Aktualności,ESG

ZAKOŃCZENIE PIERWSZEJ EDYCJI PROJEKTU „DLA BŁĘKITNEGO NIEBA”

2022-06-13
10 czerwca, odbyło się zakończenie pierwszej edycji innowacyjnego projektu naukowego „Dla błękitnego nieba”. Uruchomiony przez Volkswagen Poznań oraz Poznański Park Naukowo-Technologiczny projekt, oparty był na idei citizen science. W jego ramach, 21 szkół z Wielkopolski badało jakość powietrza w województwie. 

 

W piątek, na terenie Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego odbyło się uroczyste podsumowanie projektu. Zaprezentowany został w formie interakcyjnej raport z badań. Zadawane pytania angażowały młodych naukowców i podsumowały obserwacje, które zostały wypracowane na podstawie wyników badań. Uczniowie pamiętają, że:

  • Najbardziej zanieczyszczone powietrze zaobserwowano w małych i średnich miejscowościach (w Luboniu, Gieczu, Wrześni, Swarzędzu). Od kwietnia jakość powietrza znacząco się poprawiła i mieściła w klasie bardzo dobrej lub dobrej. Niestety, w niektórych miejscowościach, np. w Koninie, parametry pomiarowe nie były zadowalające.
  • Zawartość dwutlenku węgla w powietrzu atmosferycznym okazała się być zatrważająca. W perspektywie 200 lat obserwuje się wzrost o ponad 50%.
  • Ocieplanie klimatu powoduje wiele zmian w świecie przyrodniczym. W Polsce pojawiły się organizmy, które wcześniej występowały tylko w ciepłych obszarach. W trakcie badań uczniowie stwierdzili obecność skupienca lipowego, który pierwotnie występował w basenie Morza Śródziemnego.

Pierwsza edycja projektu „Dla błękitnego nieba” umożliwiła zebranie ponad 9 000 pomiarów i parametrów.

W ramach przygotowanego pikniku naukowego nie zabrakło atrakcji dla dzieci. Uczestnicy zakopali kapsułę czasu, w której znajdowały się przewidywania dotyczące przyszłości naszej planety i środowiska. „Nie ma jasnej przyszłości bez błękitnego nieba” – stwierdził dr hab. inż. Marcin Śmiglak, wiceprezes zarządu z Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W uroczystym podsumowaniu projektu wzięła udział także Dyrektorka Zakładu Września Volkswagen Poznań, p. Stefanie Hegels. „Jako Volkswagen Poznań inicjując wspólnie z Poznańskim Parkiem Naukowo-Technologicznym program „Dla błękitnego nieba” odpowiedzieliśmy na pilną potrzebę edukacji klimatycznej dzieci i młodzieży. Chcemy, by aktywna edukacja na etapie szkolnym pomogła im podejmować właściwe wybory w życiu codziennym, które pomogą chronić klimat, bo to właśnie świadoma edukacja jest kluczowym elementem globalnej odpowiedzi na kryzys klimatyczny”podsumowała Stefanie Hegels.