Mówimy takim samym językiem!
2018-09-28 Martyna KoniecznaW PPNT od lat świadczymy specjalistyczne doradztwo dla firm i naukowców z branży life science. Co nas wyróżnia na tle innych firm doradczych, to praktyczne doświadczenie w branży, które pozwala nam lepiej rozumieć naszych klientów.
Jestem biotechnologiem. Od 8 lat pracuję w Zespole Innowacji i Transferu Technologii PPNT, gdzie jestem odpowiedzialna za współpracę z naukowcami i firmami działającymi w branży life science. Na ich potrzeby realizuję usługi doradcze, związane z szeroko pojętą innowacyjnością i transferem technologii.
Praktyczne doświadczenie z pracy w laboratorium, znajomość technik, słownictwa branżowego i wiedza na temat procesów biotechnologicznych jest szczególnie cenna już na pierwszym etapie, tj. wtedy kiedy przystępuję do rozmów z klientem. Z drugiej strony, dzięki wieloletniej współpracy z firmami, znam realia funkcjonowania przedsiębiorstw. Takie dwukierunkowe spojrzenie, od strony naukowej i biznesowej jednocześnie, jest w procesie transferu technologii szczególnie ważne.
Specjalizacja w określonych obszarach pozwala konsultantom PPNT dobrze rozumieć języki, którymi mówią do nas zarówno naukowcy, jak i przedsiębiorcy. Dzięki temu wykonując np. analizę rynku dla nowatorskiej technologii genotypowania, badając otoczenie patentowe dla induktorów odporności systemicznej u roślin, czy też wydając opinię o innowacyjności dla specyficznych zastosowań sekwencjonowania nanoporowego jesteśmy pewni, że klienci otrzymają „produkt” najwyższej jakości. I oszczędzą przy tym czas, który konsultant innej firmy doradczej spoza branży musiałby poświęcić na analizę obszaru z którego pochodzi technologia czy innowacyjne rozwiązanie, a nawet na analizę i zrozumienie znaczenia samych słów kluczowych.
Kiedy najbardziej przydaje się to „porozumienie”? Gdy świadczymy usługi specjalistyczne związane z transferem technologii lub ochroną i komercjalizacją rozwiązań opracowanych przez przedstawicieli branży life science. Jest to przede wszystkim wydanie opinii o stopniu innowacyjności rozwiązania, które planują wdrożyć np. w ramach projektów finansowanych z UE. Jest to także badanie stanu techniki, analiza rynku lub też opracowanie ścieżki komercjalizacji dla wynalazku z zakresu medycyny, biotechnologii, farmacji czy innej dziedziny z obszaru life science. Czasami usługi te stanowią kolejne etapy procesu transferu technologii, czasem są dopełnieniem usług badawczo- rozwojowych realizowanych przez naukowców PPNT na zlecenie firm, a czasem są niezależnymi usługami, z których wszystkie mają ten sam cel – rozwój naszych klientów w kierunku większej innowacyjności. Za każdym razem jednak rozumiemy dokładnie z jaką techniką mamy do czynienia, potrafimy docenić znaczenie badań naszych klientów i dokładnie dopasować do nich zakres świadczonych usług.