Środki na prototypowanie i komercjalizację
2014-09-19Nauka i biznes, to związek który się opłaca, szczególnie naukowcom, którzy coraz chętniej szukają sposobów na komercyjne zastosowanie wyników swoich prac naukowych. Trudniej bywa z przedsiębiorstwami. Te zwykle obawiają się, że proponowane przez naukowców technologie wymagają ogromnych nakładów finansowych, zanim będą nadawały się do wdrożenia. Pomocną dłoń – już po raz kolejny – podaje obu stronom PPNT, który pozyskał środki na komercjalizację najciekawszych z punktu widzenia przedsiębiorców rozwiązań.
„Staramy się nawiązać realną współpracę miedzy naukowcami a firmami z całej Polski. Zaczynamy od spotkań z zespołami badawczymi. Sprawdzamy, w jakim obszarze nauki się specjalizują i jakie są ich dotychczasowe osiągnięcia naukowe” – mówi Jak Chełkowski, koordynator projektu po stronie PPNT.
Zespoły lub samodzielni naukowcy mogą liczyć na:
- doradztwo, dzięki któremu dowiedzą się m.in. jakie jest zainteresowanie firm opracowaną przez nich technologią;
- dla autorów tych technologii, które cieszą się największym zainteresowaniem przedsiębiorstw, zespół ekspertów opracowuje ścieżki ich komercjalizacji;
- dana technologia zostanie także poddana profesjonalnej wycenie;
- co więcej, naukowcy mogą liczyć na sfinansowanie zgłoszenia patentowego oraz dofinansowanie budowy prototypu swojego innowacyjnego urządzenia.
Dzięki pozyskanym przez Park środkom, naukowcy mają szansę na dofinansowanie budowy i testowanie prototypów. Dzięki temu łatwiej przekonać do współpracy firmy, które chciałyby zainwestować i wykorzystać daną technologię w praktyce.
Poznański Park nadal poszukuje naukowców i zespołów badawczych zainteresowanych rozwinięciem swojej współpracy z przedsiębiorstwami. Co istotne, rozpoczynający się semestr jest ostatnim, kiedy można starać się o wsparcie.
****
Naukowców zainteresowanych współpracą z Parkiem, zapraszamy do kontaktu z Janem Chełkowskim: jan.chelkowski@ppnt.poznan.pl
****
Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM udziela wsparcia naukowcom w ramach inicjatywy Inkubator Innowacji, realizowanej w ramach umowy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej o zadaniach Parku