się na podium i uznana została za III najważniejszy wynalazku ostatniego 25-lecia.

To, co najważniejsze dla współczesnej cywilizacji, to efektywna relacja: odkrycia naukowe–innowacje–biznes. Poszukujemy nowych reakcji prowadzących do syntezy związków chemicznych o wielostronnych zastosowaniach – mówi prof. Bogdan Marciniec. – Integracja nauki z biznesem jest wspaniałym wyzwaniem – podkreśla.

Zastosowania krzemu i jego związków są bardzo rozległe: to m.in. podstawowe surowce w przemyśle szklarskim, ceramicznym, materiałów budowlanych, przemyśle elektronicznym (tranzystory i układy scalone, procesory) oraz polimerowym (produkty silikonowe). Jedną z głównych metod otrzymywania związków krzemoorganicznych, która znalazła powszechne zastosowanie przemysłowe, jest hydrosililowanie katalizowane kompleksami metali. Prof. Marciniec jest w tym światowym specjalistą – jego angielski podręcznik jest podstawą dla wszystkich, którzy chcą się zająć tą dziedziną. Dzięki rezultatom badań prof. Marcińca powstają zaawansowane materiały i nanomateriały.

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym działa ponad 80 firm i budujemy laboratoria dla następnych. To miejsce, gdzie nauka spotyka się z biznesem, a młodzi ludzie komercjalizują wyniki badań naukowych. Z mojej inicjatywy rozpoczyna też swoją działalność Wielkopolskie Centrum Zaawansowanych Technologii. To multidyscyplinarny ośrodek grupujący najlepszych specjalistów z nauk ścisłych, przyrodniczych i technicznych, zbudowany ze środków europejskich w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (63 mln euro). Naukowcy będą opracowywać tu oryginalne technologie i biotechnologie syntezy chemikaliów, biochemikaliów i agrochemikaliów. To taka „biżuteria chemiczna” (fine chemicals), która jest podstawą wytwarzania bio- i nanomateriałów nowej generacji dla optoelektroniki, ceramiki, farmacji, medycyny, rolnictwa i przemysłu high-tech.) – mówi prof. Marciniec.

Bogdan Marciniec – profesor dr hab. na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu, rektor tej uczelni (1988-1990) – wybitny uczony, chemik, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauki i The European Academy of Arts, Sciences and Humanities w Paryżu, doktor honoris causa Politechniki Łódzkiej (2013). Utworzył Fundację UAM (1990), (prezes od 2001 r.) oraz pierwszy w Polsce Park Naukowo-Technologiczny w Poznaniu (1995), którego jest dyrektorem. Należy do światowej rangi specjalistów w zakresie chemii krzemu i katalizy metaloorganicznej, współtwórca nowej subdyscypliny naukowej – katalizy metalonieorganicznej. Autor ponad 390 publikacji, w tym 15 książek, 170 patentów i zgłoszeń patentowych oraz ponad 40 technologii przemysłowych, z których 17 wdrożono w PIW „UNISIL” – pierwszym uniwersyteckim spin-off w Tarnowie-Mościcach założonym w 1989 przez Prof. Marcińca. Uhonorowany m.in. nagrodami Premiera (2001), Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej (Polski Nobel, 2009) w obszarze nauk technicznych, Perłą Honorową w dziedzinie nauki przyznana przez „Polish Market” (2009).