RPK

UE tworzy nowe partnerstwa europejskie

2021-03-01

Komisja zaproponowała utworzenie 10 nowych partnerstw europejskich między Unią Europejską, państwami członkowskimi i / lub przemysłem. Celem jest przyspieszenie przejścia do ekologicznej, neutralnej dla klimatu i cyfrowej Europy oraz zwiększenie odporności i konkurencyjności przemysłu europejskiego. UE zapewni prawie 10 miliardów euro finansowania. Oczekuje się, że ten połączony wkład zmobilizuje dodatkowe inwestycje wspierające przemiany i wywrze długoterminowy pozytywny wpływ na zatrudnienie, środowisko i społeczeństwo.

Proponowane zinstytucjonalizowane partnerstwa europejskie mają na celu poprawę gotowości UE i reagowania na choroby zakaźne, opracowanie wydajnych niskoemisyjnych samolotów do czystego lotnictwa, wspieranie wykorzystania odnawialnych surowców biologicznych w produkcji energii, zapewnienie europejskiej pozycji lidera w technologiach cyfrowych i infrastrukturach oraz transport bardziej konkurencyjny.

Dziesięć partnerstw, z których niektóre opierają się na istniejących wspólnych przedsięwzięciach, to:

  1.  Global Health EDCTP3 – partnerstwo to dostarczy nowych rozwiązań w celu zmniejszenia obciążenia chorobami zakaźnymi w Afryce Subsaharyjskiej i wzmocni możliwości badawcze w celu przygotowania i reagowania na ponownie pojawiające się choroby zakaźne w Afryce Subsaharyjskiej i na całym świecie. Do 2030 r. ma opracować i wdrożyć co najmniej dwie nowe technologie zwalczania chorób zakaźnych oraz wspierać co najmniej 100 instytutów badawczych w 30 krajach w opracowywaniu dodatkowych technologii zdrowotnych przeciwko ponownie pojawiającym się epidemiom.
  2. Innovative Health Initiativeinicjatywa ta pomoże stworzyć ogólnounijny ekosystem badań i innowacji w dziedzinie zdrowia, który ułatwi przełożenie wiedzy naukowej na namacalne innowacje. Obejmie profilaktykę, diagnostykę, leczenie i zarządzanie chorobami. Inicjatywa przyczyni się do osiągnięcia celów europejskiego planu walki z rakiem, nowej strategii przemysłowej dla Europy oraz strategii farmaceutycznej dla Europy.
  3. Key Digital Technologies – obejmie komponenty elektroniczne, ich projektowanie, wytwarzanie i integrację z systemami oraz oprogramowanie, które definiuje sposób ich działania. Nadrzędnym celem tego partnerstwa jest wspieranie cyfrowej transformacji wszystkich sektorów gospodarki i społeczeństwa oraz Europejskiego Zielonego Ładu, a także wspieranie badań i innowacji w kierunku następnej generacji mikroprocesorów.
  4. Circular Bio-based Europe – partnerstwo to znacznie przyczyni się do osiągnięcia celów klimatycznych na 2030 r., torując drogę do neutralności klimatycznej do 2050 r., a także zwiększy zrównoważony charakter i obieg systemów produkcji i konsumpcji, zgodnie z Europejskim Zielonym Ładem. Jego celem jest rozwój i rozszerzenie zrównoważonego pozyskiwania i przekształcania biomasy w bioprodukty, a także wspieranie wdrażania innowacji opartych na biotechnologii na poziomie regionalnym przy aktywnym zaangażowaniu podmiotów lokalnych oraz w celu ożywienia obszarów wiejskich, przybrzeżnych i regionów peryferyjnych.
  5. Clear Hydrogen – partnerstwo to przyspieszy rozwój i wdrożenie europejskiego łańcucha wartości dla czystych technologii wodorowych, przyczyniając się do zrównoważonych, pozbawionych węgla i w pełni zintegrowanych systemów energetycznych. Wraz z Hydrogen Alliance przyczyni się do osiągnięcia celów Unii przedstawionych w unijnej strategii wodorowej na rzecz Europy neutralnej dla klimatu. Skoncentruje się na produkcji, dystrybucji i przechowywaniu czystego wodoru oraz na dostawach do sektorów, które są trudne do dekarbonizacji, takich jak przemysł ciężki i ciężki transport.
  6. Clean Aviation – dzięki temu partnerstwu lotnictwo jest na drodze do neutralności klimatycznej, przyspieszając opracowywanie i wdrażanie przełomowych badań i rozwiązań innowacyjnych. Jego celem jest opracowanie nowej generacji ultrawydajnych samolotów niskoemisyjnych z nowatorskimi źródłami zasilania, silnikami i systemami, poprawiając konkurencyjność i zatrudnienie w sektorze lotniczym.
  7. Europe’s Rail – partnerstwo to przyspieszy rozwój i wdrażanie innowacyjnych technologii, zwłaszcza cyfrowych i automatyzacji, aby osiągnąć radykalną transformację systemu kolejowego i zrealizować cele Europejskiego Zielonego Ładu. Poprawiając konkurencyjność, będzie wspierać europejskie przywództwo technologiczne w dziedzinie kolei.
  8. Single European Sky ATM Research 3 – inicjatywa ma na celu przyspieszenie transformacji technologicznej zarządzania ruchem lotniczym w Europie, dostosowując ją do ery cyfrowej, aby uczynić europejską przestrzeń powietrzną najbardziej wydajnym i przyjaznym dla środowiska niebem do latania na świecie oraz wspierać konkurencyjność i odbudowę europejskiego sektora lotniczego po kryzysie koronawirusa.
  9. Smart Networks and Services – partnerstwo to będzie wspierać suwerenność technologiczną w zakresie inteligentnych sieci i usług zgodnie z nową strategią przemysłową dla Europy, nową strategią UE w zakresie cyberbezpieczeństwa i zestawem narzędzi 5G. Jego celem jest pomoc w rozwiązywaniu wyzwań społecznych oraz umożliwianie cyfrowej i zielonej transformacji, a także wspieranie technologii, które przyczynią się do ożywienia gospodarczego. Umożliwi również europejskim graczom rozwijanie zdolności technologicznych w zakresie systemów 6G jako podstawy przyszłych usług cyfrowych do 2030 r.
  10. Metrology – partnerstwo to ma na celu przyspieszenie zdobycia wiodącej pozycji Europy w dziedzinie badań metrologicznych poprzez ustanowienie samowystarczalnych europejskich sieci metrologicznych, których celem jest wspieranie i stymulowanie nowych innowacyjnych produktów, odpowiadanie na wyzwania społeczne oraz umożliwianie skutecznego projektowania i wdrażania przepisów oraz norm leżących u podstaw polityk publicznych.

.

Partnerstwa europejskie to nowa inicjatywa oferowana przez Horyzont Europa. Mają one na celu poprawę i przyspieszenie opracowywania i wdrażania nowych innowacyjnych rozwiązań w różnych sektorach poprzez mobilizację zasobów publicznych i prywatnych. Przyczynią się również do realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu i wzmocnią europejską przestrzeń badawczą. Partnerstwa są otwarte dla szerokiego grona partnerów publicznych i prywatnych, takich jak przemysł, uniwersytety, organizacje badawcze, organy z misją służby publicznej na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym lub międzynarodowym oraz organizacje społeczeństwa obywatelskiego, w tym fundacje i organizacje pozarządowe.

Więcej o europejskich partnerstwach tutaj.