Aktualności

Kościotwórcze implanty ratują życie

2024-01-08
kościotwórcze implantyKościotwórcze implanty stworzone przez naszego lokatora – firmę Syntplant – uratowały życie już kilkorgu dzieciom w Polsce i w Ukrainie. Przełomowa technologia w produkcji implantów sprawia, że są one bioresorbowalne oraz biowchłanialne. Oznacza to, że po czasie rozpuszczą się i wchłoną do organizmu a na ich miejscu pozostanie wrośnięta tkanka kostna pacjenta.

 

Protezy, które są stosowane przy dziecięcych urazach kostnych, muszą zostać w pewnym momencie wymienione. Przyczyną jest dalszy wzrost oraz rozwój pacjenta – implant z czasem staje się zbyt mały i niedopasowany. W przypadku implantów stworzonych przez firmę Syntplant, implant również nie rośnie razem z pacjentem. Jego budowa sprawia jednak, że na jego miejsce wrasta tkanka kostna pacjenta. Dodatkowo sam implant ulega stopniowemu rozpuszczeniu oraz wchłonięciu. 

Dzięki zastosowaniu geometrycznej rekonstrukcji obrysów kości możliwe jest uzyskanie idealnie odwzorowanego kształtu ubytku kostnego. Dokonuje się tego na podstawie obrazów uzyskanych z użyciem tomografii komputerowej. Następnie implant jest projektowany oraz drukowany za pomocą technologii druku 3D.

Technologia opracowana przez naukowców z Politechniki Poznańskiej oraz Politechniki Śląskiej pozawala na wykonanie dowolnej formy protezy. Kształt implantu, parametry wytrzymałościowe oraz rodzaj elementów mocujących – wszystko to na etapie projektowania konsultuje się lekarzem wykonującym zabieg. Dodatkowo przed operacją przykładowy wydruk 3D jest przekazywany do oceny, a w razie zastrzeżeń, zostaje przeprojektowany.

Dotychczasowe wykorzystanie implantów

Dzięki grantowi, który firma Syntplant uzyskała w 2019 roku z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udało się pomóc już kilkunastu osobom. Z polskim zespołem skontaktował się doktor Pavlo Plavskyi. Neurochirurg z największego szpitala dziecięcego w Ukrainie szukał pomocy dla swoich pacjentów. Razem z firmą Syntplant pracował nad kształtem kościotwórczych implantów dla swoich podopiecznych, które zostały po raz pierwszy zastosowane ponad rok temu. Dostępne wyniki, wynikające z obserwacji pacjenta po wykonanym zabiegu, wskazują na sukces przedsięwzięcia. Kość zaczęła pojawiać się w pustych przestrzeniach i obrastać implant. Dziecko rozwija się prawidłowo, jest zdrowe, a także w dalszym ciągu monitorowane. Koszty produkcji oraz transportu implantów pokryły środki z uzyskanego grantu.

Te kościotwórcze implanty, dzięki uniwersalności technologii druku 3D stosowanej do ich wytwarzania, można wykorzystać w całym układzie kostnym. Polski zespół rozpoczął również współpracę z klinikami ortopedycznymi oraz stomatologicznymi. Firma daje także możliwość zakupu nie tylko gotowego implantu oraz wkrętów, śrub i płyt, ale także samego filamentu potrzebnego do ich wytworzenia.

Reportaż na ten temat można zobaczyć tutaj.