Aktualności

Eksperci PPNT: Nowe przepisy o CIT szansą dla spin-offów

2015-02-10

PPNT Poznań - eksperci ppnt 2015Justyna Cięgotura, PPNT FUAM: Nowelizacja przepisów o CIT to ogromna szansa dla akademickich spółek typu spin-off.

Instytucje stosujące w swojej działalności transfer własności intelektualnej, czyli wnoszenie aportem do spółki know-how, praw autorskich lub patentów, mogą odetchnąć zulgą. Doczekaliśmy się nowelizacji przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT), które pozwalają na odroczenie terminu płacenia podatku z tego tytułu nawet na pięć lat.

Daje to czas i szansę obu podmiotom – zarówno wnoszącej instytucji naukowej lub badawczej, jak i spółce przyjmującej – na rozwój przedsięwzięcia i osiągnięcie zysku z komercjalizacji. Nowe technologie w początkowej fazie rozwoju generują bowiem większe koszty niż zyski. Odroczenie obowiązku podatkowego o 5 lat, zwiększa możliwości pokrycia ciężarów podatkowych z przyszłych zysków, które przyniesie inwestycja związana z komercjalizacją własności intelektualnej.

Do tej pory podmioty komercjalizujące, tj. uczelnie wyższe, spółki tworzone na podstawie ustawy o szkolnictwie wyższym, PAN, instytuty naukowe i badawcze – chcąc dokonywać transferu własności intelektualnej, obejmującej m.in. patenty, know-how, prawa autorskie, poprzez wniesienie ich aportem do spółki, zobowiązane były odprowadzić podatek CIT. Obowiązek podatkowy powstawał w momencie pojawienia się przychodu z tytułu objętych udziałów w zamian za wniesioną do spółki własność intelektualną. Cóż to oznaczało w praktyce? Paraliż decyzyjny w procesie tworzenia akademickich spółek spin-off, tworzenia spółek celowych itp., których zadaniem miała być komercjalizacja własności intelektualnej. Niestety, ta w gruncie rzeczy „niematerialna” własność, po wejściu do spółki stanowi część majątku, za wniesienie której należą się udziały w spółce. Te z kolei postrzegane są jako przychody podmiotu wnoszącego, od których należy zapłacić podatek.

Obecnie opodatkowanie przychodu z tytułu wniesienia aportu do spółki można odroczyć na okres pięciu lat. Warunkiem takiego odroczenia jest jednak niezbywanie objętych udziałów w tym okresie.

Również, by zadziałały nowe przepisy, spełnione muszą być dwie przesłanki. Pierwsza to przesłanka przedmiotowa, według której aportem jest własność intelektualna. Druga to przesłanka podmiotowa. Ta z kolei zaznacza, że wnoszącym aport musi być podmiot komercjalizujący.

Jest to ogromna szansa na rozkwit dla akademickich spółek typu spin-off!

Justyna Cięgotura
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM