Grafenowe ciepło w szpitalu, czyli udana współpraca biznesowa
2018-07-18Grafen w szpitalnym łóżku? Dzięki PPNT, który jest członkiem sieci EEN, wspierającej firmy w nawiązywaniu międzynarodowych relacji biznesowych, udało się połączyć te dwie pozornie odległe branże w udanej współpracy polsko-brytyjskiej.
Alvo Medical to specjalistyczna firma dostarczająca kompleksowe rozwiązania i produkty dla bloków i sal operacyjnych do szpitali na całym świecie. W portfolio produktów firmy znaleźć można np. myjnie chirurgiczne, drzwi specjalistyczne, wózki medyczne, systemy transferu pacjenta i meble medyczne. Firma ma swoją siedzibę w Wielkopolsce, ale klientów daleko poza granicami naszego regionu.
Zimne stoły operacyjne
Realizując zamówienia, ALVO Medical natrafiła na problem z ogrzaniem stołów operacyjnych. Prawidłowe ogrzanie powierzchni stołu ma istotne znaczenie dla zdrowia i komfortu pacjentów poddawanych zabiegom chirurgicznym, w czasie których, oczywiście, pozostają w długotrwałym bezruchu. Ze względów praktycznych i technologicznych dotychczas dostępne rozwiązania nie sprawdzały się… Firma stanęła przed koniecznością znalezienia lepszej technologii, aby móc utrzymać wiodącą pozycję na rynku.
Ciepły grafen
W tym czasie brytyjscy naukowcy pracowali nad… najcieńszym grzejnikiem na świecie opartym o właściwości grafenu. Firma FGV Cambridge Nanosystems, wywodząca się z University of Cambridge, opracowała wysokiej jakości moduły grzewcze o grubości zaledwie kilku mikronów. Grzejniki te to w rzeczywistości farby grafenowe, które mogą być nakładane na elastyczne materiały.
Współpraca w sieci EEN
Obie firmy spotkały się dzięki sieci EEN (Entreprise Europe Network). Jej lokalny oddział działa w ramach Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego, do którego zwróciła się firma ALVO.
EEN to sieć ekspertów pracujących w 60 krajach na świecie, którzy ułatwiają przedsiębiorcom znalezienie kontrahentów, klientów, dostawców czy licencjobiorców. Eksperci pomagają odpowiednio precyzyjnie formułować zapytania i oferty, umieszczają je w międzynarodowych bazach, sprawdzają potencjalnych partnerów i pomagają nawiązać z nim kontakt. Przewagą sieci EEN jest sprawne działanie, ponadnarodowy charakter oferty oraz… brak kosztów.
Dzięki pracy konsultantów sieci EEN po obu stronach, obie firmy nawiązały pierwszy kontakt i po podpisaniu umowy o poufności rozpoczęły testy i pilotażowe instalacje materiału grzejnego w materacach montowanych w stołach operacyjnych firmy ALVO. Dzięki zaangażowaniu po obu stronach pojawiła się realna szansa na masowe zastosowanie tego rozwiązania. FGV Cambridge Nanosystems zyskała szansę na przetestowanie swojego rozwiązania w branży medycznej, która jest szczególnie wymagająca pod względem jakości i bezpieczeństwa produktów dla pacjentów.
Obu przedsiębiorstwom życzymy wielu sukcesów na grafenowo-medycznym rynku, a przedsiębiorców zainteresowanych nawiązaniem podobnej współpracy zapraszamy do kontaktu z Grzegorzem Cieślą: grzegorz.ciesla@ppnt.poznan.pl