EU-XCEL – sukces przez duże „S”
2017-06-23W czerwcu 2017 kończy się prowadzony przez nasz Park przez dwa i pół roku, międzynarodowy projekt EU-XCEL. Jego celem była wirtualna inkubacja międzynarodowych start-upów, która obejmowała wsparcie mentorskie, szkolenia i warsztaty. Projekt okazał się sukcesem – przyniósł korzyści nie tylko tym, którzy dzięki niemu założyli swoje pierwsze firmy, ale również nam, bowiem mogliśmy w tym procesie aktywnie wspierać wszystkich uczestników!
EU-XCEL – na czym polegał projekt?
EU-XCEL to program łączący warsztaty z ekspertami, pracę zdalną i wirtualne doradztwo. Jego celem było rozbudzenie globalnej przedsiębiorczości i pomysłowości wśród młodych Europejczyków, ale również otwarcie ich na międzynarodową współpracę.
Projekt realizowało konsorcjum złożone z sześciu instytucji: University Collage Cork z Irlandii – lider oraz pięciu partnerów: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, DTU Skylab z Danii, Munich University of Applied Sciences z Niemiec, Athens University of Economics and Business z Grecji oraz Cloud Incubator HUB z Hiszpanii.
Program wystartował 1 stycznia 2015 roku.
Jak przebiegał program?
Przez dwa lata odbyły się dwie edycje programu. Łącznie wzięło w nich udział ok. 450 uczestników z całej Europy. Ich przygoda w ramach EU-XCEL rozpoczynała się warsztatem w jednym z krajów partnerskich.
Podczas warsztatów, wraz z grupą ekspertów i mentorów, pomagaliśmy w tworzeniu międzynarodowych zespołów (złożonych z członków reprezentujących min. 3 kraje), identyfikowaniu przez nie określonych problemów biznesowych i generowaniu potencjalnych rozwiązań tych problemów. Dzięki międzynarodowemu składowi, zespołom naturalniej przychodziło uwzględnianie globalnej perspektywy i projektowanie rozwiązań przydatnych użytkownikom z wielu krajów jednocześnie.
Po warsztatach uczestnicy wracali do domów, skąd przez około 3 miesiące pracowali zdalnie (wciąż w swoich zespołach) nad rozwojem wypracowanych pomysłów, przy wirtualnym wsparciu mentorów i specjalistów.
Przez ostatnie sześć miesięcy (styczeń-czerwiec 2017) wsparcie ekspertów koncentrowało się na pomocy start-upom, powstałym w programie w osiągnięciu sukcesu rynkowego (np. testowanie rozwiązań, rozwój sprzedaży, przyspieszenie wzrostu itp.). Najlepsze z nich zaprosiliśmy do udziału w „wirtualnym mentoringu”, koncentrującym się na wdrażaniu rozwiązań na rynku. Co ważne, plan mentoringu był dopasowany indywidualnie do potrzeb danego zespołu, tak samo jak specjaliści, którzy czuwali nad ich rozwojem.
Rezultaty
W ciągu dwóch lat trwania projektu powstało łącznie ponad 80 zespołów, z czego 18 wciąż funkcjonowało na rynku po zakończeniu swojej wirtualnej akceleracji. Wśród tych 18 start-upów, kilka jest na etapie wdrażania pomysłu/usługi m.in. Docyet, Kompas oraz rezerwujsport.pl
Łącznie w programie odbyło się 13 warsztatów oraz dwa spotkania z inwestorami. Międzynarodowe zespoły gościły w Poznaniu trzy razy.
Dzięki nastawieniu na współpracę ponadnarodową, program przyczynił się do powstania sieci ogólnoeuropejskich kontaktów, która łączy zarówno uczestników, jak i organizatorów oraz inne inspirujące osoby, w tym trenerów z różnych dziedzin.
Program udowodnił, że PPNT to profesjonalna instytucja, działająca na najwyższym europejskim poziomie, której pracownicy wiedzą, jak z powodzeniem łączyć w zespoły społeczność międzynarodową. Cieszymy się również, że to właśnie u nas odbył się finał programu.
Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia w budowaniu dalszej kariery, natomiast rozwijającym się firmom – podboju nowych rynków. A doświadczenie, które zdobyliśmy dzięki EU-XCEL, z pewnością okaże się cenne w naszej codziennej pracy ze studentami i podczas świadczenia usług preinkubacyjnych.
Zobacz, jak udały się ostatnie warsztaty EU-XCEL:
Zdjęcia: Dominik Tryba