Aktualności

COSMEOTECH – najnowsze trendy w produkcji kosmetyków

2024-01-18
COSMEOTECHWraz z naszą firmą lokatorką Symbiosis oraz firmą Enzym Kosmetyki zorganizowaliśmy konferencję COSMEOTECH. Poświęcona najnowszym trendom i innowacjom w branży kosmetycznej, kosmetologicznej oraz farmaceutycznej, zgromadziła wielu ekspertów i liderów z branż.

 

Dwudniowe spotkanie COSMEOTECH rozpoczęło się od prelekcji na temat Europejskiego Zielonego Ładu w kosmetyce. Uwaga skupiała się na innowacyjnych technologiach produkcji kosmetyków. Dyskusje dotyczyły upcyclingu, recyklingu, downcyclingu, zero waste, water upcycling oraz Energy safe. Prezentowane były praktyczne przykłady wdrażania tych metod w celu zmniejszenia śladu węglowego produktów.

Konferencja COSMEOTECH to pomysł, który powstał na targach HPCI gdzie wraz z naszym partnerem – dystrybutorem, firmą Enzym Kosmetyki. Prezentowałam na ich stoisku surowce Symbiosis. Opowiadając o naszej ofercie dotyczącej surowców kosmetycznych, pomyślałam, że warto by zobrazować na żywo nasze technologie w PPNT. Szczególnie mając na uwadze fakt, że chcąc deklarować wytwórstwo zgodnie z Zielonym Ładem, warto mieć jakość. Jednak by konkurować na rynku surowców kosmetycznych liczą się nie tylko wyniki i oznaczenia poszczególnych substancji, ale przede wszystkim zrozumienie historii pochodzenia komponentu, rodzaj technologii przetworzenia np. odpadu spożywczego w skuteczny surowiec kosmetyczny – mówi Prezeska firmy Symbiosis, Ewa Kilian-Pięta.

W trakcie konferencji omawiano również personalizacje kosmetyków, zorientowaną na tworzenie produktów odpowiadających na indywidualne potrzeby konsumentów. Poruszono koncepcje multitaskingu, well aging oraz holistycznego podejścia do pielęgnacji.

Laboratorium Symbiosis zaprezentowało swoje najnowsze osiągnięcia w dziedzinie biofermentów, w tym zaawansowane technologie mikrokapsułkowania i fermentacji roślin. Produkty takie jak Biolysate R, Biolysate E, czy Bioferment HA stanowią przełom w dziedzinie biosyntezy.

W trakcie konferencji COSMEOTECH odbyły się także warsztaty, w tym metod badań kosmetyków, recepturowania emulsji kosmetycznej i badaniu jakości surowców. Uczestnicy mieli okazję obserwować produkcję między innymi odżywki do włosów przez przedstawiciela firmy Sharon Personal Care – Paolo Siragusa. Dodatkowo Magdalena Palacz- starszy specjalista ds. analiz chemicznych z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego przedstawiła sprzęt do badań stężenia substancji aktywnych w kosmetykach oraz zastosowanie mikroskopu elektronowego w badaniach struktury włosa.

Produkcja w obiegu zamkniętym kosmetyków oraz surowców to technologie, które rozwijam od dawna i wiem, że nie da się tego zareklamować w broszurze dodając ikonę sugerującą ekologiczność. COSMEOTECH to przestrzeń, gdzie mogliśmy połączyć technologie chemiczne, biotechnologiczne oraz badania naukowe z produkcją kosmetyków, by wspólnie w przyszłości móc stworzyć zamknięty obieg wytwórstwa kosmetyków z lokalnych zasobów. To jest początek tej drogi i mam nadzieję, że Polscy producenci będą mieli wkrótce wysokiej jakości ofertę polskich surowców kosmetycznych dodaje Ewa Kilian-Pięta.

Było to pierwsze tak zorganizowane wydarzenie. W kompleksowy sposób poruszyło kluczowe tematy dla branż kosmetycznych, kosmetologicznych i farmaceutycznych w ujęciu zarówno teoretycznym, jak i praktycznym.