Strefa firm

Pomysł na biznes, który zrodził się z doświadczenia – historia Zasypiamy.pl

2021-06-25

Firma, której główną misją jest pomoc rodzinom w odzyskiwaniu… snu. Zasypiamy.pl to znakomity przykład tego, jak życie prywatne motywuje do zawodowego rozwoju. Weronika Pomin, założycielka właścicielka Zasypiamy.pl w 2019 roku zgłosiła do PPNT po wsparcie w rozwoju swojej działalności. I tak, dzięki prężnej współpracy z PPNT i ogromnej motywacji właścicielki, Zasypiamy.pl nabrało wiatru w żagle!

Ideą firmy jest działalność w zakresie wspierania rodzin, z wykorzystaniem łagodnych metod i całościowego spojrzenia na dziecko i rodzinę. Zasypiamy.pl współpracuje z psychologiem dziecięcym, pediatrą, dietetykiem i coachem rodzinnym.

 

Pomysł, który zrodził się z doświadczenia

Zasypiamy.pl mogłoby nie powstać, gdyby nie osobiste doświadczenia właścicielki:

„Wszystko zaczęło się pewnego zimowego wieczoru w 2012 roku i w sprawę były zaangażowane lampy kuchenne. A właściwie, to sklep z lampami kuchennymi. Wykańczaliśmy właśnie kuchnię i bardzo, bardzo chciałam w końcu wybrać lampy do kuchni. Ale nie mogłam. Mój 4- miesięczny synek Michał nie chciał spać. Usypiałam go i usypiałam, on zasypiał, po czym znowu się budził. Poziom frustracji u mnie sięgał zenitu, bo nie wiedziałam, co zrobić, żeby zasnął. I to nie był pierwszy taki wieczór. Jednak ten właśnie wieczór był dla mnie momentem zwrotnym. Mimo, że zewsząd słyszałam tysiące złotych rad, że tak musi być, to zaczęłam szukać informacji o usypianiu dzieci. Jak to zrobić, żeby ułatwić dziecku zasypianie, a później, jak już będzie to możliwe pod kątem rozwojowym – nauczyć je zasypiać samodzielnie. I tak powstał pierwszy w Polsce blog o usypianiu dzieci – Śpij Maleństwo. Z czasem bloga odwiedziło prawie pół miliona rodziców, dostawałam sporo zapytań o usypianie, zaproszono mnie nawet do telewizji 😉 W 2018 roku przekształciłam bloga w Zasypiamy.pl” – tak o swoim pomyśle na biznes mówi Weronika Pomin, założycielka i właścicielka Zasypiamy.pl

 

Rozwój z PPNT w tle, czyli wsparcie przez duże W

Inkubacja w PPNT to kompleksowy program przygotowania młodych firm do wejścia na rynek. Firmy mogą korzystać z naszego ekosystemu wsparcia biznesu. Począwszy od lokalizacji w PPNT, w sąsiedztwie innych dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw, poprzez wsparcie od ekspertów parkowych i zewnętrznych, aż do zastrzyku finansowego na zakup niezbędnego sprzętu, programów IT czy analiz przydatnych w rozwijaniu biznesu. I właśnie z Programu InQbacji dedykowanego innowacyjnym pomysłom znajdującym się we wczesnej fazie rozwoju biznesowego skorzystała Weronika Pomin.

„Do programu inkubacji PPNT trafiłam trochę przez przypadek. W trakcie jednego ze szkoleń, organizowanych przez Urząd Miasta Poznania, poznałam założyciela Cosmetomatu i z Bazylim rozmawialiśmy właśnie o inkubacji w PPNT. Stwierdziłam, że spróbuję. I udało się!” – mówi Weronika.

Poznański Park Naukowo-Technologiczny od ponad 25 lat wspiera rozwój innowacyjnych startupów. Dysponujemy wiedzą i doświadczeniem, ale nie brakuje nam także chęci i zaangażowania do wdrażania w biznesowy świat kolejnych kreatywnych pomysłodawców. Do tej pory w naszym inkubatorze „wykluło” się ponad 120 firm, z których kilkanaście z powodzeniem rozwija się na konkurencyjnym rynku. Dokładamy wszelkich starań, aby firmy inkubowane w PPNT mogły się efektywnie rozwijać i umacniać swoją pozycję.

Weronika Pomin doświadczenie udziału w naszym programie inkubacji podsumowuje w ten sposób:

„Trudno mi jest opisać, co dał mi projekt inkubacji – bo dał tak ogromnie dużo. Trafiłam do niego z raczkującą firmą, na początku czwartej ciąży, z masą pomysłów i chaosem w głowie. Wyszłam z niego z działającą firmą, czwórką dzieci ;), nadal masą pomysłów – ale i sposobami na ich uporządkowanie. Poznałam wspaniałych ludzi, doradców, którzy naprawdę chcieli mi pomóc. Poznałam także innych startupowców i zorientowałam się, że nie jestem z moimi rozterkami sama. Jednak najważniejsze, co dostałam w tym programie – to poczucie, że warto próbować. I świadomość, że aby iść dalej, trzeba czasem zostawić coś po drodze. Zrezygnować z jakiegoś pomysłu, idei, na rzecz czegoś zupełnie innego. Trzeba pokory i samozaparcia. Cytując klasyka: “Żeby wygrać, trzeba grać.”

 

Trudne początki…

Początek działalności to czas nie tylko wytężonej pracy, ale i nabywania doświadczenia. Jest to okres, który wymaga dużej motywacji, ale i cierpliwości. A jak początki Zasypiamy.pl wspomina jego właścicielka?

„2 pierwsze LATA prowadzenia firmy to była nieustanna nauka i wdrażanie, upadanie i podnoszenie, testowanie i sprawdzanie. Huśtawki – od pozytywnego nastawienia do zniechęcenia. Bo firma na początku, według mojego założenia, miała sprzedawać głównie produkty fizyczne i konsultacje. A przy produktach czekały na nas ogromne wyboje. Materiały, wykonawcy, dostosowywanie projektów, prototypy i testy. Część produktów, które prototypowaliśmy, przeszła fazę testów i została wprowadzona do sprzedaży. Stało się to z Kartami Snu (które również zastrzegliśmy dzięki PPNT w Urzędzie Patentowym) i Tablicą Snu. Jednak część produktów w tej fazie testów została. Mimo, że nadal wydają mi się genialne – musiałam dojrzeć do tego, że czasami trzeba iść dalej. I postawić na to, czego chce klient, a nie na to, co mi się wydaje genialne i jemu potrzebne. Banał, a jednak często się o tym zapomina. Zwłaszcza, kiedy się wpadnie we flow innowacji, w który wpadam jak do wody w letni dzień ;).

 

… i błyskawiczny rozwój

Pandemia nie przeszkodziła Weronice Pomin w dalszym rozwijaniu firmy. Firma Zasypiamy.pl po ukończeniu procesu inkubacji wypłynęła na dalsze szerokie wody:

„W marcu 2021 roku wydałam ebook, który cieszy się zarówno dużym zainteresowaniem, jak i dobrymi opiniami czytających go rodziców. To taki ebook, który sama chciałabym przeczytać, kiedy siedziałam sfrustrowana, próbując szukać lamp do kuchni lata temu. Po wydaniu ebooka dostawałam dużo zapytań o kurs online – dlatego go nagrałam. I w maju wypuściłam na rynek kurs “Jak nauczyć dziecko spać?”, który podchodzi do tematu usypiania kompleksowo. 6 modułów, 26 bonusów, cały proces nauki zasypiania krok po kroku – wraz z dedykowanym video od psychologa dziecięcego. I on również zbiera bardzo dobre opinie 🙂 Produkty cyfrowe, które teraz generują 90% przychodu firmy, były właśnie odpowiedzią na konkretne zapotrzebowania klientów. ” – deklaruje Weronika.

Właścicielka Zasypiamy.pl otwarcie mówi także o trudach, które są nieuniknione na krętych drogach rozwijania biznesu:

„ Jednak nie zawsze tak było, że produkty się sprzedawały, a klienci zachwyceni pisali: “Kocham Panią! Moje 4- miesięczne dziecko nareszcie zasypia bez bujania, noszenia na rękach, w chuście, itd. Już zwątpiłam w wolne wieczory, a tu proszę! Nie wiem, co ze sobą zrobić w tym wolnym, wieczornym czasie 😅”. Nie. To był proces i to proces, w którym sukcesy przeplatały się z potknięciami. Tak jak w życiu” – kwituje założycielka Zasypiamy.pl

 

Przyszłość pod znakiem dalszego rozwoju

Weronika Pomin stara się w dalszym ciągu odpowiadać na potrzeby rodzin, dlatego też Zasypiamy.pl rozwija kolejne projekty, a głowa właścicielki pełna jest pomysłów na kolejne rozwiązania:

„Nie byłabym sobą, gdybym powiedziała, że spoczywam na laurach. Zasypiamy.pl ma w planach jeszcze kilka projektów, w tym współpracę szkoleniową z Centrum Inicjatyw Rodzinnych w Poznaniu oraz rozwój usługi badania osobowości rodzica (poznanie swoich mocnych i słabych stron) oraz pełne badania osobowości MBTI. Być może uda nam się wyciągnąć z fazy prototypowania kolejny produkt. Cały czas również zbieramy opinie i do nich dostosowujemy to, co robimy. A ja już rozpoznaję teren pod inny projekt, z zupełnie innej branży. Teraz, dzięki wszystkiemu, co nauczyłam się tworząc Zasypiamy – na pewno będzie mi łatwiej. Prowadzenie firmy to dla mnie też nieustanny samorozwój. Mam taki zestaw cech osobowości, że działanie i rozwój jest moją drugą naturą. Ma to dużo plusów, ale również dużo minusów. Obym tylko zawsze tworząc coś nowego wychodziła od potrzeb innych, a nie własnego widzimisię. Mam też z tyłu głowy 2 pomysły na startupy technologiczne, ale przy czwórce małych dzieci na razie zdecydowałam się tę pomysły zaparkować. Zobaczymy, co z nimi będzie :)” – mówi Weronika.

 

Współpraca i rozwój Zasypiamy.pl są najlepszym dowodem na to, że gdy raczkująca firma spotyka na swojej drodze doświadczonego gracza, powstają rzeczy innowacyjne, kreatywne i odpowiadające na potrzeby odbiorców. Motywacja i pomysłowość właścicielki Zasypiamy.pl potrzebowały wsparcia i doświadczenia ekspertów PPNT. Czy takie połączenie to przepis na sukces i efektywną współpracę? Nie mamy wątpliwości, że TAK! Weronice Pomin życzymy dalszych sukcesów w rozwoju firmy i realizacji pomysłów, a wszystkich tych, którzy poszukują wsparcia w zakresie rozwoju swoich biznesów – zapraszamy do nas!