Fundusz Kapitałowy
Fundusz kapitałowy PPNT funkcjonuje od 2011 roku. Do tej pory kapitał o łącznej wysokości ponad 8 mln zł otrzymało dziewiętnaście spółek we wczesnej fazie rozwoju (seed). Inwestycje finansowane były zarówno ze środków publicznych, jak również prywatnych Fundacji UAM. W ramach funduszu, poza kapitałem, zapewniamy spółkom również niezbędne otoczenie badawcze, aparaturowe, technologiczne oraz doradcze.
Nowy nabór inwestycyjny 2024
Ruszyliśmy z kolejnym naborem innowacyjnych projektów technologicznych z dziedziny chemii, biotechnologii oraz technologii informatycznych i komunikacyjnych.
Dnia 3 kwietnia 2024 roku zakończyliśmy nabór do Funduszu Kapitałowego PPNT.
Aktualnie trwają prace nad ocenami zgłoszonych pomysłów. Wyniki rekrutacji do etapu preinkubacji zostaną przekazane pomysłodawcom drogą elektroniczną do dnia 10 maja 2024.
Kogo szukamy?
Jak przebiega proces ?
Każdy konkurs składa się z czterech poniższych etapów:
I etap: Nabór i selekcja zgłoszeń
Pomysłodawcy wypełniają formularz zgłoszeniowy. Na tej podstawie Komitet Inwestycyjny dokonuje selekcji najlepszych projektów do kolejnego etapu – spotkań z pomysłodawcami.
II etap: Indywidualne spotkania z pomysłodawcami
Wybrani pomysłodawcy zostają zaproszeni na indywidualne spotkania z przedstawicielami inwestora i partnerów.
III etap: Preinkubacja (ewaluacja i walidacja rynkowa pomysłu)
Do tego etapu zapraszamy wąskie grono najlepiej ocenionych zespołów.
Podczas wspólnej pracy nad rozwojem przedsięwzięcia przeanalizowane zostają założenia biznesowe i finansowe projektów technologicznych, w tym miedzy innymi analiza rynku, technologii, zespołu, praw własności intelektualnej. Dopracowany zostaje także model biznesowy i strategia rozwoju przedsięwzięcia.
Wybrane rozwiązania poddane zostają także walidacji rynkowej z udziałem naszych Partnerów, którzy po zapoznaniu się z danym pomysłem weryfikują przyjęte założenia z rzeczywistością rynkową. Partnerzy mogą także współuczestniczyć w wybranych inwestycjach.
Preferowane przez nas projekty biznesowe powinny stanowić odpowiedź na potrzeby rynku oraz wyzwania innowacyjnych przedsiębiorstw działających w branży.
IV etap: Powołanie spółki celowej
Najlepsze, zweryfikowane rynkowo rozwiązanie będzie miało szanse stać się gotowym, nowatorskim produktem przy wsparciu kapitału inwestora. Realizacja przedsięwzięcia następuję w ramach powołanej do życia spółki celowej.
Jak aplikować?
W celu wzięcia udziału w rekrutacji należy wypełnić:
Formularz Aplikacyjny
Nabór elektroniczny trwa do 3 kwietnia 2024 roku.
Zgłoszenie jest ważne tylko wtedy, gry poza rejestracją pomysłu za pomocą formularza zgłoszeniowego online, Uczestnik wygeneruje, czytelnie podpisze w wyznaczonych do tego miejscach i prześle listem poleconym lub doręczy w inny sposób do dnia 3 kwietnia 2024 roku następujące dokumenty:
– prawidłowo wypełniony Formularz Zgłoszeniowy wraz z oświadczeniami;
– prawidłowo wypełnioną Deklarację Braku Powiązań.
Komplet dokumentów w wersji papierowej należy przesłać lub dostarczyć na adres:
Zespół Inwestycji Kapitałowych
Poznański Park Naukowo-Technologiczny
ul. Rubież 46, budynek A, biuro nr 13 (sekretariat)
61-612 Poznań
Za dzień doręczenia uznaje się dzień, w którym zostaną one faktycznie doręczone na wskazany adres, co oznacza, że w przypadku przesłania ich listem poleconym lub jakąkolwiek inną przesyłką, wiążąca będzie data doręczenia przesyłki Fundacji UAM, a nie data jej wysłania.
Niezbędne dokumenty:
Regulamin konkursu
Formularz zgłoszeniowy naboru inwestycyjnego
Deklaracja bezstronności
Wzór umowy preinkubacji
Załącznik do Umowy Preinkubacji
Klauzula informacyjna
Partnerzy
Jeśli chcesz wspólnie z nami współpracować przy rozwoju pomysłów z branży chemicznej, biotechnologicznej lub ICT w przedsiębiorstwach osiągających sukcesy na rynku krajowym i międzynarodowym, zapraszamy do kontaktu!
Partnerzy:
Przedmiotem działalności Fundacji Polska Innowacyjna są projekty realizowane na rzecz rozwoju ekosystemu innowacji w Polsce oraz budowanie wokół organizacji społeczności organizacji pozarządowych, naukowców, przedsiębiorców, innowatorów i startupów tworzących lub wspierających rozwój nowatorskich przedsiębiorstw, w szczególności tych opartych na badaniach naukowych, technologiach i działalności badawczo-rozwojowej. Ponadto Fundacja prowadzi bieżące działania na rzecz budowania społeczności innowatorów, organizacji pozarządowych, organizacji otoczenia biznes, startupów i spinoffów oraz przedstawicieli nauki i biznesu, która bazuje na Polakach, polskiej diasporze i osobach polskiego pochodzenia. Poprzez łączenie ich ze sobą wspieramy rozwój ekosystemu innowacji, międzynarodowych badań oraz współpracy na płaszczyźnie nauka-biznes.
Nadrzędnym celem jest organizacja Deep Tech CEE Summit & Challenge dla ekosystemu deep tech w CEE, wydarzenia które edukuje rynek oraz łączy inwestorów, menedżerów i przedsiębiorców z wartościowymi spółkami deep tech oraz projektami B+R. Jest to unikalna platforma dla Regionu CEE, skupiająca:
a) talenty, czyli przedsiębiorczych naukowców i studentów,
b) innowatorów ze startupów deep tech, projektów B+R i firm,
c) inwestorów prywatnych,
d) organizacje ekosystemu innowacji zainteresowane deep techem,
e) Partnerów i uczestników, którzy chcą realizować swoje cele biznesowe, rozwojowe i inwestycyjne.
Łukasiewicz – Poznański Instytut Technologiczny to multidyscyplinarna jednostka naukowo-badawcza o międzynarodowej skali działania.
Od początku 2022 roku działa w obecnej formie i jest drugim co do wielkości instytutem Łukasiewicza w Polsce. Ten nowy instytut łączy w sobie różne obszary, które wcześniej reprezentowane były przez indywidualne instytuty, takie jak logistyka i magazynowanie, technologia drewna, maszyny rolnicze, obróbka plastyczna oraz pojazdy szynowe. Centra badawcze tego nowego instytutu prowadzą badania w obszarach takich jak technologia drewna, obróbka plastyczna, pojazdy szynowe, technologia rolnicza i spożywcza, logistyka, transformacja cyfrowa oraz technologie informacyjne.
Połączenie poznańskich instytutów Łukasiewicza w jeden większy instytut pozwoliło na zwiększenie potencjału badawczego i komercjalizacyjnego oraz na skuteczniejsze konkurowanie o klientów i międzynarodowe projekty badawczo-rozwojowe. Łukasiewicz — PIT poszerza także możliwości rozwojowe wcześniejszych instytutów i znacząco pogłębia ich ofertę rynkową. Dzięki połączeniu powstają także nowe interdyscyplinarne kierunki badawcze, co ułatwia pozyskiwanie międzynarodowych grantów i zagranicznych partnerów biznesowych do projektów o wysokim stopniu innowacyjności.
Łukasiewicz – PIT obejmuje swoim zakresem działania prace rozwojowe i wdrożeniowe związane z następującymi obszarami:
· inteligentnych technologii cyfrowych, modyfikowaniem lub wdrażaniem procesów i systemów biznesowych z zastosowaniem technologii cyfrowych dostosowanych do specyficznych potrzeb i celów poszczególnych klientów oraz potrzeb naukowych.
· rolnym, rolno-spożywczym oraz leśnym.
· drzewnictwa oraz w sposób kompleksowy zajmuje się zagadnieniami przerobu drewna, jego zastosowania i tworzenia nowych kompozytów opartych na tym surowcu.
· inżynierii mechanicznej, materiałowej i biomedycznej, a także automatyki i robotyki oraz budowy i eksploatacji maszyn
· elektroniki, automatyki i robotyki, technik automatycznej identyfikacji, lokalizacji oraz monitorowania, a także w zakresie technologii informacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji.
· pojazdów szynowych, szynowo-drogowych, jak i ich podzespołów
Inventity Foundation jako fundacja non-profit, koncentruje się na wspieraniu prac badawczo-rozwojowych oraz udzielaniu doradztwa w obszarze technologii, strategii i innowacji. Zespół Inventity stanowi ponad 50 menedżerów, którzy dzielą się swoją wiedzą zdobytą w dojrzałych organizacjach z polskimi przedsiębiorcami dostarczając najwyższej jakości usługi w zakresie doradztwa strategicznego, operacyjnego, finansowego oraz ESG. Od chwili powstania, zespół Inventity zrealizował ponad trzy tysiące projektów doradczych, przygotował około dwustu studiów wykonalności i biznesplanów, co zaowocowało powstaniem 80 innowacyjnych spółek. Te firmy przyczyniły się bezpośrednio do stworzenia kilkuset wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy oraz zdobyły ponad 200 mln EUR inwestycji kapitałowych.
Inventity Foundation propaguję również wiedzę w kluczowych dla polskiego społeczeństwa obszarach. Wydała trzy książki na temat strategicznego rozwoju organizacji, przeszkoliła 400 pracowników naukowych, nakręciła dziesięć filmów na temat udanych komercjalizacji technologii, została wyróżniona przez EBAN za najlepszą inwestycję w Europie. Fundacja posiada akredytację Instytucji Otoczenia Biznesu, System Zarządzania Jakością ISO 9001:2005. W 2022 roku Inventity Foundation otrzymała tytuł Pracodawcy Jutra w kategorii Dojrzałe Kompetencje, w segmencie mikro i małych przedsiębiorstw.
EVIG ALFA jest funduszem inwestycyjnym typu venture capital, który został utworzony we współpracy z Carlson Ventures International LTD, by inwestować w projekty technologiczne na wczesnym etapie rozwoju (pre-seed, seed), koncentrujące się na pracach badawczo-rozwojowych z potencjałem globalnej komercjalizacji. Fundusz kładzie szczególny nacisk na branże kluczowe dla nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy, takie jak FinTech, MedTech, IoT oraz CleanTech, zwłaszcza z zastosowaniem algorytmów sztucznej inteligencji (AI) i uczenia maszynowego (ML).
Zespół EVIG ALFA, złożony z ekspertów z wieloletnim doświadczeniem w inwestycjach, technologii i przedsiębiorczości, wspiera rozwój startupów, oferując kapitał oraz doradztwo strategiczne, operacyjne, finansowe i mentoring. Founderzy otrzymują wsparcie w budowaniu innowacyjnych strategii biznesowych i komercjalizacji nowych technologii.
Spółki portfelowe Funduszu tworzą przełomowe produkty i/lub technologie, promują innowacyjność w praktycznym zastosowaniu i przyczyniają się do tworzenia nowych miejsc pracy. Część z nich już osiąga sukcesy na rynku międzynarodowym zyskując zaufanie kolejnych inwestorów w ramach dalszych rund finansowania (pre-A, series-A).
EVIG Alfa jest ważnym elementem ekosystemu w skali kraju i regionu CEE z międzynarodową z siecią kontaktów w zakresie inwestycji, finansów, nowoczesnych technologii, zarządzania i komercjalizacji.
Partnerzy z poprzednich edycji
Portfolio
Obecnie fundusz kapitałowy PPNT ma w swoim portfelu takie spółki jak:
Założony w 1989 roku przez prof. dr hab. Bogdana Marcińca uniwersytecki spin-off jest jedynym krajowym producentem organofunkcyjnych silanów i organosilanów.
Spółka, współpracując z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, świadczy usługi naukowo-badawcze w zakresie opracowywania układów katalitycznych do syntezy polioksometylenu.
Spin-off powołany do życia w 2011 roku przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny, celem komercjalizacji technologii opracowanych przez naukowców z PPNT.
Obecnie głównym przedsięwzięciem Spółki jest rozwój i komercjalizacja rozwiązania związanego ze zwiększaniem odporności roślin. Opracowana przez Spółkę metoda ma szansę zrewolucjonizować rynek ochrony roślin i zostać nowoczesną strategią ochrony przed grzybami, wirusami oraz bakteriami.
KPMP Solutions – firma zaprojektowała innowacyjne rozwiązanie skierowane do firm z sektora budownictwa drogowego w postaci belki oporowo-najazdowej do wykorzystania przy wykonywaniu złączy nawierzchni mineralno-asfaltowych pod nazwą ReBe.
Innowacyjny charakter produktu umożliwia:
- redukcję strat materiału (o 100%), związaną z koniecznością przygotowania złącza, przyczyniając się w istotny sposób do redukcji kosztów,
- skrócenie dotychczasowego procesu przygotowania złącza z 5 do 1 etapu, przyczyniając się do zwiększenia wydajności i oszczędności czasu,
- polepszenie jakości wykonywanego złącza,
- obniżenie negatywnego wpływu projektów infrastrukturalnych – redukcja odpadów technologicznych (w ilości niejednokrotnie przewyższających 1.000 ton na dużych projektach infrastrukturalnych np. autostrada) obniża zużycie energii, emisję gazów cieplarnianych oraz zapotrzebowanie na materiały.
SUKCESY
- Spółka KPMP Solutions zwyciężyła w konkursie European Tech and Start-up Days (w kategorii Tradition&Modernity – traditional industry, the energy industry, telecommunications, transport, and construction) organizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (3-4 września 2020 r.), jest uczestnikiem programu InCredibles powered by Sebastian Kulczyk.
- Spółka została również wyróżniona w konkursie:
– Orzeł Innowacji ogólnopolskiego dziennika Rzeczypospolita oraz
– Poznański Lider Przedsiębiorczości 2021, wyróżnienie w kategorii Startup
Wyjścia z inwestycji
PhotoHiTech sp. z o.o.
W 2016 roku fundusz zalążkowy PPNT z zyskiem odsprzedał udziały w Spółce PhotoHiTech sp. z o.o., działającej na rynku foto utwardzalnych powłok polimerowych. Opracowane przez Spółkę innowacyjne fotoinicjatory przyspieszają proces utwardzania lakierów, farb i innych powłok polimerowych. Rozwiązanie to zostało zauważone i docenione przez jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, Grupę Kapitałową Synthos S.A., która odkupiła od funduszu zalążkowego PPNT udziały w spółce PhotoHiTech.
uBIRDS sp. z o.o. (obecnie Invis sp. z o.o.)
W listopadzie 2016 roku nastąpiło kolejne, zakończone sukcesem, wyjście z inwestycji. Udziały w firmie uBIRDS, zajmującej się elementami elektronicznymi montowanymi w pasku, dzięki którym tradycyjny zegarek może zyskać funkcję smartwatcha, sprzedaliśmy inwestorowi branżowemu działającemu na rynku szwajcarskim. Obecnie spółka działa pod nazwą Invis sp. z o.o.
http://www.getinvis.com/
Fieldworker sp. z o.o.
W marcu 2021 roku nastąpiło wyjście z inwestycji w spółce Fieldworker, która wdrożyła na rynek system do zarządzania pracą w terenie, składający się z aplikacji webowej oraz aplikacji mobilnej.
Dzięki aplikacji pracodawca zawsze wie, gdzie znajduje się pracownik mobilny, czym się właśnie zajmuje i czy ma czas na podjęcie dodatkowego zlecenia. Spółka wdraża swój produkt w Polsce oraz na rynku europejskim.
http://fieldworker.pl/
BBH Biotech Polska sp. z o.o.
W listopadzie 2021 fundusz kapitałowy PPNT odsprzedał udziały posiadane w spółce BBH Biotech Polska inwestorowi prywatnemu. Spółka BBH Biotech Polska zajmuje się produkcją i sprzedażą kosmetyków opartych na jadzie pszczelim oraz usługami mikrobiologicznymi.
http://bbhbiotech.com/
IC Solutions sp. z o. o.
Fundusz kapitałowy PPNT w lipcu 2023 odsprzedał przysługujące mu udziały w spółce IC Solutions.
IC Solutions dostarcza klientom zaawansowane technologicznie produkty informatyczne. Flagowym rozwiązaniem spółki jest długopis cyfrowy IC Pen, który umożliwia utrwalenie w formie elektronicznej tekstu pisanego na papierze. Wszystko co napiszesz, zostanie utrwalone w dokumencie w wersji cyfrowej.
https://icsolutions.pl/pl/strona-glowna/
Fundusz zalążkowy Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM powstał w ramach projektu o nazwie „InQbacja i wsparcie kapitałowe dla biotechnologii, chemii, technologii informatycznych oraz komunikacyjnych”.
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość.
Fundusz kapitałowy Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM powstał w ramach projektu o nazwie „InQbacja i wsparcie kapitałowe dla biotechnologii, chemii, technologii informatycznych oraz komunikacyjnych”. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 3.1. Inicjowanie Działalności Innowacyjnej. Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość.