Ogólne warunki najmu urządzeń
(Załącznik nr 1 do Umowy Ramowej)
Wersja z dnia 21.11.2019 r.
1. POSTANOWIENIA OGÓLNE
- Poniższe postanowienia (zwane dalej również „OWU”) zostały wydane przez Fundację Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (ul. Rubież 46, 61-612 Poznań), wpisaną do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego, a także do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, pod nr KRS 0000052045, której akta rejestrowe przechowywane są przez Sąd Rejonowy Poznań – Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, Sąd Gospodarczy, zidentyfikowaną Numerem Identyfikacji Podatkowej 7810002075 (dalej: Wynajmujący lub Fundacja) i stanowią ogólne warunki umów najmu aparatury udostępnianej przez Fundację określając prawa i obowiązki stron takiej umowy (dalej: Umowa).
- Urządzenie wynajmowane Najemcy wskazane jest w treści Protokołu zdawczo-odbiorczego. Z chwilą wydania Urządzenia Najemca przyjmuje Urządzenie do używania oraz odpowiada za utrzymanie Urządzenia w należytym stanie – tj. zwłaszcza w stanie zdatności do użytku zgodnie z przeznaczeniem Urządzenia, bez uszkodzeń i zabrudzeń.
- Urządzenie nie może być – bez uprzedniej zgody na piśmie (pod rygorem nieważności) – udostępniane, oddawane do używania, podnajmowane osobie trzeciej. Najemca zobowiązuje się nie dokonywać zmian w Urządzeniu.
2. OŚWIADCZENIA WYNAJMUJĄCEGO
- Wynajmujący oświadcza, że ma prawo do swobodnego dysponowania Urządzeniem, w tym do wynajmowania Urządzenia.
- Wynajmujący oświadcza, że Urządzenie nie jest obciążone prawami osoby trzeciej, jest używane oraz według najlepszej wiedzy Wynajmującego jest wolne od wad fizycznych poza wprost wskazanymi w protokole wydania Urządzenia.
- Wynajmujący oświadcza, że Urządzenie jest zdatne do używania w zakresie jego przeznaczenia. Wynajmujący nie składa żadnych oświadczeń co do przydatności Urządzenia do jakiegokolwiek użytku Najemcy.
3. ZOBOWIĄZANIA I OŚWIADCZENIA NAJEMCY
- Zawierając poszczególne umowy najmu Urządzenia Najemca oświadcza, że będzie wykorzystywał Urządzenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub zawodowej / naukowej – wyłącznie w celach i zakresie obejmujących jego przeznaczenie. Najemca oświadcza, że Urządzenie nie będzie wykorzystywane do działalności sprzecznej z prawem lub skutkującej niedopełnieniem obowiązku wynikającego z normy prawnej, orzeczenia sądowego lub zobowiązania cywilnoprawnego.
- Zawierając poszczególne umowy najmu Urządzenia Najemca oświadcza, że jako podmiotowi zamierzającemu korzystać z Urządzenia do celów profesjonalnych/zawodowych, znane mu są zasady prawidłowego użytkowania Urządzenia.
- Zawierając poszczególne umowy najmu Urządzenia Najemca zobowiązuje się do korzystania z Urządzenia z najwyższą starannością wymaganą od profesjonalisty, zgodnie z jego przeznaczeniem, zaleceniami producenta przekazanego Urządzenia oraz wskazówkami lub wytycznymi Wynajmującego, warunkami Umowy i zasadami prawidłowej eksploatacji, przestrzegając właściwych przepisów BHP oraz do obchodzenia się z Urządzeniem z uwzględnieniem jego przeznaczenia i właściwości.
- Najemca zobowiązany jest udostępnić Urządzenie do kontroli, na każde wezwanie Wynajmującego – niezwłocznie, w tym zwłaszcza w sytuacji, gdy Wynajmujący żąda udostępnienia Urządzenia ze względu na kontrolę ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), jej następców prawnych lub jakichkolwiek podmiotów wskazanych przez PARP, Urzędu Kontroli Skarbowej i innych organów państwowych. W takich przypadkach, Najemca zobowiązany jest do współpracy z Wynajmującym oraz wyżej określonymi organami; do udostępnienia Urządzenia tym podmiotom czy organom, udzielając im pełnej informacji, w szczególności co do tego w jaki sposób Urządzenie jest używane i w jakim celu.
4. EKSPLOATACJA URZĄDZENIA
- Wynajmujący odpowiada za bieżące przeprowadzanie oraz monitorowanie aktualności badań technicznych Urządzenia zgodnie z przepisami prawa, w tym za zapewnienie badań okresowych lub serwisu technicznego Urządzenia wymaganego zgodnie z warunkami gwarancji lub zaleceniami producenta Urządzenia.
- Strony zgodnie postanawiają, iż Najemca ponosił będzie koszty związane ze zwykłą eksploatacją i używaniem Urządzenia w czasie trwania Umowy. W szczególności Najemca pokrywa całkowity koszt materiałów eksploatacyjnych, zużywalnych części Urządzenia (o ile wymagają wymiany po zakończeniu używania przez Najemcę) oraz napraw Urządzenia, których konieczność poniesienia powstała na wskutek eksploatacji Urządzenia w trakcie obowiązywania Umowy.
- Zawierając poszczególne umowy najmu Urządzenia Najemca zobowiązuje się do nieprzerwanego w okresie obowiązywania Umowy utrzymywania Urządzenia w stanie niepogorszonym ponad zużycie będące następstwem prawidłowego używania oraz do utrzymywania Urządzenia w stanie zdatności do umówionego użytku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa oraz zasadami prawidłowej eksploatacji.
- Najemca zobowiązuje się do niezwłocznego (lecz nie później niż w protokole odbioru Urządzenia) przekazywania Wynajmującemu wszelkich informacji dotyczących stanu Urządzenia, w tym ewentualnych wad funkcjonowania, uszkodzeń, itp.
- Jakiekolwiek zmiany w Urządzeniu, w szczególności lecz nie wyłącznie poprzez modyfikację lub dodanie nowych komponentów, części, a także poprzez zmianę, modyfikację lub aktualizację oprogramowania systemu Urządzenia, wymagają uprzedniej zgody Fundacji. Wystarczająca jest zgoda udzielona w formie email.
- Najemca zobowiązuje się dołożyć należytej staranności w celu zabezpieczenia Urządzenia przed kradzieżą, uszkodzeniem lub użyciem ich przez osoby nieuprawnione oraz w sposób niezgodny z przedmiotem Umowy. W szczególności Najemca zobowiązany jest do:
- (a) zamykania oraz zabezpieczenia pomieszczenia, w którym znajduje się Urządzenie podczas swojej nieobecności;
- (b) zabezpieczenia Urządzenia przed ewentualnymi uszkodzeniami oraz awariami, w szczególności podczas swojej nieobecności;
- (c) organizacji użytkowania Urządzenia w sposób ograniczający i minimalizujący ryzyko awarii lub uszkodzeń Urządzenia;
- (d) zapewnienia korzystania z Urządzenia wyłącznie przez osoby zaznajomione z prawidłowym sposobem korzystania z Urządzenia.
5. USZKODZENIE LUB KRADZIEŻ URZĄDZENIA
- Najemca zobowiązany jest niezwłocznie zawiadamiać Wynajmującego o każdym zdarzeniu, w wyniku którego doszło do powstania szkody w Urządzeniu lub przy udziale Urządzenia, albo do utraty posiadania Urządzenia. Powyższe obejmuje także obowiązek zawiadomienia o utracie dokumentów związanych z Urządzeniem.
- Najemca nie będzie samodzielnie, lub przy pomocy osób trzecich dokonywał czynności naprawczych w stosunku do Urządzenia. Działania takie zobowiązuje się wykonywać Wynajmujący.
- Drobne prace konserwacyjne Urządzenia – wynikające ze zwykłego sposobu korzystania z Urządzenia nie wymagają uzyskania zgody Wynajmującego. Do takich prac w szczególności należy np.: wymiana filtrów, lub innych elementów eksploatacyjnych, czyszczenie powierzchni Sprzętu itp.
- Najemca zobowiązuje się do należytego współdziałania z Wynajmującym przy wyjaśnianiu wszelkich okoliczności związanych z powstaniem szkody w Urządzeniu lub powstaniem szkody spowodowanej przy udziale Urządzenia.
6. CZYNSZ / OPŁATY DODATKOWE
- Najemca zobowiązany jest do zapłaty Czynszu Normatywnego należnego za pozostawienie Urządzenia do korzystania przez Najemcę.
- Czynsz Normatywny oblicza się jako iloczyn stawki godzinowej lub stawki dziennej za najem Urządzenia określonej każdorazowo w protokole zdawczo-odbiorczym oraz deklarowanej w protokole liczby godzin lub dni korzystania z Urządzenia przez Najemcę.
- Ceny wskazane w protokole zdawczo-odbiorczym są cenami netto.
- Czynsz płatny jest z dołu. Płatność następować będzie w terminie wskazanym w fakturze VAT, na rachunek tam wskazany.
- W przypadku braku terminowego zwrotu Urządzenia Wynajmującemu po rozwiązaniu stosunku najmu, Najemca zobowiązany jest również do zapłaty kary umownej w postaci Czynszu Ponadnormatywnego. Czynsz Ponadnormatywny oblicza się jako iloczyn stawki godzinowej lub dziennej, w zależności od ustaleń zawartych w protokole zdawczo-odbiorczym, za korzystanie z Urządzenia po zakończeniu stosunku najmu stanowiącej trzykrotność stawki godzinowej lub dziennej za korzystanie z Urządzenia w czasie najmu określonej w Liście Urządzenia oraz liczby godzin lub dni korzystania z przedmiotu najmu po zakończeniu stosunku najmu przez Najemcę.
- Obowiązek zapłaty kary umownej spoczywa na Najemcy pomimo rozwiązania Umowy. Kara umowna w postaci Czynszu Ponadnormatywnego uiszczana jest za każdą rozpoczętą godzinę lub każdy rozpoczęty dzień po zakończeniu stosunku Najmu, w których Urządzenie nie zostało zwrócone Wynajmującemu.
- Uiszczenie Czynszu Ponadnormatywnego nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania przekraczającego wysokość uiszczonego Czynszu Ponadnormatywnego na zasadach ogólnych.
- Obok Czynszu, w protokole zdawczo-odbiorczym mogą zostać określone dodatkowe opłaty z tytułu korzystania z urządzenia, w tym w szczególności, choć nie wyłącznie opłaty z tytułu zużycia materiałów eksploatacyjnych służących korzystaniu z Urządzenia (np. filtry).
7. ODPOWIEDZIALNOŚĆ, RYZYKO
- Z chwilą objęcia Urządzenia w posiadanie ryzyko uszkodzenia lub utraty Urządzenia przechodzi na Najemcę i trwa do momentu zwrotu Urządzenia Fundacji.
- Najemca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody na osobach i w mieniu, powstałe przy udziale Urządzenia. Najemca ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie szkody powstałe w Urządzeniu spowodowane jakimikolwiek zdarzeniami zaistniałymi w trakcie posiadania Urządzenia przez Najemcę, z wyłączeniem szkód powstałych na skutek ukrytych wad istniejących przed przekazaniem Urządzenia Najemcy.
- Najemca ponosi odpowiedzialność za utratę uprawnień wynikających z gwarancji lub z tytułu rękojmi Urządzenia wynikłą z działania lub zaniechania Najemcy chyba, że na dane działanie skutkujące utratą przedmiotowych uprawnień Wynajmujący uprzednio przed jego dokonaniem wyraził zgodę.
- Strony zgodnie postanawiają, iż w przypadku gdy osoba trzecia zgłosi jakiekolwiek roszczenia pod adresem Wynajmującego, z tytułu zdarzeń związanych z korzystaniem z Urządzenia przez Najemcę, Najemca nie uchyli się od niezwłocznego przystąpienia do wyjaśnienia sprawy oraz wystąpi przeciwko takim roszczeniom na własny koszt i ryzyko, a nadto, że zaspokoi w całości wszelkie uzasadnione roszczenia osób trzecich, zaś w przypadku zasądzenia takich roszczeń od Wynajmującego zwróci Wynajmującemu całość pokrytych przez niego roszczeń oraz wszelkie związane z tym wydatki i opłaty, włączając w to koszty postępowania sądowego oraz koszty pomocy prawnej.
- Najemca przyjmuje do wiadomości i wyraźnie akceptuje, że Wynajmujący nie ponosi odpowiedzialności z jakiegokolwiek tytułu za szkody oraz naruszenia Umowy związane z:
- (a) zakłóceniami lub przerwą w dostawie lub eksploatacji środków telekomunikacji zapewnianych przez operatora lub operatorów sieci, do których podłączone jest Urządzenie, zwłaszcza w przypadku awarii sieci operatora lokalnego;
- (b) przerwą w dostawie prądu lub awarią sieci przesyłu spowodowaną przez operatorów publicznych lub prywatnych;
- (c) przerwą w działaniu Urządzenia, niezależną od woli Wynajmującego lub spowodowaną niewłaściwym zachowaniem Najemcy;
- (d) wszelkimi zdarzeniami lub przerwą w działaniu Urządzenia spowodowaną korzystaniem z Urządzenia przez Najemcę w sposób niezgodny z dokumentacją lub zaleceniami producenta, Wynajmującego;
- (e) niezgodnym z prawem wtargnięciem lub przebywaniem osób trzecich w pomieszczeniu w którym znajduje się Urządzenie;
- (f) niezgodnym z prawem atakiem cyfrowym na oprogramowanie Urządzenia, w szczególności polegającym na przesłaniu złośliwego oprogramowania, który utrudnia lub uniemożliwia korzystanie z Urządzenia.
8. CZAS TRWANIA UMOWY
- Umowa Ramowa zostaje zawarta na czas nieokreślony.
- Umowa Ramowa może zostać wypowiedziana przez każdą ze Stron poprzez złożenie oświadczenia w formie pisemnej z zachowaniem 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Po upływie okresu wypowiedzenia wszelkie łączące Strony poszczególne umowy najmu Urządzenia ulegają rozwiązaniu.
- W przypadku rażącego naruszenia Umowy przez Najemcę, w tym naruszania przez Najemcę zasad korzystania z Urządzenia, w tym korzystania z Urządzenia niezgodnie z zaleceniami producenta lub Wynajmującego, Wynajmującemu przysługuje uprawnienie do rozwiązania Umowy ze skutkiem natychmiastowym poprzez złożenie oświadczenia w formie pisemnej. W takim przypadku, Najemca pozostaje zobowiązany do zapłaty Czynszu Najmu w pełnej wysokości obejmującej Czynsz Normatywny i Czynsz Ponadnormatywny, naliczany od chwili dojścia do skutku oświadczenia o wypowiedzeniu Umowy. Przyczyną rozwiązania Umowy w sposób opisany powyżej jest złożenie wobec Najemcy wniosku o ogłoszenie upadłości, postawienie Najemcy w stan likwidacji, lub poddanie go zarządowi komisarycznemu, a także zawieszenie przez Najemcę działalności, lub występowanie jako przedmiot podobnych postępowań.
- W przypadku oddania przez Najemcę Urządzenia w podnajem, dzierżawę lub do bezpłatnego używania osobie trzeciej bez uprzedniej zgody Wynajmującego, Najemca zobowiązany jest do zapłacenia kary umownej w wysokości 5.000 zł (pięć tysięcy złotych) za każdy przypadek naruszenia. Zapłata kary umownej w powyższym zakresie nie wyłącza możliwości dochodzenia odszkodowania przewyższającego wysokość kary umownej na zasadach ogólnych.
9. ZWROT URZĄDZENIA
- Urządzenie podlega zwrotowi najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu. Do zwrotu Urządzenia dochodzi w miejscu wskazanym w protokole poprzez wydanie Urządzenia Wynajmującemu – co Strony potwierdzają w protokole w części dotyczącej zwrotu Urządzenia.
- Wraz z Urządzeniem Najemca zwraca Fundacji wszelkie akcesoria i dokumenty udostępnione mu przez Wynajmującego. W protokole Strony wskazują na ewentualne braki i usterki Urządzenia lub dokumentów i akcesoriów.
- W razie uchylania się przez Najemcę od podpisania protokołu, Wynajmujący uprawniony jest do jednostronnego podpisania protokołu.
- W przypadku zwrotu Urządzenia w stanie wymagającym jego czyszczenia, naprawy lub wymiany części lub materiałów eksploatacyjnych (np. filtry), Najemca zobowiązany jest pokryć udokumentowane koszty czyszczenia, naprawy lub wymiany części lub materiałów eksploatacyjnych Urządzenia – na pierwsze wezwanie Wynajmującego.
10. DORĘCZENIE
- Poza sytuacjami opisanymi w OWU, jako wymagające dla swej skuteczności zachowania formy pisemnej – oświadczenia składane przez Strony mogą być doręczane w formie elektronicznej – za pomocą poczty elektronicznej – na adresy email wskazane w komparycji Umowy.
- Strony zobowiązują się do wzajemnego informowania się na piśmie o każdej zmianie adresu lub osoby kontaktowej pod rygorem nieważności. W przypadku niewykonania powyższego zobowiązania przesyłka wysłana Stronie na adres wskazany w niniejszej Umowie będzie uznana za skutecznie doręczoną.
11. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Wszelkie zmiany i uzupełnienia Umowy Ramowej wymagają dla swej ważności zgodnej woli Stron oraz zachowania formy pisemnej.
- Fundacja może jednostronnie modyfikować OWU. Zmiany wprowadzane w OWU nie dotyczą poszczególnych umów najmu Urządzenia zawartych przed wejściem w życie zmian OWU.
- Jeżeli jakiekolwiek postanowienie Umowy Ramowej (w tym OWU) zostanie uznane za nieważne lub niewykonalne w całości lub części, nie ma to wpływu na ważność lub wykonalność pozostałych postanowień Umowy Ramowej, które pozostaną w dalszym ciągu w mocy. W takim przypadku Strony w miarę możliwości zastąpią nieważne postanowienie ważnym postanowieniem, zgodnym z charakterem i przedmiotem Umowy.
- Do umowy zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego, a także inne przepisy prawa polskiego.
- Wszelkie spory, kontrowersje i roszczenia powstające pomiędzy Stronami w związku z Umową, w tym między innymi dotyczące naruszenia, rozwiązania lub ważności Umowy poddane zostaną ostatecznie pod rozstrzygnięcie właściwemu rzeczowo i miejscowo sądowi powszechnemu.
- Pobierz >>> lista sprzętu dostępnego dla lokatorów PPNT
- Pobierz >>> lista sprzętu dostępnego dla firm z zewnątrz
- Pobierz >>> warunki wynajmu w pliku pdf