Aktualności

DLA BŁĘKITNEGO NIEBA: DRUGI ETAP BADAŃ TERENOWYCH ZA NAMI!

2022-04-01
W październiku ubiegłego roku, Volkswagen Poznań oraz PPNT uruchomiły innowacyjny na skalę polski program popularyzujący wiedzę z zakresu jakości powietrza oraz zmian klimatycznych, oparty o ideę citizen science. Właśnie zakończył się drugi etap badań terenowych, w ramach którego uczniowie 21 szkół z Wielkopolski badali jakość powietrza atmosferycznego i zmiany klimatyczne.

 

 

 

Wyniki badań

Zaangażowani uczniowie dokonali do tej pory niemal 4000 różnego rodzaju obserwacji. Na podstawie analizy danych zebranych podczas drugiego etapu badań terenowych, możemy stwierdzić, że:

  • Największe zanieczyszczenie pyłami zaobserwowano, w ramach dotychczasowych badań, w styczniu. Uwzględniając pomiary ze wszystkich szkół, zawartość pyłu zawieszonego PM2,5 wynosiła średnio 20um. Według Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska, jest to wartość graniczna pomiędzy dobrą i umiarkowaną jakością powietrza. Obserwacje niektórych szkół wskazały na złą/ bardzo złą jakość powietrza. Pyły PM2,5 to zanieczyszczenia, które unoszą się w powietrzu i są na tyle małe, że mogą przedostać się z płuc do krwiobiegu i organów naszego ciała. Wyniki wskazują, że bardzo ważne jest szybkie podjęcie działań na rzecz jakości powietrza, którym oddychamy! Długotrwałe oddychanie zanieczyszczonymi cząsteczkami może być przyczyną wielu schorzeń układu oddechowego i układu krążenia.
  • Wyniki badań wskazują, że okresem bardzo niekorzystnych warunków atmosferycznych, był styczeń. Okoliczności sprzyjały gromadzeniu się smogu, ponieważ ze względu na niską temperaturę, wiele osób ogrzewało domy używając węgla. W styczniu nie mieliśmy jednak do czynienia z wiatrami, więc chmury dymu z kominów gromadziły się nad wielkopolskimi miejscowościami.
  • W związku z postępującym ociepleniem klimatu, skupieniec lipowy – gatunek pierwotnie występujący w basenie Morza Śródziemnego, pojawił się także w Polsce. Gwałtowne zmiany klimatu mają ogromy wpływ na środowisko naturalne. Kiedy na południu zrobiło się dla skupieńca lipowego zbyt sucho i zbyt gorąco -rozpoczął on poszukiwanie nowego terytorium. Badania uczniów potwierdzają, że organizmy żywe mogą pomóc w ocenie jakości powietrza atmosferycznego a także umożliwiają obserwację zachodzących zmian klimatycznych.

        Szczegółowe wyniki badań.