Aktualności

Polski Nobel dla prof. Goslara z PPNT

2014-11-05

ppnt poznan - goslar nagroda 2014Przyznano Polskie Noble, najwyższe wyróżnienia naukowe w Polsce. Nagroda trafiła m.in. do prof. Tomasza Goslara z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, kierownika Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego, zlokalizowanego na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Prof. Tomasz Goslar został wyróżniony „w obszarze nauk o życiu i o Ziemi za kluczowy dla współczesnych badań klimatycznych wkład w ustalenie chronologii zmian stężenia izotopu węgla C14 w atmosferze podczas ostatniego zlodowacenia”. Nagroda doskonale wpisuje się w najnowsze trendy – zmiany klimatyczne są wielkim wyzwaniem dla współczesnej cywilizacji, o których mówią zarówno naukowcy, jak i politycy. Często debaty odbywają się w niezwykle gorącej atmosferze, dlatego doceniony został uczony, którego prace przyczyniają się do poznania mechanizmów powodujących te zmiany. Wg naukowców, ostatnia radykalna zmiana klimatu na naszej półkuli miała miejsce pod koniec ostatniego zlodowacenia, tj. ok. 11 tys. lat temu, kiedy to po gwałtownym ochłodzeniu nastąpiło nie mniej gwałtowne ocieplenie. Badania prof. Tomasza Goslara pomagają zrozumieć ten fenomen. „Prawdę mówiąc prace, które dziś nagrodzono, robiłem kilkanaście lat temu … i tym bardziej cieszę się z przyznanego wyróżnienia” – mówi.

Prof. Goslar uważany jest za światowego eksperta w swojej dziedzinie. Jest autorem ponad 70-ciu artykułów w prestiżowych pismach naukowych. Co ciekawe, laureat od lat skutecznie łączy naukę najwyższej próby z biznesem o zasięgu międzynarodowym – kieruje Poznańskim Laboratorium Radiowęglowym, które stworzył w 2001 roku na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM.

Polski Nobel to najważniejsze wyróżnienie dla wybitnych postaci nauki, przyznawane przez Fundację na Rzecz Nauki Polskiej od 1992 roku. Kryteria jej przyznawania są wysokie. Laureatem wyróżnienia można zostać za szczególne osiągnięcia i odkrycia naukowe przesuwające granice poznania, otwierające nowe perspektywy poznawcze. Ponadto, laureaci Polskiego Nobla muszą wnosić wybitny wkład w postęp cywilizacyjny i kulturowy naszego kraju. Dotychczas, łącznie z tegorocznymi nagrodzonymi, tym znakomitym wyróżnieniem zostały docenione 84 osoby. W tym roku każdy z wyróżnionych otrzyma 200 tys. złotych.

Co ciekawe, to już drugi Polski Nobel, jaki został przyznany wybitnemu naukowcowi związanemu z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Fundacji UAM. W 2009 Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przyznała to wyróżnienie uznanemu na całym świecie chemikowi, prof. Bogdanowi Marcińcowi, Prezesowi Fundacji UAM i Dyrektorowi Parku

Serdecznie gratulujemy profesorowi wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów naukowych!

Na zdjęciu prof. Goslar (drugi od lewej) z Zespołem. (fot. M.Kalet)

ppnt zdjęcie zespół