Aktualności

Policja i DataCenter PPNT przeciwko cyberprzemocy

2015-04-14

PPNT Poznań - Policja i DataCenter PPNT przeciwko cyberprzemocyPPNT i Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu współpracują na rzecz podniesienia bezpieczeństwa użytkowników sieci. Efektem tej współpracy jest wydany właśnie poradnik „Cyberprzemoc, porady prewencyjne”.

Cyberprzemoc może dotknąć wszystkich użytkowników Internetu, bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem. To zarówno wyzywanie
i straszenie innych przez Internet, jak i publikowane i rozsyłane bez zgody zdjęcia i filmy.
Według badań przeprowadzonych przez Gemius S.A. dla Fundacji Dzieci Niczyje,
z zastraszaniem w sieci lub inną formą cyberprzestępstwa miało do czynienia już około połowy nieletnich internautów w Polsce. Raport Norton Online Family mówi nawet o 79% polskich dzieci, które miały negatywne doświadczenia w Internecie.

Często docierają do nas informacje, na przykład o wykluczeniu pewnej osoby, ponieważ ukazały się różnego rodzaju materiały, zdjęcia, filmy czy publikacje przedstawiające ją w negatywnym świetle. Dochodzi do tzw. „hejtowania”, wytykania tego młodego człowieka, izolowania go, pokazywania w negatywnym świetle. – mówi podinsp. Piotr Mania, z-ca naczelnika wydziału prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

Akty cyberprzemocy mogą wyglądać niewinnie, potrafią jednak wyrządzać bardzo dużą krzywdę. Cyberprzemoc bowiem nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera. Przenosi się na szkolne życie dziecka. Niestety połowa ofiar cyberprzemocy nie mówi o tym nikomu. Zaledwie co dziesiąte dziecko informuje o takich przypadkach rodziców lub nauczyciela.

Dlatego, w ramach działań prewencyjnych, Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu wydała poradnik dotyczący cyberprzemocy. Znajdują się w nim najważniejsze informacje dotyczące tego zjawiska – czym jest cyberprzemoc, jak sobie z nią radzić oraz kogo prosić o pomoc i gdzie zgłaszać atak, i nadużycia. Poradnik zawiera także porady dla nauczycieli i rodziców na temat tego jak rozmawiać z dziećmi, i jak reagować w przypadku zetknięcia się
z cyberprzemocą. Poznański Park Naukowo-Technologiczny zapewnił publikację poradnika.

Chcemy dbać nie tylko o bezpieczeństwo danych naszych klientów czy kontrahentów, w ramach prowadzonej działalności  w DataCenter PPNT, ale także wspomóc akcje dotyczące bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Dlatego, w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu, postanowiliśmy zaangażować się we współpracę z Komendą Wojewódzką Policji – tłumaczy Paweł Bartoszek z Poznańskiego Parku Naukowo – Technologicznego FUAM.

W pierwszym nakładzie wydrukowano 13 tysięcy egzemplarzy poradnika „Cyberprzemoc, porady prewencyjne”. Będzie on rozdawany przez policjantów podczas spotkań i prelekcji z uczniami, nauczycielami
i pedagogami szkolnymi. Drukowana wersja publikacji zostanie także rozdystrybuowana pomiędzy jednostki miejskie i powiatowe Wielkopolskiej Policji, aby dotrzeć, za pośrednictwem oddziałów terenowych, do jak największej liczby odbiorców. Funkcjonariusze zamierzają wykorzystać także Internet. Poradnik pojawi się na stronach internetowych KWP, jako gotowy do pobrania materiał dydaktyczny.

Pobierz egzemplarz poradnika TUTAJ