Fundusz Kapitałowy
Fundusz kapitałowy PPNT funkcjonuje od 2011 roku. Do tej pory kapitał o łącznej wysokości ponad 8 mln zł otrzymało dziewiętnaście spółek we wczesnej fazie rozwoju (seed). Inwestycje finansowane były zarówno ze środków publicznych, jak również prywatnych Fundacji UAM. W ramach funduszu, poza kapitałem, zapewniamy spółkom również niezbędne otoczenie badawcze, aparaturowe, technologiczne oraz doradcze.
Fundusz nie prowadzi naboru ciągłego, lecz poszukuje innowacyjnych projektów w formie konkursowej. Najbliższy planowany termin uruchomienia naboru to jesień 2022 roku.
Kogo szukamy?
Jak przebiega proces ?
Każdy konkurs składa się z czterech poniższych etapów:
I etap: Nabór i selekcja zgłoszeń
Pomysłodawcy wypełniają formularz zgłoszeniowy. Na tej podstawie Komitet Inwestycyjny dokonuje selekcji najlepszych projektów do kolejnego etapu – spotkań z pomysłodawcami.
II etap: Indywidualne spotkania z pomysłodawcami
Wybrani pomysłodawcy zostają zaproszeni na indywidualne spotkania z przedstawicielami inwestora i partnerów. Po spotkaniach Komitet Inwestycyjny dokonuje wyboru projektów do dalszej fazy działań preinkubacyjnych.
III etap: Preinkubacja (ewaluacja i walidacja rynkowa pomysłu)
Do tego etapu zapraszamy wąskie grono najlepiej ocenionych zespołów.
Podczas wspólnej pracy nad rozwojem przedsięwzięcia przeanalizowane zostają założenia biznesowe i finansowe projektów technologicznych, w tym miedzy innymi analiza rynku, technologii, zespołu, praw własności intelektualnej. Dopracowany zostaje także model biznesowy i strategia rozwoju przedsięwzięcia.
Wybrane rozwiązania poddane zostają także walidacji rynkowej z udziałem naszych Partnerów, którzy po zapoznaniu się z danym pomysłem weryfikują przyjęte założenia z rzeczywistością rynkową. Partnerzy mogą także współuczestniczyć w wybranych inwestycjach.
Preferowane przez nas projekty biznesowe powinny stanowić odpowiedź na potrzeby rynku oraz wyzwania innowacyjnych przedsiębiorstw działających w branży.
IV etap: Powołanie spółki celowej
Najlepsze, zweryfikowane rynkowo rozwiązanie będzie miało szanse stać się gotowym, nowatorskim produktem przy wsparciu kapitału inwestora. Realizacja przedsięwzięcia następuję w ramach powołanej do życia spółki celowej.
Partnerzy
Jeśli chcesz wspólnie z nami współpracować przy rozwoju pomysłów z branży chemicznej, biotechnologicznej lub ICT w przedsiębiorstwach osiągających sukcesy na rynku krajowym i międzynarodowym, zapraszamy do kontaktu!
Dotychczas w ramach naboru 2020/2021 współpracowaliśmy z:
ValueTech Seed to fundusz zalążkowy inwestujący w start-upy rozwijające rozwiązania dla przemysłu, zwłaszcza energetyki. Zespół funduszu tworzą byli przedsiębiorcy i menadżerowie z doświadczeniem w budowaniu międzynarodowych firm oraz wprowadzaniu ich na zagraniczne rynki.
Twórcy ValueTech Seed zbudowali polski oddział MIT Enterprise Forum – wiodącego programu akceleracyjnego dla startupów technologicznych.
Program MIT Enterprise Forum Poland, realizowany w oparciu o know-how MIT w Bostonie, zapewnia polskim startupom naukowo-technologicznym na wczesnym etapie rozwoju wsparcie w zakresie rozwoju ich modelu biznesowego. MIT Enterprise Forum Poland umożliwia też rozwijanie pomysłów dzięki współpracy z największymi polskimi i międzynarodowymi firmami, tj. PKO Bank Polski, Grupa Adamed, PGNiG.
MTP to jeden z najważniejszych ośrodków kongresowo-targowych w Europie Środkowo-Wschodniej, organizujący wydarzenia o zasięgu międzynarodowym. Oprócz imprez targowych organizuje, współorganizuje, wspiera, patronuje lub sponsoruje niezliczone konferencje i kongresy, wystawy, wydarzenia kulturalne i sportowe oraz instytucje naukowe i społeczne. MTP jest organizatorem m.in.Targi Meble Polska (meblarstwo), Polagra Food (żywność), Budma (stolarka otworowa), Motor Show, TTM (automative) oraz ITM (przemysł metalowy).
Grupa Kapitałowa Synthos S.A. jest jednym z największych producentów surowców chemicznych w Polsce. Działalność spółki opiera się w dużej mierze na sprzedaży wyrobów chemicznych wykorzystanych jako surowce i produkty pośrednie w szerokiej gamie gałęzi przemysłu, w szczególności w przemyśle samochodowym, w branży opakowań i w branży budowlanej. Synthos S.A. współpracuje z licznymi jednostkami naukowymi w kraju i zagranicą, jest także laureatem licznych nagród i wyróżnień, m.in. „Inwestor bez granic”, przyznany przez organizatorów Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2017 oraz zwycięstwo w konkursie Polska Firma – Międzynarodowy Czempion 2016, w kategorii Polskie Firmy Prywatne – Inwestor.
Enea Innowacje zajmuje się w Grupie Enea przedsięwzięciami, które mają szanse stać się w przyszłości realnymi, innowacyjnymi
i nowoczesnymi produktami oferowanymi przez Grupę. Spółka oferuje dostęp do zasobów Grupy, analizę atrakcyjności projektu pod kątem realizacji strategii Grupy oraz wsparcie operacyjne i strategiczne. Chętnie wspiera przedsięwzięcia z ambicjami globalnymi.
W obszarze zainteresowań spółki leżą m.in.:
- elektromobilność,
- rozproszone źródła energii i jej magazynowanie,
- nowe produkty dla Klienta końcowego Grupy.
Polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna założona w 1986 r. Początkowo specjalizowała się w produkcji leków ginekologicznych i sprzętu medycznego. Dzięki rozwojowi własnej myśli naukowej oraz własnym patentom, sukcesywnie umacniała swoją pozycję rynkową. Obecnie Adamed udostępnia leki w kilkunastu obszarach terapeutycznych, działając na 70 rynkach.
Portfolio
Obecnie w portfelu funduszu kapitałowego PPNT znajdują się taki spółki jak:
IC Solutions dostarcza klientom zaawansowane technologicznie produkty informatyczne. Flagowym rozwiązaniem spółki jest długopis cyfrowy IC Pen, który umożliwia utrwalenie w formie elektronicznej tekstu pisanego na papierze. Dzięki długopisowi IC Pen wszystko
co napiszesz, zostanie utrwalone w dokumencie w wersji cyfrowej.
Spółka działa w kilku głównych obszarach: służba zdrowia, sektor finansowy, firmy produkcyjne i ankieterskie. Wśród najważniejszych zleceń zrealizowanych przez Spółkę jest wdrożenie usługi w OBWE (Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie), Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Opel Manufactoring Poland, PKO Bank Polski, Enea Operator, Instytut Morski w Gdyni, ESSE, Mazowieckie Centrum Stomatologii, AIESEC, Mareco Polska. Spółka jest laureatem licznych wyróżnień i nagród, m.in. Poznański Lider Przedsiębiorczości 2016, Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów – I miejsce – w kategorii PGNiG obrót detaliczny, nominacja w plebiscycie Soczewki Focusa w 2017 r. w kategorii innowacje informatyczne, finaliści 2 edycji MIT Enterprise Forum Poland.
Strona Facebook
Założony w 1989 roku przez prof. dr hab. Bogdana Marcińca uniwersytecki spin-off jest jedynym krajowym producentem organofunkcyjnych silanów i organosilanów.
Spółka, współpracując z Zakładami Azotowymi w Tarnowie-Mościcach i Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, świadczy usługi naukowo-badawcze w zakresie opracowywania układów katalitycznych do syntezy polioksometylenu.
Spin-off powołany do życia w 2011 roku przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny, celem komercjalizacji technologii opracowanych przez naukowców z PPNT.
Obecnie głównym przedsięwzięciem Spółki jest rozwój i komercjalizacja rozwiązania związanego ze zwiększaniem odporności roślin. Opracowana przez Spółkę metoda ma szansę zrewolucjonizować rynek ochrony roślin i zostać nowoczesną strategią ochrony przed grzybami, wirusami oraz bakteriami.
KPMP Solutions – firma zaprojektowała innowacyjne rozwiązanie skierowane do firm z sektora budownictwa drogowego w postaci belki oporowo-najazdowej do wykorzystania przy wykonywaniu złączy nawierzchni mineralno-asfaltowych pod nazwą ReBe.
Innowacyjny charakter produktu umożliwia:
- redukcję strat materiału (o 100%), związaną z koniecznością przygotowania złącza, przyczyniając się w istotny sposób do redukcji kosztów,
- skrócenie dotychczasowego procesu przygotowania złącza z 5 do 1 etapu, przyczyniając się do zwiększenia wydajności i oszczędności czasu,
- polepszenie jakości wykonywanego złącza,
- obniżenie negatywnego wpływu projektów infrastrukturalnych – redukcja odpadów technologicznych (w ilości niejednokrotnie przewyższających 1.000 ton na dużych projektach infrastrukturalnych np. autostrada) obniża zużycie energii, emisję gazów cieplarnianych oraz zapotrzebowanie na materiały.
SUKCESY
- Spółka KPMP Solutions zwyciężyła w konkursie European Tech and Start-up Days (w kategorii Tradition&Modernity – traditional industry, the energy industry, telecommunications, transport, and construction) organizowanym w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (3-4 września 2020 r.), jest uczestnikiem programu InCredibles powered by Sebastian Kulczyk.
- Spółka została również wyróżniona w konkursie:
– Orzeł Innowacji ogólnopolskiego dziennika Rzeczypospolita oraz
– Poznański Lider Przedsiębiorczości 2021, wyróżnienie w kategorii Startup
Wyjścia z inwestycji
PhotoHiTech sp. z o.o.
W 2016 roku fundusz zalążkowy PPNT z zyskiem odsprzedał udziały w Spółce PhotoHiTech sp. z o.o., działającej na rynku foto utwardzalnych powłok polimerowych. Opracowane przez Spółkę innowacyjne fotoinicjatory przyspieszają proces utwardzania lakierów, farb i innych powłok polimerowych. Rozwiązanie to zostało zauważone i docenione przez jednego z największych producentów surowców chemicznych w Polsce, Grupę Kapitałową Synthos S.A., która odkupiła od funduszu zalążkowego PPNT udziały w spółce PhotoHiTech.
uBIRDS sp. z o.o. (obecnie Invis sp. z o.o.)
W listopadzie 2016 roku nastąpiło kolejne, zakończone sukcesem, wyjście z inwestycji. Udziały w firmie uBIRDS, zajmującej się elementami elektronicznymi montowanymi w pasku, dzięki którym tradycyjny zegarek może zyskać funkcję smartwatcha, sprzedaliśmy inwestorowi branżowemu działającemu na rynku szwajcarskim. Obecnie spółka działa pod nazwą Invis sp. z o.o.
http://www.getinvis.com/
Fieldworker sp. z o.o.
W marcu 2021 roku nastąpiło wyjście z inwestycji w spółce Fieldworker, która wdrożyła na rynek system do zarządzania pracą w terenie, składający się z aplikacji webowej oraz aplikacji mobilnej.
Dzięki aplikacji pracodawca zawsze wie, gdzie znajduje się pracownik mobilny, czym się właśnie zajmuje i czy ma czas na podjęcie dodatkowego zlecenia. Spółka wdraża swój produkt w Polsce oraz na rynku europejskim.
http://fieldworker.pl/
BBH Biotech Polska sp. z o.o.
W listopadzie 2021 fundusz kapitałowy PPNT odsprzedał udziały posiadane w spółce BBH Biotech Polska inwestorowi prywatnemu. Spółka BBH Biotech Polska zajmuje się produkcją i sprzedażą kosmetyków opartych na jadzie pszczelim oraz usługami mikrobiologicznymi.
http://bbhbiotech.com/
Fundusz zalążkowy Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM powstał w ramach projektu o nazwie „InQbacja i wsparcie kapitałowe dla biotechnologii, chemii, technologii informatycznych oraz komunikacyjnych”.
Dotacje na innowacje – inwestujemy w Waszą przyszłość.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Działanie 3.1. Inicjowanie Działalności Innowacyjnej.
