Aktualności

Polska awansowała w rankingu innowacyjności

2017-01-25

PPNT Poznan_komentarz prof Gulińskiego do rankingi WIPO„Innowacyjność to stan, na który trzeba ciężko pracować” komentuje ranking profesor Jacek Guliński, dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Zwraca też uwagę na to, że sukcesem będzie teraz utrzymanie się w zestawieniu na zdobytej pozycji.

W 2015 roku Polska w zestawieniu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej była na 46 miejscu. Ubiegły rok dał nam miejsce numer 39. To wzrost o 7 miejsc rankingu innowacyjności, którzy wielu uważa za bardzo dobry wskaźnik potencjału danego kraju.

„Innowacyjność to stan, na który trzeba ciężko pracować. Podstawą jest codziennie myślenie o tym, co przyniesie nam jutro i jak się na to już dziś przygotować” – mówi profesor Jacek Guliński, dyrektor PPNT.

Jak informuje portal WP Money, w latach 2008-2016 najwięcej zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych miała Politechnika Wrocławska, następna była Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, a na trzecim miejscu znalazł się Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. W 2016 roku najwięcej praw udzielono w województwie mazowieckim (22,4 proc.), śląskim (15,3 proc.) i w małopolskim (10,8 proc.).

„Wzrost w rankingu wyliczającym patenty, wynalazki i inne innowacyjne rozwiązania tworzone w jednostkach naukowych to duży sukces także dlatego, że konkurencja przecież nie śpi. Wiele krajów wdrożyło rozwiązania pomagające w zgłoszeniach. Utrzymanie tego miejsca w rankingu nie będzie więc łatwe. Można nawet powiedzieć, że sukcesem na kolejne lata będzie utrzymanie się na zdobytej pozycji” – podsumowuje profesor  Jacek Guliński.

Jak czytamy na portalu WP Money Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, podczas konferencji podsumowującej poprzedni rok powiedziała, że udzielono 4222 patenty i prawa ochronne, a zgłoszeń było 5493.

Dodała, że był to rok owocny, pomimo lekkiego spadku liczby zgłoszeń w porównaniu do 2015 roku, w którym nastąpił ich znaczny wzrost, bo około 18 procent. W minionym roku zarejestrowano dużo wynalazków z dziedziny mechaniki, budownictwa czy chemii. Ranking innowacyjności przygotowywany przez Światową Organizację Własności Intelektualnej poza parametrami związanymi z ochroną własności intelektualnej, bierze również pod uwagę wskaźniki rozwoju cywilizacyjnego, takie jak liczba telefonów stacjonarnych i komórkowych w poszczególnych krajach.