Po-po-jutrze: innowacje społeczne już czekają na eksploratorów!
2018-07-27Prace nad innowacjami społecznymi w projekcie Po-po-jutrze, współtworzonym przez PPNT oraz Sense consulting właśnie dobiegły końca. Teraz przyszedł czas na korzystanie z rozwiązań wypracowanych dla osób dorosłych z ograniczonym dostępem do edukacji, menedżerów, trenerów i dla wszystkich tych, którzy chcieliby zadbać o rozwój osobisty.
Przygoda z Po-po-jutrze trwała ponad 2 lata. Po szerokiej, ogólnopolskiej akcji promocyjnej, do udziału w projekcie zgłosiło się 200 osób, mających pomysł na nowe, nieszablonowe metody kształcenia osób dorosłych. Do etapu preinkubacji wybrano 60 zespołów, a z tych 32 do inkubacji, czyli wsparcia merytorycznego, organizacyjnego oraz finansowego. Każdy z projektów innowacji społecznej otrzymał grant warty średnio 60 tys. zł, służący dopracowaniu i udoskonaleniu koncepcji.
Finalnie 4 najlepsze projekty miały zostać wprowadzone na rynek i upowszechnione, ale rzeczywistość lubi zaskakiwać i aż 16 pomysłów zyskało uznanie Rady Ekspertów. Nagrodziliśmy 6, a wyróżniliśmy 10 innowacji, kierowanych do różnych grup wiekowych i społecznych, ale wiele z nich ma znacznie szersze spektrum zastosowania. Każdy z projektów sprzyja bowiem rozwojowi osobistemu lub zawodowemu, ma na nowo rozbudzić chęć nauki wśród osób dorosłych, inspirować do samorozwoju.
Słuchanie rynku i rozumienie użytkownika w procesie projektowania innowacji społecznych w Po-po-jutrze sprawiło, że odpowiadają one na realne potrzeby swoich odbiorców oraz łatwiej mogą zostać wdrożone w otaczająca nas rzeczywistość. Stąd też wśród pomysłów znalazły się chociażby: baśniowa gra fabularna Moc stresu wraz z Podręcznikiem Samokształcenia i scenariuszem szkolenia, program warsztatów Balanser, pomagający zachować równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, Akcelerator Innowacji, który uczy, jak wdrażać innowacje w oparciu o myślenie projektowe, Trzeci Horyzont, wykorzystujący metodę Future Thinking, warsztaty z klockami Lego, które w projekcie Senior+ mają za zadanie podnosić kompetencje informatyczne seniorów i przeciwdziałać wykluczeniu cyfrowemu czy kurs on-line Kulturalnie o finansach, służący edukacji finansowej.
Projekty wypracowane w Po-po-jutrze już zyskały ogromną aprobatę – znaczną część z nich prezentowano podczas dwóch czerwcowych konferencji w PPNT: #MIKROINNOWACJE #MAKROEFEKTY w biznesie oraz #MIKROINNOWACJE #MAKROEFEKTY w edukacji dorosłych. Wystąpienia znanych prelegentów, prezentacje projektów w formie warsztatów, demo day, dały możliwość zapoznania się z ideą innowacji społecznych, rozwoju osobistego, ciekawiły, motywowały i inspirowały.
Stworzyliśmy katalog opisujący w prosty i przyjemny, bo głównie graficzny sposób, 16 najlepszych innowacji. Włączyliśmy także opinie i wrażenia osób zasiadających w Radzie Ekspertów projektu Po-po-jutrze.
KATALOG
Nakręciliśmy 4 miniatury filmowe, prezentujące nagrodzone projekty i ich twórców. Świetnie oddają klimat i ideę pomysłów, pokazując jednocześnie autentyczne zaangażowanie zespołów projektowych w pracę nad nimi.
FILMY
Brzmi ciekawie? Jeśli tak, to warto zaznaczyć, że po wytężonej pracy w Po-po-jutrze do dyspozycji pozostawiamy w sumie 32 innowacje społeczne, służące rozwojowi osobistemu i zawodowemu. Wszystkie zostały zamieszczone na stronie www projektu i można z nich korzystać bezpłatnie. W zakładce INNOWACJE, znajdują się opisy pomysłów wraz ze wskazaniem dostępu do nich. W wielu przypadkach wystarczy kliknąć w odnośnik www, można też pobrać innowację w wersji elektronicznej.
STRONA PROJEKTU PO-PO-JUTRZE
Do dzieła poszukiwacze nowych rozwiązań – teraz czas na szerokie wykorzystywanie tych doświadczeń w praktyce!