Aktualności

CYFRYZACJA SZTUKI | THINKLAB NFT

2022-04-22
W wyniku spotkania partnerów: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Dr Patryk Lichota (muzyk, kompozytor, artysta multimedialny, producent muzyczny, kurator / Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Instytut Teatru i Sztuki Mediów, UAM HAT Center) Dr Agata Slater (Stowarzyszenie Blockchain Polska/ IBM) oraz Jagoda Szulia (Si-Consulting/SmartVerum) zostało zainicjowane spotkanie: Cyfryzacja Sztuki | ThinkLab „NFT – możliwości i wyzwania” w ramach którego powstała nieformalna grupa robocza, tzw. ThinkLab.

 

 

 

Celem naszych działań jest zrzeszanie i sieciowanie twórców, artystów, mecenasów sztuki, badaczy oraz przedsiębiorców związanych lub interesujących się tym obszarem. Dla chętnych członków tej grupy chcielibyśmy stworzyć przestrzeń, w której można będzie przyglądać się tematowi cyfryzacji sztuki i wątkom towarzyszącym temu fenomenowi. Jest to pierwsza w Polsce taka inicjatywa. Formuła spotkań jest otwarta, warsztatowa, eksperymentalna i twórcza, dążąca jednak do powstania formalnej grupy zrzeszającej i opiniującej różne podmioty czy projekty.

Na temat pierwszego spotkania wybraliśmy tokeny niewymienne (NFT), które obecnie zyskują na popularności i wywołują niemal tyle samo fascynacji, co kontrowersji. Mamy świadomość, iż temat cyfryzacji i narzędzi cyfrowych, szczególnie, jeśli chodzi o nowe technologie (m. in. blockchain, tokeny NFT, kryptowaluty) jest coraz bardziej powszechny i niemożliwe staje się zepchnięcie, czy też utrzymanie tego tematu na marginesie zainteresowania jedynie największych pasjonatów. Istnieje wiele webinariów, materiałów i artykułów objaśniających te kwestie, ale relatywna świeżość niektórych zjawisk stwarza jednocześnie doskonałe pole dla kontrowersji, niedopowiedzeń, uchybień, czy nawet oszustw. To między innymi dlatego tworząc ThinkLab, chcieliśmy stworzyć przestrzeń, gdzie będziemy mogli podejmować tematy, które dotychczas zostały niewystarczająco zgłębione lub nie zostały poruszone w ogóle w przestrzeni publicznej polskiego dyskursu wokół cyfryzacji sztuki.

Spotkanie składało się z dwóch części; pierwsza dedykowana była wprowadzeniu i pokazaniu różnych perspektyw związanych z cyfryzacją sztuki za pomocą technologii blockchain i NFT. Były Prezes Blockchain Polska, założyciel SmartVerum, Bartosz Bilicki przedstawił prezentację: „Między technologią, pasją a biznesem”; panel na temat cyberbezpieczeństwa wyjaśnił Piotr Cielas z firmy Halborn; pokazane zostały także przykłady zastosowań NFT w branży muzycznej – Tomasz Olszewski z Candao, a o blockchainowych kolekcjach Simplów – ilustrowanych postaci graficznych – opowiedział ich twórca, Konrad Kirpluk. Podczas spotkania nie zabrakło krytycznego spojrzenia naukowo-badawczego na zjawiska towarzyszące popularyzacji NFT; Aleksandra Skowrońska, doktorantka na wydziale Antropologii i Kulturoznawstwa UAM Katedra Teatru i Sztuki Mediów przedstawiła kilka ciekawych interpretacji.

Druga część spotkania przybrała formę otwartej dyskusji, podczas której można było zadać pytania osobom prezentującym wcześniej swoją pracę, a także podzielić się własną opinią na poruszane tematy. Rozmowa krążyła wokół wyzwań, szans, zagrożeń i przyszłości NFT. Nie stroniono zarówno od tematów etycznych, jak i wyzwań technologiczno-społecznych, które wynikają bezpośrednio z różnych interpretacji filozofii kojarzonych z web3.

Planowane są kolejne spotkania ThinkLabu. Jeśli ktoś chciałby dołączyć i być na bieżąco, zachęcamy do kontaktu:thinklab.poznan@gmail.com