RPK

WomenTechEU – nowa inicjatywa UE wspierająca kobiety

2021-03-17

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet, Komisja ogłosiła nową inicjatywę o nazwie „Women TechEU”, która ma wspierać kobiety prowadzące start-upy deep tech w Europie. „Women TechEU” będzie oferować najwyższej klasy coaching i mentoring kobietom dyrektorom i założycielkom start-upów, a także ukierunkowane finansowanie, które pomoże im przenieść ich działalność na wyższy poziom. Inicjatywa finansowana zostanie z środków European Innovation Ecosystems programu Horyzont Europa.

Zaproszenie jest częścią programu Women Leadership Programme Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC). Komisja poszukuje w konkursie kobiet i mężczyzn na stanowiskach kierowniczych, doświadczonych przedsiębiorców, inwestorów, ekspertów technicznych, badaczy i innowatorów.

Program pilotażowy zostanie uruchomiony podczas Europejskich Dni Badań i Innowacji w dniach 23-24 czerwca 2021 r. Będzie on wspierać pierwszą grupę maksymalnie 50 obiecujących start-upów zajmujących się zaawansowanymi technologiami z państw członkowskich UE i krajów stowarzyszonych.

Jakie korzyści czekają na mentorów?

  • przyczynienie się do wprowadzenia pozytywnych zmian w życiu podopiecznego (mentee);
  • dostęp do świeżych perspektyw, pomysłów i podejść;
  • rozwijanie swojej sieci zawodowej;
  • odgrywanie aktywnej roli w społeczności EIC (największej w Europie społeczności przedsiębiorców i naukowców);
  • bycie liderem w zwiększaniu roli kobiet w innowacjach i technologii.

Co mogą zdobyć osoby mentorowane?

  • zwiększenie pewności siebie i przełamanie wewnętrznych blokad, aby osiągnąć trwały sukces;
  • określenie i zdefiniowanie pasjonującej wizji, wyznaczenie celów i pracowanie nad ich osiągnięciem;
  • zwiększenie profesjonalnej sieci kontaktów.

 

Mentorzy podczas mentoringu poświęcą co najmniej 2 godziny miesięcznie w trakcie 6- do 12-miesięcznego programu. Oprócz bezpośredniego zaangażowania ze swoim podopiecznym, mentorzy będą również zapraszani do udziału w wydarzeniach sieciowych by zbadać możliwe synergie z innymi mentorami i / lub podopiecznymi. Mentoring jest prowadzony pro-bono.

EIC sama dopasuje profile mentorów i podopiecznych – w tym celu zostanie zorganizowanych kilka ćwiczeń networkingowych, aby zapewnić dokonanie najlepszego wyboru.

 

Technologia deep tech stanowi ponad jedną czwartą ekosystemu start-upów w Europie, a europejskie firmy zajmujące się zaawansowanymi technologiami są obecnie wyceniane na łącznie 700 miliardów euro. Jednak kobiety są nadal w znacznym stopniu niedostatecznie reprezentowane w tej branży. Kobiety zajmujące się deep techem często borykają się z dodatkową przeszkodą w postaci uprzedzeń i stereotypów związanych z płcią, które są szczególnie powszechne w sektorach takich jak technologia.

W ostatnich zaproszeniach do EIC stwierdzono, że co najmniej 25% wniosków zaproszonych do drugiego etapu oceny, powinno pochodzić od firm kierowanych przez kobiety. W rezultacie liczba wybranych firm kierowanych przez kobiety wzrosła z 7% do 34% w porównaniu z poprzednim zaproszeniem EIC. Przyczyniło się to do ogólnego wzrostu liczby przedsiębiorstw kierowanych przez kobiety z 8% do 15%.

 

Aplikacja i szczegóły programu są dostępne na stronie: https://community-smei.easme-web.eu/articles/open-call-eic-women-leadership-programme-call-mentors