Usługi

Hub B+R PPNT

Hub B+R to kompleksowe rozwiązanie, które pozwala na realizację prac badawczo-rozwojowych dla Twojej firmy przez Ekspertów PPNT. Jesteśmy otwarci na współpracę w zakresie rozwoju i tworzenia produktu, prowadzenia i planowania prac badawczo-rozwojowych czy tworzenia prototypów lub poszukiwania rozwiązań. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w pracy z firmami o różnych profilach działalności. Specjalizujemy się przede wszystkim w szerokorozumianej chemii, biochemii, biotechnologii, inżynierii materiałowej, tworzywach sztucznych i ich modyfikacji, kosmetykach, a także materiałach specjalnego przeznaczenia. Z usług naszego Hubu B+R korzysta obecnie kilka firm, zarówno małych, jak i dużych, dla których jesteśmy zapleczem badawczo-rozwojowym. Jeśli Ty także chcesz skorzystać z naszych usług, zapraszamy do kontaktu hubbr@ppnt.poznan.pl.

Co możemy dla Ciebie zrobić?

Nasi Eksperci lubią wyzwania! Problemy technologiczne, usprawnienie istniejących rozwiązań, dywersyfikacja rynku, nowe produkty, rozwój oferty czy produkcja własna to tylko niektóre z problemów i wyzwań, którym możesz sprostać z naszą pomocą. Poniżej znajdziesz szczegóły współpracy, którą oferujemy w ramach Hubu B+R, a także ofertę naszych darmowych usług.

Zakres współpracy w ramach Hubu B+R:

  • Rozwiązywanie problemów technologicznych.
  • Usprawnianie istniejących rozwiązań/produktów.
  • Dywersyfikacja rynku i tworzenie nowych produktów, rozwój oferty.
  • Analiza potencjału firmy i możliwości wdrożenia do produkcji nowych towarów, bazując w jak największym stopniu na istniejącej infrastrukturze i zasobach (Lean Product Development).
  • Prowadzenie Twoich badań rozwojowych w PPNT, przy wykorzystaniu naszego rozbudowanego zaplecza i obszernej wiedzy.
  • Partnerstwo w projektach komercyjnych.
  • Partnerstwo w projektach finansowanych zewnętrznie, np. bon na innowacje (PARP), szybka ścieżka (NCBiR).
  • Tworzenie produktów w oparciu o oczekiwania – opowiedz nam, czego potrzebujesz.

Usługi darmowe w ramach Hubu B+R PPNT:

  • Wywiad z doktorem – wizyta w PPNT.
  • Analiza potencjału i istniejących rozwiązań (publikacje, patenty, inne).
  • Analiza możliwości realizacji projektu i badań.
  • Harmonogram niezbędnych prac.

Nasze zasady w pigułce

  • 01 Powiedz, czego potrzebujesz
  • 02 Zostań naszym partnerem
  • 03 Rozwijamy produkt
  • 04 Ciesz się wyłącznością

01 Powiedz, czego potrzebujesz

Masz już jakiś pomysł? Nie pozwól, by leżał w szufladzie! Zacznijmy działać już dziś! Nie masz konkretnego pomysłu? Wymyślimy coś razem! Już na samym początku ustalimy jasne i przejrzyste scenariusze działania w celu komercjalizacji rozwiązań. Poinformuj nas o planowanym zastosowaniu, swoich możliwościach produkcyjnych, obecnej ofercie produktowej i obszarze działania. Cenne będą dla nas także informacje o stopniu zaawansowania Twoich nowych pomysłów, planowanym terminie wdrożenia nowości oraz dostępnym budżecie. Razem ustalimy kamienie milowe i dobierzemy najlepszą ścieżkę B+R oraz opracujemy harmonogram prac. Napisz do nas i umów się na spotkanie: hubbr@ppnt.poznan.pl.

02 Zostań naszym partnerem

Na podstawie Twoich oczekiwań oceniamy całkowite koszty rozwoju i nasz wkład merytoryczny oraz nasze możliwości technologiczne. Widzimy potencjał w Twoich pomysłach lub sami dostrzegliśmy nowe rozwiązanie na horyzoncie? Działamy! My wkładamy nasz know-how i wsparcie ekspertów, a Ty pomagasz nam finansować koszty materiałów i pracy. Żadnych ukrytych kosztów i ogromnych budżetów – rozsądne zarządzanie, zarówno projektem, jak i budżetem.

03 Rozwijamy produkt

Nasze zespoły będą współpracować na każdym etapie zaplanowanych prac B+R, aby stworzyć rozwiązanie dostosowane do Twoich preferencji i możliwości. Podczas całego procesu utrzymujemy jasną i pełną zaufania komunikację, opartą na regularnych raportach oraz cyklicznych spotkaniach – zarówno w PPNT, jak i w Twojej firmie. Kompleksowo zajmiemy się dokumentacją technologiczną oraz zaplanujemy proces wdrożenia.

04 Ciesz się wyłącznością

Zapewnij sobie pionierską pozycję na rynku, otrzymując wyłączną licencję na opracowany produkt, na określony czas i lokalizację. Jeśli chcesz, możesz odsprzedać licencję dalej – to Twoja decyzja! PPNT to elastyczny Hub B+R, który zapewnia swoim partnerom wysoką niezależność decyzyjną. Wszystkie zasady współpracy i Twoją wyłączność ustalimy na samym początku.

Krok po kroku

01 Kontakt i wizyta w PPNT – Witaj w Hubie!

W pierwszej kolejności odezwij się do nas: hubbr@ppnt.poznan.pl

Napisz kilka słów o tym, czym dokładnie jesteś zainteresowany. Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów, po prostu napisz, że jesteś zainteresowany naszą usługą i rozpoczęciem prac B+R w Twojej firmie. Możesz skorzystać z formularza kontaktowego, który pomoże nam Cię lepiej poznać i przygotować się do spotkania. W następnym kroku umówimy się na spotkanie w PPNT*, w czasie której dokładnie przedstawimy Ci, czym się zajmujemy, pokażemy Ci naszą infrastrukturę i poznasz ekspertów PPNT.

*w czasie pandemii COVID-19 spotkania możliwe wyłącznie w formie zdalnej. Wizyta stacjonarna będzie możliwa po zniesieniu obostrzeń.

02 Wywiad z doktorem – Dr Hub

Podczas wizyty w PPNT będziesz miał okazję poznać naszych ekspertów, wśród których znaczna większość to osoby z tytułem doktora, posiadające wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu prac badawczo-rozwojowych i naukowych. Wiemy, o co należy zapytać i sami pokierujemy rozmowę na właściwe tory. Nie obawiaj się, że nie masz dokładnego biznesplanu i strategii działania – wspólnie przeanalizujemy Twoje możliwości i razem postaramy się znaleźć rozwiązanie. Możesz być także spokojny o dane i informacje, które nam przekażesz – na samym początku podpiszemy umowę o poufności informacji przekazywanych na naszym spotkaniu. Pamiętaj, ideą Hubu jest przejrzystość działania i bezpieczeństwo Twojego know-how.

Opracowywanie nowych technologii, poszukiwanie nowych rozwiązań lub ulepszanie tych już istniejących, wymaga zebrania jak największej ilości danych, zwłaszcza na początku. Proces kompletowania informacji przypomina wywiad medyczny, mający na celu postawienie diagnozy. Na spotkaniu w PPNT również przejdziesz wywiad z parkowym doktorem, a on, najlepiej jak potrafi, przedstawi Ci Twoją diagnozę.

Co najważniejsze, wywiad z doktorem i wizyta w PPNT są zupełnie darmowe. Sprawdź, co mamy do zaoferowania – nic Cię to nie kosztuje!

03 Czas na analizę

Wiemy już o sobie dość dużo. Znamy Twoje oczekiwania i wspólnie znaleźliśmy pole do współpracy. Przyszedł czas na naszą pracę – zajmiemy się przejrzeniem literatury naukowej, patentów oraz znanych już rozwiązań. Dzięki temu, zaplanujemy co możemy wspólnie osiągnąć, jak długo to potrwa oraz jakie będą kluczowe elementy pracy. Oczywiście, opracujemy również koszty i oszacujemy ryzyko. Po wywiadzie z doktorem, czeka nas kilka dni wytężonej pracy, wynikiem której będzie ostateczna koncepcja – czas ją doszlifować. Analiza również jest usługą darmową!

Na etapie analizy przedstawimy Ci także szczegółowe informacje dotyczące własności intelektualnej oraz nasi prawnicy rozpoczną przygotowywanie szczegółowej umowy o poufności planowanych badań, ich zakresie i współpracy. Podpiszemy ją bezpośrednio przed rozpoczęciem prac badawczo-rozwojowych.

04 Harmonogram

Podoba Ci się nasza koncepcja? Zatem przystępujemy do stworzenia harmonogramu naszego wspólnego projektu. Wyszczególnimy konkretne zadania i określimy zakres prac. Pamiętaj, że w PPNT dysponujemy ogromnym zapleczem aparaturowym – takim, którym często nie mogą się pochwalić nawet najlepsze uczelnie i instytuty (oferta analityczna PPNT). My mamy to zawsze pod ręką! Opracowany harmonogram przekażemy do akceptacji i zaznaczymy kluczowe punkty, które mogą decydować o dalszych decyzjach. Co ważne, to nie musi być projekt finansowany ze środków publicznych – możemy reagować na bieżąco i analizować wyniki, dostosowując kolejne kroki do otrzymywanych rezultatów.

Ile trwa projekt B+R realizowany we współpracy z nami? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania nowego rozwiązania. Dla szybkich projektów wystarczą nawet trzy miesiące, ale z reguły wiemy, że dopracowanie rozwiązania to projekt trwający od 6. do 18. miesięcy.

05 Kosztorys

Mamy harmonogram, wiemy, o co walczymy! Przyszedł czas na oszacowanie kosztów. W Hubie PPNT przygotujemy rzetelną wycenę projektu i naszej wspólnej pracy. Jak wiesz, to nie musi być projekt finansowany ze środków publicznych. Szanujemy Twój czas i pieniądze – w naszych projektach kosztorys będzie racjonalny, a czas trwania prac skrócony do minimum. Jasne zasady i twarde koszty – brak ukrytego finansowania.

Nasze projekty B+R realizujemy na warunkach komercyjnych lub z udziałem środków publicznych, na te pierwsze przysługuje Ci ulga podatkowa na badania B+R! Chcemy, abyś był naszym partnerem, nie klientem. My inwestujemy swój czas i know-how, ponieważ widzimy potencjał, a nie zarobek. Dlatego też my inwestujemy know-how, a Ty pomagasz nam pokryć koszty surowców, aparatury i pracy. W Hubie B+R nie musisz zapłacić nam całości kosztów od razu, preferujemy rozwiązanie, w którym co miesiąc ponosisz mniejszy koszt – tak, jakbyś zatrudniał pracownika! Ile to kosztuje? Często nie więcej niż miesięczny koszt zatrudnienia wykwalifikowanego technologa.

Nie chcesz realizować projektu ze środków własnych i na zasadach komercyjnych? Chętnie pomożemy Ci zdobyć finansowanie publiczne i będziemy Twoim partnerem w grancie: bonie na innowacje, szybkiej ścieżce lub w dowolnym innym konkursie. Razem znajdziemy najlepsze źródło finansowania oraz pomożemy Ci przygotować wniosek. PPNT to jedyny park naukowo-technologiczny w Polsce, który posiada status jednostki naukowej, w dodatku kategorii A!

Po Twojej akceptacji podpisujemy umowę i zostajemy Twoim zapleczem badawczym. Skoro jesteśmy już Twoim Działem Badawczo-Rozwojowym, to może warto, aby Twoja firma mogła się tym pochwalić? Wraz z podpisaniem umowy, zyskujesz możliwość stworzenia w PPNT swojego wirtualnego biura i posługiwania się naszym adresem jako lokalizacją Twojego R&D (E-Biuro w PPNT).

06 Badania i rozwój

Zaakceptowałeś kosztorys i harmonogram, podpisałeś umowę, a więc wiemy dokładnie, co robimy i co chcemy osiągnąć. My rozpoczynamy prace badawcze, a Ty w każdym dowolnym momencie możesz nas odwiedzić i monitorować postęp prac. Co miesiąc otrzymasz od nas raport o przebiegu badań, który będzie uwzględniał informacje o ewentualnych zmianach w zaplanowanym procesie badawczym. Będziemy zachęcać Cię do tego, aby Twoi pracownicy wzięli udział w naszych badaniach i współpracowali z nami! Jesteśmy partnerami, więc uczmy się od siebie i wymieniajmy się wskazówkami – to przyspieszy prace badawczo-rozwojowe oraz pomoże nam rozwinąć współpracę.

Na tym etapie powstają prototypy, które testujesz w swojej firmie i udzielasz nam informacji zwrotnej dotyczącej tego, co jeszcze warto poprawić.

07 Rezultat

Mamy to! Powstało rozwiązanie, którego poszukiwaliśmy. Czas wdrożyć je w Twojej firmie! A może chcesz to rozwiązanie wdrożyć w partnerstwie z nami? Adekwatnie do potrzeb i możliwości, chętnie zaangażujemy się w ten proces. To dobry moment, żeby jeszcze raz przeanalizować kwestię własności intelektualnej.

Koszty

Finansowanie komercyjne

Większość projektów w Hubie jest realizowana na zasadach komercyjnych. Co to oznacza? Za prowadzone badania płacisz ze środków własnych firmy, dzięki czemu wszystkie elementy, takie jak: regulaminy projektów i dofinansowań, obowiązek wdrożenia, zakupy aparatury, wynagrodzenia całej kadry, utrzymywanie specjalistycznej infrastruktury czy analizy rynkowe, nie są wymagane. Sam decydujesz, na co konkretnie wydajesz pieniądze i sam podejmujesz decyzję o wdrożeniach. W dowolnym momencie kończysz projekt lub jeśli wyniki nie są pozytywne, zmieniasz zakres lub kierunek projektu. Masz elastyczność w wyborze tematyki i dowolność w kwestii zakresu prac. Projekt nie musi być innowacyjny w skali kraju czy Europy, ma być innowacyjny dla Twojej firmy.

Komercyjne finansowanie prac badawczo-rozwojowych wiąże się także z ulgą podatkową dla Twojej firmy.

Finansowanie ze środków publicznych

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy publicznej, przeanalizujemy możliwości aplikowania o finansowanie z zewnętrznych źródeł. Doskonale znamy wszystkie najważniejsze konkursy organizowane w ramach działalności PARP, NCN, NCBiR, FNP oraz ze środków w ramach POiR. Wspólnie znajdziemy optymalne źródło finansowania, przygotujemy wniosek i z dużą dozą prawdopodobieństwa – odniesiemy sukces.

Własność intelektualna

Własność intelektualna to bardzo ważny aspekt współpracy badawczo-rozwojowej. Opracowaliśmy kilka modeli wyjścia, które gwarantują bezpieczeństwo własności intelektualnej, zarówno nam jak i Tobie. Chcemy być częścią Twojego rozwiązania, ale wszystkie warianty są możliwe! Nie musisz decydować się na konkretny i ostateczny model wyjścia już na początku naszej współpracy, ale chcemy, abyś wiedział, co masz do wyboru.


Modele wyjścia

Stworzyliśmy nowe rozwiązanie/technologię/produkt i co dalej? Jako PPNT dopuszczamy dwa możliwe kierunki gospodarowania naszą wspólną własnością intelektualną. Powinieneś pamiętać, że do momentu zakończenia naszej współpracy badawczo-rozwojowej prawo do własności intelektualnej jest wspólne (chyba, że indywidualne ustalenia w umowie stanowią inaczej). Do tej pory wszystkie koszty dotyczyły drogi, jaką wspólnie pokonaliśmy, dążąc do rozwiązania. Teraz czas pomyśleć nad gotowym rozwiązaniem/produktem/technologią. Przed rozpoczęciem badań zakładamy w umowie Twoje prognozowane stanowisko względem późniejszego postępowania odnośnie własności intelektualnej. Stanowisko to dopuszcza możliwość zmiany wariantu, w określony sposób. Wykupienie udziału PPNT może nastąpić najwcześniej z chwilą opracowania technologii nadającej się do komercyjnego wykorzystania na skalę przemysłową. Prezentowane poniżej warianty stanowią ogólnie o dostępnych możliwościach, natomiast szczegóły poznasz już bezpośrednio na naszych spotkaniach.


Wariant I
Wykupujesz większościowe udziały w opracowanej technologii

Podstawą do ustalenia ceny wykupu będzie aktualna wycena, a ustalenie ceny sprzedaży nastąpi na podstawie wyceny dokonanej przez niezależnego rzeczoznawcę. Pamiętaj jednak, że od tak ustalonej kwoty odejmiemy rzeczowo uzasadnione koszty inwestycji poniesione przez Ciebie. W tym wariancie jedynym łączącym nas później elementem są tantiemy, których wysokość ustalimy indywidualnie.

Wariant II
Pozostajemy współwłaścicielami technologii

Jeśli nie zdecydujesz się na wariant I, pozostajemy w układzie współwłasności praw. Rozliczanie dalszych zysków z technologii/rozwiązania/produktu następuje na podstawie licencji wewnętrznej. Oczywiście, zanim czegokolwiek będziemy od Ciebie oczekiwać, pozwolimy Ci  odrobić poniesione koszty związane z inwestycją wdrożenia technologii/rozwiązania/produktu. W wariancie II ustalamy również warunki udzielania licencji zewnętrznych oraz zbycia technologii.

Wariant III
Technologia trafia w nasze ręce

Jeśli nie jesteś zainteresowany opracowaną z nami technologią lub po prostu nie chcesz jej wdrożyć i dalej finansować (ponosić kosztów związanych z opłatami patentowymi, licencjami etc.), masz możliwość oddania jej w nasze ręce. Szczegóły takiego rozwiązania ustalimy między sobą indywidualnie.

Formularz pomocniczy

Nie wiesz, jak zacząć współpracę z nami? Po prostu odpowiedz na kilka pytań, a my zajmiemy się resztą!

Wypełnij formularz