Aktualności

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA AGCHEM 2022 JUŻ WE WRZEŚNIU W PPNT! ZAREJESTRUJ SIĘ!

2022-07-25
3.konferencja „Advances in Green Chemistry” – AGChem 2022 odbędzie się w dniach 26-30 września br. w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym. Kolejna już, trzecia edycja konferencji wkracza na nowy poziom naukowy i umożliwia zarówno prezentację wyników badań i nawiązanie współpracy na międzynarodowej arenie chemicznej. Organizatorem wydarzenia jest Poznański Park Naukowo-Technologiczny.

 

AGChem 2022 to miejsce spotkań młodych naukowców z Europy, którzy prowadzą badania podstawowe i wdrażają już opracowane technologie. Konferencja łączy w sobie komplementarną istotę współczesnej nauki, czyli badania podstawowe, wyszukiwanie aplikacji, rozwój technologii oraz wdrażanie nowych rozwiązań. To także okazja do pokazania własnych firm i znalezienia innych startup’ów, które działają w ramach zielonych rozwiązań chemicznych. Celem konferencji jest stworzenie miejsca, w którym czołowi naukowcy z całej Europy będą mieli możliwość podzielenia się najnowszymi osiągnięciami w kluczowych obszarach badawczych związanych z zieloną chemią. Trzecia edycja wydarzenia stanowi impuls do omówienia prowadzonych badań, dyskusji nad potencjałem wdrożeniowym i komercjalizmu wyników.

Ideą konferencji jest ścisła relacja pomiędzy badaniami podstawowymi a wykorzystaniem przemysłowym wyników. Wrześniowe wydarzenie zostało podzielone na sesje tematyczne, podczas których wystąpią prelegenci i uczestnicy konferencji. Międzynarodowa konferencja AGChem zorientowana jest na takie obszary jak:

  • ciecze jonowe,
  • materiały,
  • katalizę,
  • elektrochemię,
  • nauki biologiczne.

Szczególne miejsce na konferencji będą miały technologie nowoczesnych ekologicznych materiałów, np. polimerów a także wyniki badań nad technologiami pozyskiwania i odzysku surowców do ich produkcji. Wskazane obszary stanowią komplementarną całość badań nad zielonymi technologiami.

Przewodniczącym konferencji jest dr Marcin Śmiglak, który pełni funkcję kierownika grupy badawczej w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, a jego zainteresowania naukowe dotyczą syntezy i innowacyjności w zakresie zastosowań cieczy jonowych.

Podczas 3. edycji konferencji głos zabiorą światowi badacze:

  1. Dr Agnieszka Brandt-Talbot, która jest Liderem Zespołu Badawczego Zrównoważonych Rozwiązań Węglowych na Wydziale Chemii Imperial College London. To także współzałożycielka i dyrektor start-up’u Lixea, który opracowuje innowacyjny proces frakcjonowania biomasy przy użyciu tanich cieczy jonowych.
  2. Dr Nicholas Gathergood, który pochodzi z University of Lincoln i zajmuje tam stanowisko profesora nadzwyczajnego w dziedzinie chemii. Jest autorem 94 artykułów naukowych z prawie 5 000 cytowań.
  3. Dr Marco Haumann, który jest szefem hybrid materials dla grupy badawczej na Wydziale Inżynierii Chemicznej i Biologicznej na Uniwersytecie Friedricha-Alexandra w Erlangen-Norymberdze. Jego wystąpienie skupi się na cienkich warstwach wspieranych cieczy jonowych i na tym, w jaki sposób mogą one wzmacniać przemysłowe procesy katalityczne.
  4. Senentxu Lanceros-Mendez, który jest dyrektorem naukowym w BCMaterials i zajmuje także stanowisko profesora nadzwyczajnego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu w Minho w Portugalii. Jest autorem 750 artykułów naukowych z ponad 20 000 cytowań a także współautorem kilku patentów. Jego praca koncentruje się na obszarach inteligentnych oraz wielofunkcyjnych materiałów do czujników i siłowników, zastosowań energetycznych i biomedycznych.
  5. Isabel Marrucho, która jest profesorem nadzwyczajnym na Wydziale Inżynierii Chemicznej w Instituto Superior Tecnico, Universidade de Lisboa. Jej główny obszar zainteresowań zorientowany jest na stosowanie cieczy jonowych i głębokich rozpuszczalników eutektycznych, wykazując ich wszechstronność. Jej grupa pracuje nad projektowaniem nowych zaawansowanych materiałów, które wykazują jednocześnie ciecze jonowe o atrakcyjnych właściwościach termofizycznych oraz właściwościach mechanicznych polimerów.

Naukowcy podzielą się swoją wiedzą i pokierują dyskusją już we wrześniu br. AGChem 2022 to konferencja, która ma pokazać społeczności naukowej i przemysłowi, w jakim miejscu w obszarze zielonej chemii się znajdujemy, nad czym pracujemy i jakie kierunki badawcze w aspekcie globalnym udało się już wdrożyć. Zapisy trwają do 31 sierpnia 2022 r.

REJESTRACJA

Tegoroczna edycja „Advances in Green Chemistry” została objęta patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Marka Woźniaka oraz Prezydenta Miasta Poznania, Jacka Jaśkowiaka. Partnerami medialnymi konferencji są: methods and protecols, nanomaterials, przemysł chemiczny, laboratoryjnie.pl, Biotechnologia.pl oraz Chemical Synthesis.

Więcej informacji na stronie internetowej oraz na profilach w mediach społecznościowych na Facebooku oraz Twitterze.