Blog

Rola trenera w Team Manifesto

2020-05-28

Team Manifesto to autorski pomysł na usługę wspierającą wdrażanie zmian i rozwój organizacji. Warsztaty mają wyjątkową atmosferę, oparte są o pracę z metaforą i grafiką. Jaka jest rola trenera w Team Manifesto? Jakie trudności musi pokonać?

O tym, co dokładnie kryje się pod nazwą Team Manifesto, już pisałem na blogu PPNT. W skrócie: to usługa dla firm, które chcą włączyć pracowników w proces kreowania zmian i tworzenia wspólnej wizji rozwoju firmy. Warsztaty pozwalają uczestnikom na pełne otwarcie się, tak aby skorzystać z ich faktycznych przekonań. W takiej sytuacji kompetencje i wyczucie u trenera stają się kluczowe. Jaka jest więc dokładnie rola trenera w Team Manifesto.

Jaka jest rola trenera w Team Manifesto?

Trenerzy dbają  o cel, którym jest stworzenie manifestu, czyli rezultatu całego procesu, w odpowiedniej atmosferze. Czasem dzieje się tak, że wchodzenie w szczegóły konfliktów, procesów i innych kwestii codzienności firmy, odwodzi uczestników od pracy nad manifestem. My jako trenerzy mamy za zadanie utrzymać skupienie uczestników, na wypracowaniu spójnej wizji na pracę w zespole. Staramy się zapewnić pełne bezpieczeństwo wypowiedzi i proces, który zaangażuje zespół w wyrażanie swojego zdania. To jest coś, co uczestnicy nazwali kiedyś wartościowym dialogiem, zamiast straty czasu nad przepychankami słownymi. Aby tego wszystkiego dopilnować, na warsztacie jest zawsze dwóch trenerów. Tym sposobem, uczestnicy wychodzą  ze spisanymi wartościami, które gdzieś od zawsze w nich były, ale może nie potrafili ich wyartykułować, coś ich blokowało.

Biorąc pod uwagę, jak skomplikowane potrafią być takie relacje,  trener ma ogrom ważnej pracy do wykonania.

Dobór narzędzi

Aby w pełni wykonać zadanie, pracujemy na obrazie, używamy kart, włączamy w to metaforę. To pobudza myślenie, ale też ułatwia szczere mówienie o ważnych rzeczach. Zapewniam – to naprawdę działa! (O roli metafory w procesie komunikacji można poczytać np. na portalu Focus.pl). Jedna z uczestniczek powiedziała po warsztacie, że mówienie o abstrakcyjnym wodzu w ramach jednego z ćwiczeń, zamiast o konkretnym szefie, pozwoliło jej na wyrażenie między wierszami ważnych kwestii. Inaczej nie miałaby odwagi, aby je wyartykułować. Ta odwaga pojawiła się właśnie dzięki bezpiecznej atmosferze Team Manifesto.

Każdy warsztat jest inny, bo każda firma jest inna. Z jedną grupą będzie pracowało się w gwarze, na sali będzie głośno, słychać będzie dużo śmiechu. Z kolei inne firmy będą pracowały w skupieniu, widać będzie, że są mocno zorientowane na realizowanie poszczególnych zadań. Trener musi być przygotowany na wszystko, i reagować na bieżąco. To bardzo interesujące, tak obserwować różne charaktery docierające się ze sobą oraz to jakie role ludzie przyjmują w grupie. Nad tym z kolei, głębiej, pracujemy z przedsiębiorstwami z pomocą Treningu Pracy Zespołowej, o którym można przeczytać więcej na naszym blogu.

Po owocach ich poznacie…

Pod koniec warsztatu agregujemy wszystkie ważne dla organizacji wartości i zasady. To ważny moment zarówno dla uczestników, jak i trenerów. Kiedy uczestnicy czytają finalną wersję manifestów, cieszy mnie widok tego, jak z ciężkiej, całodniowej pracy, uczestnicy dochodzą do wartości, które ich definiują, pozwalają im się wyrazić. To jest moment na szczere, gromkie brawa. Rolą trenera jest pomóc uczestnikom dojść do tego wyniku. To jest znak, że nasz praca przynosi rezultat, myślę, że to nas motywuje najbardziej. To rodzi bardzo pozytywne emocje po obu stronach: zarówno u trenera, jak i u uczestników warsztatów.

Czasem uczestnicy wychodzą zwykle bardzo zmęczeni z warsztatu, ale to oznacza, że mocno przerobili pewne wewnętrzne sprawy, skonfrontowali się z wyzwaniami. Powarsztatowe zmęczenie oznacza, że byli zaangażowani, a to dobry znak. Ludzie często mówią, już pod koniec, o poczuciu ulgi, tutaj mogli się wygadać, mogli głośno o czymś ważnym dla nich powiedzieć. Widzą też akceptację ze strony kolegów, koleżanek, tym bardziej, gdy ich myśli zostają zapisane na tablicy, a reszta uczestników składa pod nimi swój podpis. Na tym warsztacie, każdy może poczuć się wysłuchany i zrozumiany. To rola trenerów, aby zadbać o odpowiednią atmosferę. To, że jesteśmy z zewnątrz, że patrzymy z odpowiednim dystansem ułatwia nam wykonanie zadania i „otwarcie” uczestników.

W rezultacie powstają szczere i ważne „manifesty”, które potem stanowią odniesienie do dalszej pracy w firmie. Wykonanie rzetelnej pracy w trakcie warsztatów, warunkuje kolejne kroki: wdrażanie zmian, tworzenie planu działań, monitorowanie postępów. Na każdym z tych etapów firma może oczywiście liczyć na wsparcie ekspertów z PPNT. Nasza rola nie kończy się na spisaniu końcowego dokumentu! W rzeczywistości polega ona na skutecznym i kompleksowym poprawieniu procesów komunikacyjnych u naszych Klientów.

Więcej o usłudze Team Manifesto dla firm>>>

Foto: freepik.com

Maciej Nowak

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 2007-2020.

W Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym pracował z ponad pięcioma tysiącami uczestnikami w siedmiu krajach.

Miłośnik i trener Design Thinking oraz kreowania innowacji, absolwent Biznesu Międzynarodowego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.