RPK

Globalne podejście Europy do współpracy w dziedzinie badań i innowacji

2021-05-19

18 maja 2021 roku Komisja przyjęła komunikat w sprawie swojego Globalnego Podejścia do Badań i Inowacji – europejskiej strategii współpracy międzynarodowej w zmieniającym się świecie. W ten sposób UE zamierza odgrywać wiodącą rolę we wspieraniu międzynarodowych partnerstw w zakresie badań naukowych i innowacji oraz dostarczać innowacyjne rozwiązania, które sprawią, że nasze społeczeństwa będą ekologiczne, cyfrowe i zdrowe.

Doskonałe badania naukowe wymagają współpracy najlepszych umysłów z całego świata. Jednak międzynarodowa współpraca w zakresie badań i innowacji odbywa się w zmienionym globalnym krajobrazie, w którym rosną napięcia geopolityczne, a prawa człowieka i podstawowe wartości są kwestionowane. Odpowiedzią UE jest dawanie przykładu, promowanie multilateralizmu, otwartości i wzajemności w jej współpracy z resztą świata. UE będzie ułatwiać globalne reagowanie na globalne wyzwania, takie jak zmiany klimatyczne lub pandemie, przestrzegając zasad międzynarodowych i podstawowych wartości UE oraz wzmacniając swoją otwartą autonomię strategiczną.

NA CZYM POLEGA NOWE PODEJŚCIE?

Globalne Podejście do Badań i Innowacji potwierdza przywiązanie Europy do poziomu globalnej otwartości, który jest potrzebny do dążenia do doskonałości, łączenia zasobów w celu osiągnięcia postępu naukowego i rozwoju dynamicznych ekosystemów innowacji. Mając na uwadze ten cel, UE będzie współpracować z partnerami międzynarodowymi w celu wypracowania wspólnego rozumienia podstawowych zasad i wartości w badaniach naukowych i innowacjach, takich jak wolność akademicka, równość płci, etyka badań, otwarta nauka i tworzenie polityki opartej na dowodach.

Nowa strategia opiera się na dwóch głównych celach, które łączą się w wyważony sposób. Po pierwsze, ma na celu stworzenie środowiska badań i innowacji, które jest oparte na zasadach i wartościach, a także jest domyślnie otwarte, aby pomóc naukowcom i innowatorom na całym świecie we współpracy w ramach wielostronnych partnerstw i znajdować rozwiązania globalnych wyzwań. Po drugie, ma na celu zapewnienie wzajemności i równych szans w międzynarodowej współpracy w dziedzinie badań i innowacji. Poza tym globalna reakcja UE na walkę z pandemią koronawirusa, w tym za pośrednictwem platform wielostronnych i projektów programu Horyzont 2020, pokazała, w jaki sposób możemy zmaksymalizować dostęp do wiedzy naukowej i międzynarodowych łańcuchów wartości, gdy połączymy siły.

Aby osiągnąć swoje cele, UE podejmie szereg działań. Na przykład będzie wspierać naukowców i ich organizacje w przyspieszaniu zrównoważonego i sprzyjającego włączeniu społecznemu rozwoju w krajach o niskim i średnim dochodzie, w tym poprzez ambitną „inicjatywę afrykańską” w ramach programu Horyzont Europa, mającą na celu zacieśnienie współpracy z krajami afrykańskimi.

Komisja zamierza również przedstawić wytyczne dotyczące postępowania z zagraniczną ingerencją skierowane do unijnych organizacji badawczych i instytucji szkolnictwa wyższego. Wytyczne te będą wspierać organizacje UE w ochronie wolności akademickiej, integralności i autonomii instytucjonalnej.

Horyzont Europa będzie kluczowym instrumentem realizacji nowej strategii. Aby zabezpieczyć strategiczne aktywa, interesy, autonomię lub bezpieczeństwo UE, program może wyjątkowo ograniczyć udział w swoich działaniach, zawsze w należycie uzasadnionych przypadkach, co z zasady pozostawia program otwarty. Stowarzyszenie krajów spoza UE w ramach programu Horyzont Europa zapewni dodatkowe możliwości udziału w ogólnym programie na zasadniczo takich samych warunkach, jak w przypadku państw członkowskich. Ścisła koordynacja i współpraca między UE i jej państwami członkowskimi będzie kluczem do pomyślnej realizacji strategii. Komisja będzie promować inicjatywy wzorowane na podejściu „Team Europe”, łącząc wysiłki UE, państw członkowskich i europejskich instytucji finansowych. Ważnym elementem tego podejścia będzie synergia z innymi programami UE, takimi jak Instrument Sąsiedztwa, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej – Globalny wymiar Europy.

LINKI

Pełen tekst komunikatu – link

Q&A dotyczące Globalnego Podejścia – link

Factsheet – link