Aktualności

Sukcesy firmy Inno-Gene, naszego Lokatora

2016-08-22

Spółka Inno-Gene, lider polskiego rynku badań genetycznych i lokator PPNT, zyskała nowego akcjonariusza. Dodatkowo, jedna ze spółek zależnych Inno-Gene – Central Europe Genomics Center, podpisała umowę konsorcjum z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku na utworzenie Środkowoeuropejskiego Ośrodka Pełnego Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego.

Fundusz Venture Inc., zajmujący się inwestowaniem w projekty z branży IT o globalnym potencjale rozwoju, kupił 12,5 proc. akcji Inno-Gene. Połączenie sił Inno-Gene z Venture Inc ma przyczynić się do dalszego rozwoju obszaru bioinformatyki i wdrażania innowacyjnych rozwiązań na skalę globalną. Bioinformatyka jest obszarem, który dzięki postępującej automatyzacji będzie wspierał wzrost marżowości wykonywanych badań genetycznych oraz atrakcyjność usług Spółki poprzez skrócenie czasu oczekiwania na diagnozę.

W połowie września Inno-Gene opublikowała Strategię na lata 2015-2018, zgodnie z którą w ciągu kolejnych trzech lat Spółka podwoi udział w rynku badań genetycznych w Polsce z szacowanych 6 proc. w 2015 r. do 12 proc. w 2018 r. Rozwój w obszarze zaawansowanych technologii, ma wzrostowy i systematyczny wpływ na przychody przedsiębiorstwa.

Ważnym projektem, w który zaangażowało się Inno-Gene, jest spółka Central Europe Genomics Centre (CEGC). Będzie ona prowadzić populacyjne badania całogenomowe, a więc pełne skanowanie genomu. W ramach konsorcjum CECG oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w 2017 roku  powstanie Środkowoeuropejski Ośrodek Pełnego Sekwencjonowania Genomu Ludzkiego. Unikalna w skali Europy Środkowo-Wschodniej infrastruktura naukowo-badawcza będzie w połowie sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej w ramach Podlaskiego RPO a w połowie przez inwestorów prywatnych. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych metod sekwencjonowania DNA nowej generacji będzie możliwe zbadanie blisko 18 tysięcy pełnych genomów rocznie. Planowane badania umożliwią zmapowanie genetycznych predyspozycji chorób rzadkich, pozwolą na wdrożenie terapii spersonalizowanej chorób nowotworowych i przewlekłych.  Pozyskanie informacji dotyczących wrażliwości pacjentów na poszczególne terapie może stanowić płaszczyznę współpracy konsorcjum z przemysłem farmaceutycznym. Ważnym obszarem zainteresowań naukowców konsorcjum będzie także nutrigenomika oraz genetyczne podłoże chorób metabolicznych, w tym otyłości i cukrzycy. Całkowita wartość wydatków na infrastrukturę w realizowanym projekcie jest szacowana na ok. 60 mln zł.

Gratulujemy spółce Inno-Gene i trzymamy kciuki za dalszy, pomyślny rozwój!