Start-upy z Rubieży – premiera
2014-03-21Dwanaście start-upów. Trzy branże: ICT, chemia i biotechnologia oraz suma wejść kapitałowych sięgająca niemal 6 milionów złotych. Do tego, ponad dwa lata intensywnych prac naszego parkowego funduszu zalążkowego, InQbator Seed. Efekt? Już w najbliższy poniedziałek, wielka premiera. Wszystkie start-upy zaprezentują się przed potencjalnymi partnerami biznesowymi i klientami. Kto oczaruje publikę i zdobędzie wymarzonych klientów?
Pomysł z garażu … lub z uczelnianych murów
Google, Amazon, Dell, Microsoft – najpotężniejsze firmy hi-tech rodziły się garażu. Podobny początek miał jeden z naszych najbardziej rozpoznawalnych start-upów, GLIP – spółka produkująca interaktywne stoły, ściany i podłogi.
Pomysł na zbudowanie interaktywnych powierzchni dotykowych narodził się kilka lat temu w głowie absolwenta Politechniki Poznańskiej, Grzegorza Hibnera. Odkąd pamiętam inspirowały nas technologie prezentowane przez największe światowe koncerny – mówi. I tak, jak twórcy największych światowych firm technologicznych, autorzy projektu zaczynali w garażu. To tam, z płyt meblowych i plexi, skręciliśmy pierwszy prototyp stołu dotykowego. Tak powstał GLIP – mówi Przemysław Kozłowski, dziś prezes zarządu firmy. Dziś GLIP to interaktywne urządzenia, które reagują na dotyk kilku użytkowników jednocześnie. Obsługują rozmaite aplikacje, gotowe i dedykowane indywidualnym potrzebom. To m.in. dzięki nim, zimą tego roku, ożyło Mobilne Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a w nim hologram Ignacego Paderewskiego.
Rozwiązania rodem z science-fiction
Genesius, kolejny z parkowych start-upów, został stworzony przez chemika, biotechnologa i … ekonomistę. Spółka zajmuje się tworzeniem inteligentnych konstruktów „tropiących” wadliwe cząstki w organiźmie chorego: Nasze produkty mogą wesprzeć zarówno lekarzy, jak i pacjentów w diagnozowaniu schorzeń o podłożu genetycznym. Wszędzie tam, gdzie zawodzą standardowe testy i metody, wchodzimy my – mówi dr Anna Kurzyńska-Kokorniak – koordynator merytoryczny projektu. Do tego celu wykorzystujemy chemicznie syntetyzowane kwasy nukleinowe, które obecnie są idealnym narzędziem diagnostycznym – dodaje dr hab. Marcin K. Chmielewski – ekspert naukowy w Genesius sp. z o .o. W planach spółki są także prace nad konstruktami działającymi na zasadzie tzw. gąbek molekularnych, które wychwytują i dezaktywują szkodliwe dla organizmu cząsteczki. Najlepsze rozwiązania to takie, które wymyśliła natura. Wystarczy je umiejętnie kopiować – podsumowuje dr Maciej Kokorniak, ekonomista i informatyk, prezes zarządu spółki Genesius sp. z o .o
Białka leczące paradontozę
Centrum Technologii Inhibitorowych to z kolei pierwszy w portfelu inwestycyjnym naszego Parku spin off. Licencji na wykorzystanie opatentowanej metody stosowania cystatyny – białka, które w przyszłości może odegrać znaczącą rolę w leczeniu wielu poważnych schorzeń, w tym uszkodzeń mózgu – udzielił wrocławski Uniwersytet Medyczny, na którym, na co dzień pracuje prof. Maciej Siewiński, wiceprezes. Wspomaganie pamięci i redukcja otępienia jest jeszcze przed nami. Póki co, skupiamy się na terapii parodontozy, w której doskonale sprawdza się unikatowa technologia, z której mamy możliwość korzystać. Schorzenie to choć na pozór mniej „ważne”, boleśnie dotyka dziesiątki milionów mieszkańców Europy – kontynuuje prezes zarządu spółki, Jarosław Osiadacz.
Wysokie technologie i … słodycze
Na przedstawicieli branży motoryzacyjnej czeka ponadto technologia przyspieszająca schnięcie lakieru (PhotoHiTech), a dla producentów mocniejszych trunków, technologie radykalnie przyspieszające produkcje alkoholu (BBH Biotech). Co więcej? Fanów zdrowego trybu życia ucieszą słodycze Afekta_arni, a Biotomineral już wkrótce przetworzy wasze odpady w ekologiczne produkty, do dalszego użytku.
*****
Gośćmi poniedziałkowego wydarzenia w naszym Parku będą m.in. Michał Bańka, dyrektor Departamentu Wsparcia Instytucji Otoczenia Biznesu PARP, Anna Heyka z HCM Group, Wojciech Szapiel z Polish Investment Fund, a także Daniel Bara, współzałożyciel 4th Wave Consulting, członek Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej.
*****
InQbator Seed jest realizowany dzięki środkom pozyskanym z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 3.1