RPK

Platforma Waloryzacji Wiedzy Unii Europejskiej

2021-07-07

Komisja Europejska uruchomiła Platformę Waloryzacji Wiedzy Unii Europejskiej, przestrzeń cyfrową, która stanowi interaktywne forum do stymulowania współpracy ponad granicami i poprawy szerokiego wykorzystania wyników badań w społeczeństwie i gospodarce. Platforma umożliwi sprawniejsze dzielenie się najlepszymi praktykami, wiedzą i doświadczeniem, a tym samym usprawni polityki oraz zwiększy zdolności i umiejętności. Będzie to sprzyjać silnej kulturze przedsiębiorczości, inkluzywnym innowacjom w Europie i waloryzacji wiedzy, przekształcając wyniki badań w zrównoważone rozwiązania o wartości ekonomicznej i korzyściach społecznych.

Jako jedno z działań w ramach nowego komunikatu o Europejskiej Przestrzeni Badawczej, będzie współtworzyć opracowanie kodeksu postępowania w zakresie inteligentnego wykorzystania własności intelektualnej, w odpowiedzi na prośby państw członkowskich.

Przedstawione środki polityczne i konkretne praktyki obejmują szeroki zakres tematów, od mobilności międzysektorowej, pośredników w transferze wiedzy i inteligentnego zarządzania własnością intelektualną po przemysłowe i lokalne ekosystemy innowacji oraz niekonwencjonalną współpracę na rzecz absorpcji wiedzy.

WALORYZACJA WIEDZY W HORYZONCIE EUROPA

Szereg tematów w zaproszeniach do składania wniosków w ramach programu „Horyzont Europa 2021–2022” dotyczy kluczowych aspektów waloryzacji wiedzy dla społeczeństwa i gospodarki. Eksperymenty z nowymi podejściami dostarczą spostrzeżeń i narzędzi, które pozwolą zwiększyć absorpcję innowacyjnych rozwiązań i rozpowszechnianie wiedzy opartej na badaniach naukowych. Dotyczy to współtworzenia i testowania z miastami oraz społecznościami lokalnymi, a także wymiany opartej na przemyśle ze środowiskiem akademickim.

Zainteresowane strony mogą składać wnioski, których celem jest zbadanie lub podniesienie świadomości w zakresie zarządzania zasobami intelektualnymi w badaniach i innowacjach oraz promowanie normalizacji jako ważnego czynnika umożliwiającego waloryzację wiedzy. Oba aspekty mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia, że ​​doskonałe badania naukowe i innowacje będą tworzyć wartość z korzyścią dla obywateli europejskich i otwartej europejskiej autonomii strategicznej. 

Nazwy konkursów:

  • HORIZON-WIDERA-2021-ERA-01-33: R&I intensive IP management: Scenarios for the future
  • HORIZON-CL4-2021-HUMAN-01-17: Awareness raising on Intellectual property (IP) management for European R&I
  • HORIZON-CL4-2021-HUMAN-01-18: Fostering standardisation to boost European industry’s competitiveness
  • HORIZON-WIDERA-2021-ERA-01-32: Standardisation Booster for fostering exploitation of FP-funded research results
  • HORIZON-CL4-2021-HUMAN-01-19: Testing innovative solutions on local communities’ demand (CSA)
  • HORIZON-CL4-2021-HUMAN-01-20: Piloting a new industry-academia knowledge exchange focussing on companies’ needs (CSA)
  • HORIZON-WIDERA-2022-ERA-01-32: An experimentation space for the uptake and use of R&I results for EU resilience and future preparedness

LINKI:

Platforma Waloryzacji Wiedzy – link