Aktualności

Compete In: kolejne etapy projektu

2018-02-13

PPNT, projekty europejskie, wyjazdy studyjneCompete In to projekt europejski wspierający konkurencyjność regionów w zglobalizowanym świecie. Polskim pratnerem przedsięwzięcia jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Nasz Park został włączony w realizację Copmete In w 2017 r., kiedy to wzieliśmy udział w wizycie studyjnej we Włoszech i gościliśmy przedstawicieli pozostałych partnerów w Poznaniu.

Czy jest Compete In?

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego od kwietnia 2016 r. realizuje międzynarodowy projekt dotyczący wspierania konkurencyjności regionów poprzez internacjonalizację, skupiajacy się
w szczególności na poprawie konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w obliczu globalizacji gospodarki.  Projekt zakłada stworzenie katalogu dobrych praktyk, obejmującego sprawdzone rozwiązania w zakresie wspierania ekspansji zagranicznej MŚP, przyciągania inwestorów i nawiązywania międzynarodowych partnerstw gospodarczych. W procesie ich wyboru uczestniczą członkowie tzw. Lokalnej Grupy Interesariuszy (LGI), która w każdym regionie skupia instytucje posiadające długoletnie doświadczenie i wiedzę we wspieraniu internacjonalizacji regionalnej gospodarki. Jedną z takich instytucji, zaproszonych do współpracy przy Compete In, jest właśnie nasz Park.

Jakie etapy pracy?

Wraz z końcem 2017 r. zakończył się w projekcie etap odbywania wizyt studyjnych, podczas których kolejno w Wakefield (Wielka Brytania), Reggio Emilia, Bolonii (Włochy), Gliwicach, Poznaniu (Polska), Gavle (Szwecja) i Walencji (Hiszpania) prezentowanych było 21 dobrych praktyk. W II połowie ubiegłego roku każdy z partnerów, we współpracy z przedstawicielami Lokalnej Grupy Interesariuszy, przedstawiał po 3 przykłady stosowanych na jego obszarze narzędzi i rozwiązań, które mają potencjał do wykorzystania przez innych partnerów.

Urząd Marszałkowski zaprezentował m.in. stosowane w Wielkopolsce narzędzia wsparcia finansowego oraz zaprosił gości do PPNT, gdzie mieli okazję poznać nasze narzędzia wspierania firm w ekspansji zagranicznej  oraz zobaczyć zakamarki Parku: laboratorium C14 i laboratorium Wyobraźni.

Co dalej?

Kolejnym etapem w pracach projektowych jest wybór dwóch dobrych praktyk przez każdego partnera do dalszego badania w trakcie dwustronnych warsztatów transferowych. Efektem końcowym tej fazy ma być bezpośrednie przygotowanie praktyki lub jej elementów do przeniesienia do polityki regionu dokonującego transferu.

Wszystkie informacje o projekcie oraz katalog dobrych pratyk można znaleźć na stronie www.interregeurope.eu/competein