Kolejne inwestycje naszego Parku
2013-11-15Inteligentne konstrukty „tropiące” wadliwe cząstki w organiźmie chorego czy białka wspomagające działanie mózgu i leczące parodontozę – metody rodem z filmów science fiction lub z sennych marzeń futurologów – są stosowane na rubieżach Poznania. Do listy spółek, w które zainwestował nasz Park, dołączyły kolejne – Genesius i Centrum Technologii Inhibitorowych.
Genesius został stworzony przez chemika, biotechnologa i … ekonomistę. „Nasze produkty mogą wesprzeć zarówno lekarzy, jak i pacjentów w diagnozowaniu schorzeń o podłożu genetycznym. Wszędzie tam, gdzie zawodzą standardowe testy i metody, wchodzimy my” – mówi dr Anna Kurzyńska-Kokorniak – koordynator merytoryczny projektu. „Do tego celu wykorzystujemy chemicznie syntetyzowane kwasy nukleinowe, które obecnie są idealnym narzędziem diagnostycznym” – dodaje dr hab. Marcin K. Chmielewski – ekspert naukowy w Genesius sp. z o .o. W planach spółki są także prace nad konstruktami działającymi na zasadzie tzw. gąbek molekularnych, które selektywnie wychwytują i dezaktywują szkodliwe dla organizmu cząsteczki. „Najlepsze rozwiązania to takie, które wymyśliła natura. Wystarczy je umiejętnie kopiować” – podsumowuje dr Maciej Kokorniak, ekonomista i informatyk, prezes zarządu spółki Genesius sp. z o .o.
Centrum Technologii Inhibitorowych to pierwszy w portfelu inwestycyjnym PPNT FUAM spin off. Licencji na wykorzystanie opatentowanej metody stosowania cystatyny – białka, które w przyszłości może odegrać znaczącą rolę w leczeniu wielu poważnych schorzeń, w tym uszkodzeń mózgu – udzielił wrocławski Uniwersytet Medyczny, na którym, na co dzień pracuje prof. Maciej Siewiński, wiceprezes. „Wspomaganie pamięci i redukcja otępienia jest jeszcze przed nami. Póki co, skupiamy się na terapii parodontozy, w której doskonale sprawdza się unikatowa technologia, z której mamy możliwość korzystać. Schorzenie to choć na pozór mniej „ważne”, boleśnie dotyka dziesiątki milionów mieszkańców Europy” – kontynuuje prezes zarządu spółki, Jarosław Osiadacz.
Zarówno Genesius, jak i Centrum Technologii Inhibitorowych są kolejnymi po GLIP inwestycjami naszego Parku, zrealizowanymi w ramach projektu InQbator Seed, współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Do tej pory Park zainwestował ponad 1.700.000 zł w innowacyjne projekty. Informacje o kolejnych inwestycjach – wkrótce.