RPK

Euratom 2021-2025

2021-05-17

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie ustanawiające program badawczo-szkoleniowy Euratom na lata 2021-2025. Kładzie on nacisk na ciągłą poprawę bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem. Uzupełnia realizację celów programu Horyzont Europa, w tym w kontekście transformacji energetycznej, a także przyczynia się do realizacji europejskiego planu działania w zakresie syntezy jądrowej. Wspiera również Europejski Plan Walki z Rakiem.

CELE PROGRAMU

Ogólnym celem programu Euratom jest prowadzenie działań badawczych i szkoleniowych w dziedzinie jądrowej z naciskiem na ciągłą poprawę bezpieczeństwa jądrowego, jądrowego bezpieczeństwa fizycznego i ochrony radiologicznej, a także przyczynienie się do osiągnięcia celów programu Horyzont Europa między innymi w kontekście transformacji energetycznej.

Cele szczegółowe:

  • poprawa i wsparcie bezpieczeństwa jądrowego, jądrowego bezpieczeństwa fizycznego, zabezpieczenia materiałów jąd­rowych, ochrony radiologicznej, bezpiecznego gospodarowania wypalonym paliwem jądrowym i odpadami promie­niotwórczymi oraz likwidacji obiektów jądrowych, w tym bezpieczne wykorzystywanie energii jądrowej oraz zastoso­wań promieniowania jonizującego niezwiązanych z wytwarzaniem energii;
  • utrzymywanie i dalsze rozwijanie wiedzy fachowej i kompetencji w dziedzinie jądrowej we Wspólnocie;
  • wspieranie rozwoju energii syntezy jądrowej jako potencjalnego przyszłego źródła energii w produkcji energii elek­trycznej oraz przyczynianie się do realizacji europejskiego planu działania w zakresie syntezy jądrowej;
  • wspieranie polityki Unii i jej państw członkowskich w zakresie stałej poprawy bezpieczeństwa jądrowego, zabezpiecze­nia materiałów jądrowych i jądrowego bezpieczeństwa fizycznego.

BUDŻET

Program dysponuje budżetem w wysokości 1 382 mln EUR:

  • 583 mln euro na działania w zakresie badań i rozwoju w dziedzinie syntezy jądrowej
  • 266 mln euro na działania w zakresie rozszczepienia jądrowego, bezpieczeństwa i ochrony przed promieniowaniem
  • 532 mln euro na działania podjęte przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC)

NOWOŚCI

Synteza jądrowa, bezpieczeństwo jądrowe, gospodarowanie odpadami promieniotwórczymi i ich likwidacja oraz ochrona przed promieniowaniem pozostają w centrum badań Euratom. Nowy program ma pięć nowości:

  • Uproszczenie. Struktura celów szczegółowych została uproszczona, a liczba celów została zmniejszona.
  • Edukacja i szkolenia. Działania te zostały wzmocnione, aby utrzymać oraz rozwijać dalszą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie jądrowej w Europie. Badacze jądrowi będą kwalifikować się do stypendiów podoktorskich w ramach akcji Marii Skłodowskiej-Curie by zwiększyć mobilność naukowców zajmujących się energią jądrową.
  • Synergie z Horyzontem Europa. Zapewniono jaśniejszą podstawę prawną dla synergii z programem Horyzont Europa. Program badawczo-szkoleniowy Euratom wykorzystuje głównie te same instrumenty i zasady uczestnictwa, co Horyzont Europa.
  • Synergie między działaniami. Ściślejsza koordynacja i wspólne projektowanie programów prac umożliwi badaczom jądrowym lepszy dostęp do wiedzy specjalistycznej JRC i jego infrastruktury badawczej. W stosownych przypadkach JRC będzie uzupełniać działania konsorcjów otrzymujących granty z Euratom.
  • Koncentracja na kwestiach zdrowotnych. Symbolicznym przykładem jest wykorzystanie promieniowania jonizującego do wspierania bezpiecznych i zoptymalizowanych procedur medycznych, przyczyniając się do europejskiego planu działania na rzecz walki z rakiem. Zostanie to zrealizowane poprzez nową inicjatywę i temat partnerstwa w programie prac Euratomu na lata 2021–2022.

EUROPEJSKIE PARTNERSTWA

Większość programu Euratom zostanie wdrożona dzięki 3 europejskim partnerstwom:

LINKI:

Pełen tekst rozporządzenia Rady UE – link

Strona programu Euratom – link

Ogłoszenia konkursowe na portalu Funding & Tenders Opportunities – link

Program prac na lata 2021-2022 – link