RPK

Seal of Excellence dla wnioskodawców w ramach konkursu MSCA-IF

2021-04-06

W ramach konkursu MSCA-IF 2020 wpłynęła rekordowa liczba wniosków – 11300! Z tej liczby tylko 1630 zostało sfinansowanych. Co zrobić z pozostałymi, często bardzo dobrymi wnioskami? Odpowiedzią Komisji jest Seal of Excellence.

Seal of Excellence (pieczęć doskonałości) MSCA (SoE) to znak jakości przyznawany kandydatom na stypendia indywidualne MSCA (IF), którzy uzyskali wysoki wynik w swoich aplikacjach, ale ostatecznie nie otrzymali finansowania z powodu ograniczeń budżetowych. SoE podkreśla wartość wniosków, które uzyskały wynik 85% lub wyższy. Wnioskodawcy takich projektów mogą następnie wykorzystać przyznany im SoE, aby znaleźć alternatywne finansowanie.

Program Horyzont 2020 przyznał pieczęć doskonałości ponad 11900 propozycjom IF. Dzięki SoE inne organy finansujące mogą w razie potrzeby wykorzystać proces oceny programu „Horyzont 2020”. Wniosek, który uzyskał SoE MSCA, może być wspierany przez programy na poziomie krajowym, regionalnym i uniwersyteckim.

Niemcy i Niderlandy niedawno utworzyły systemy wsparcia dla laureatów SoE, zwiększając całkowitą liczbę krajów posiadających takie programy do 12. Finansowanie dla niemieckich posiadaczy SoE pochodzi z Hessian Ministry of Research and the Arts. Jego celem jest sfinansowanie sześciu stypendystów każdego roku z takim samym dodatkiem jak MSCA. Holenderski program jest wewnętrzny dla Centrum Medycznego Uniwersytetu w Leiden (LUMC) i przewiduje finansowanie czterech stypendystów rocznie. Pozostałe kraje, które mają przewidziane wsparcie SeO dla wniosków powyżej 85% to: Belgia (Flandria), Bułgaria, Czechy, Cypr, Litwa, Włochy, Polska, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria (szczegóły tutaj)

SeO MSCA wspiera też kraje zwane „widening countries”. Wspieranie tych krajów, poprzez zintegrowane podejście, sprzyja bardziej zrównoważonej mobilności naukowców. Jest to zgodne z poprzednim pakietem „Upowszechnianie doskonałości i poszerzaniem uczestnictwa” w ramach programu „Horyzont 2020” oraz nową strategią poszerzania programu „Horyzont Europa”. SoE umożliwia władzom krajowym wdrożenie systemu finansowania zgodnego z ich własnymi strategiami. Programy te są wykorzystywane do przyciągania czołowych talentów z zagranicy, zwiększając widoczność i atrakcyjność instytucji goszczących na poziomie międzynarodowym. Mogą również skorzystać z niezależnej, międzynarodowej oceny, która już się odbyła. 

Seal of Excellence MSCA będzie nadal przyznawana w ramach MSCA w programie Horyzont Europa. Dodatkowo, MSCA SoE zostanie przyznane wnioskom MSCA COFUND, które uzyskają co najmniej 85% punktów, ale które nie mogą zostać sfinansowane ze względu na ograniczenia budżetowe.