Aktualności

DIH. Cyfrowe narzędzia i usługi dla firm

2020-07-02

Stworzony przez nas w październiku 2019 r. Digital Iinnovation Hub (DIH) zyskał wspólną nazwę DIH4Future. W ramach projektu działamy zarówno biznesowo, jak i misyjnie. Naszym celem jest przede wszystkim wzrost świadomości technologicznej i gotowości do zmian w przedsiębiorstwach.

 

Narzędzia dla firm

W ramach DIH4Future dajemy firmom takie narzędzia, które pomogą im wyjść z post-covidowego kryzysu silniejszymi i sprawniejszymi w działaniu. W tym celu przygotowaliśmy trzy narzędzia do autodiagnozy, na podstawie których zbudujemy eksperckie raporty wspierające transformację przedsiębiorstw.

  1. WYPEŁNIJ>> „Ankietę wstępną”

    To pierwszy krok dla firm niezależnie od branży. Ankieta składa się z pięciu prostych pytań, które pozwolą określić, czy przedsiębiorstwo ma kompetencje do wdrażania narzędzi cyfrowych. Wypełnienie badania trwa minutę. Dzięki tej ankiecie będziemy mogli poznać potrzeby firmy, jej specyfikę i ogólny poziom dojrzałości cyfrowej.

  2. WYPEŁNIJ>> „Test gotowości do transformacji cyfrowej – Cyberbezpieczeństwo”

    Test oparty o prawdziwe życiowe przykłady, poruszający najczęsciej spotykane w biznesie sytuacje. Narzędzie przeznaczone jest dla wszystkich firm, niezależnie od branży i wielkości. Po udzieleniu odpowiedzi przygotujemy spersonalizowany raport z rekomendacjami i poradami od Administratorów IT. Co ważne – wypełnienie ankiety jest bezpłatne, nie podaje się też żadnych ważnych danych firmowych! Dodatkowo wszystko jest bezpieczne, szybkie i elastyczne, a celem ankiety jest wsparcie przedsiębiorców w uzyskaniu merytorycznej wiedzy o bezpieczeństwie w biznesie.

  3. WYPEŁNIJ>> „Diagnozę 4.0”

    Bardziej szczegółowy, technologiczny test, który wypełnisz w 15 min. Badanie pokaże, na jakim etapie jest firma planująca transformację w kierunku Przemysłu 4.0. Raport otrzymuje się od razu po udzieleniu odpowiedzi. Narzędzie udostępniamy w ramach współpracy z Platformą Przemysłu Przyszłości.

Rekomendujemy wypełnienie wszystkich formularzy, aby uzyskać najpełniejszy obraz potencjału przedsiębiorstwa. Łącznie zajmie to nie więcej niż 20 minut. Każde z narzędzi daje unikatowe możliwości i dostarcza firmie informacji z innej perspektywy.

Usługi dla firm w ramach DIH:

  1. Budowa biznesu opartego o technologię – modelowanie biznesowe dla projektów wdrożeniowych i formułowanie strategii wprowadzania rozwiązań na rynek.
  2. Kreowanie i walidacja rynkowa pomysłów – generowanie i testowanie rozwiązań opartych o potrzeby klienta, z wykorzystaniem Design Thinking.
  3. Finansowanie projektów badawczo-rozwojowych – doradztwo i pozyskanie finansowania zewnętrznego na rozwój technologii.
  4. Doradztwo w procesie pozyskania inwestora.
  5. Ochrona własności intelektualnej –  zarządzanie i ochrona własności intelektualnej jako narzędzie przewagi konkurencyjnej.
  6. Poszukiwanie partnerów – wsparcie w poszukiwaniu międzynarodowych i krajowych partnerów technologicznych, naukowych i biznesowych.
  7. DataCenter – kompleksowe wsparcie technologiczne w ramach cloud computingu (Software Defined Data Center – Programowo Zdefiniowane Centrum Danych).
  8. Networking– tworzenie okazji do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy, kojarzenie dostawców i odbiorców rozwiązań.
  9. Sztuczna Inteligencja – organizacja warsztatów i doradztwo dot. usprawnienia procesów biznesowych w firmach przy pomocy SI. Tworzenie prototypów i pełnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, np. automatyczna kontrola jakości w firmach produkcyjnych, chatboty. Wykrywanie trendów i analizy predykcyjne oparte na uczeniu maszynowym i dużej ilości danych.
  10. Internet Rzeczy – wykorzystanie sensorów i technologii sieciowych do zdalnego monitoringu i kontroli. Budowa prototypów urządzeń elektronicznych celem szybkiej weryfikacji biznesowej.
  11. Software House – budowa aplikacji biznesowych, integracja i rozbudowa istniejących rozwiązań, usługi programistyczne, doradztwo w wyborze odpowiedniej technologii.
  12. Mixed Reality – tworzenie aplikacji mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby wizualizacji obiektów 3D, organizacji wirtualnych szkoleń pracowniczych, wizualizacji procesów i optymalizacji prac serwisowych.
  13. Usługi chmurowe – doradztwo w wyborze, przeniesienie systemu do chmury, uruchomienie prywatnego, publicznego lub hybrydowego rozwiązania chmurowego.
  14. Doradztwo w zakresie Transformacji Cyfrowej – organizacja i prowadzenie warsztatów i szkoleń z zakresu nowoczesnych technologii; wyszukiwanie miejsc, gdzie konkretna technologia może znacznie zwiększyć efektywność prowadzonego biznesu.

Po co DIH?

To, co nas wyróżnia to skupienie nie na technologiach, ale na firmach, w których mogą być one wykorzystane. Chodzi o dotarcie do przedsiębiorstw produkcyjnych, które aby przetrwać, muszą wdrażać rozwiązania cyfrowe. Przede wszystkim, w ramach DIH4Future chcemy edukować pracowników, kierownictwo i właścicieli tych firm poprzez warsztaty, spotkania i webinary. Dlatego skupimy się na tym, w jaki sposób budować kulturę innowacji, jak szukać rozwiązań, jak tworzyć produkty dopasowane do potrzeb klientów. I dopiero w następnym kroku – jak to robić z wykorzystaniem chmury, Internetu Rzeczy, rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji czy druku 3D.

Podsumowując: celem DIH4Future jest oswojenie z najnowszymi technologiami cyfrowymi, wskazanie ich praktycznych zastosowań i sposobów na ich wykorzystanie. Chodzi również o wyposażenie firm w umiejętności miękkie, takie jak gotowość do ponoszenia ryzyka, dzielenia się wiedzą, szybkiego poszukiwania, kreowania i testowania nowych rozwiązań.

DIH4Future, którego liderem jest PPNT, tworzą cztery uzupełniające się wzajemnie podmioty, dostarczające wsparcie firmom znajdującym się u progu transformacji cyfrowej.

  • Poznański Park Naukowo-Technologiczny (lider konsorcjum) ma liczne kontakty z firmami z różnych branż i o różnych potrzebach. Łącząc potencjał naukowy, technologiczny (własna serwerownia, DataCenter PPNT) i 25-letnie doświadczenie w pracy z biznesem, Park wspiera firmy w kreowaniu rozwiązań, wzmacnianiu kultury innowacyjnej, zarządzaniu własnością intelektualną, wdrażaniu na rynek nowych technologii i produktów oraz implementowaniu rozwiązań cyfrowych.
  • Technopark Gliwice łączy tworzenie prototypów (usługa Living Lab), doradztwo w zakresie kreowania innowacyjnych modeli biznesowych oraz unikalną wiedzę o druku 3D.
  • Wydział Matematyki i Informatyki UAM posiada dostęp do najnowszej wiedzy naukowej i dysponuje zespołami naukowców i studentów gotowych do współpracy z biznesem.
  • Firma Apollogic to ekspert w zakresie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw przy wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji, Internetu Rzeczy, Mixed Reality i Robotic Process Automation.

Aby skutecznie świadczyć usługi wspierające cyfryzację skupiamy się na współpracy z dwoma rodzajami klientów. Pierwszym z nich są dojrzałe przedsiębiorstwa, które chcą i muszą wzmocnić kompetencje cyfrowe, aby osiągnąć przewagę na rynku. Pomagamy im tworzyć relacje biznesowe z drugim rodzajem klienta: młodymi startupami technologicznymi. Młode firmy, które powstały w oparciu o zaawansowane technologie mogą być dostawcami rozwiązań dla dojrzałych przedsiębiorstw.

 

 

Kontakt do ekspertów

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami i doradcami, którzy pracują w ramach projektu DIH4Future:

DataCenter PPNT

Rozwiązania technologiczne

Współpraca z partnerami technologicznymi

Analiza dojrzałości cyfrowej

Współpraca z partnerami technologicznymi

Warsztaty i doradztwo

Finansowanie prac rozwojowych i wdrożeniowych

Współpraca z partnerami biznesowymi

Koordynator DIH

Zarządzanie projektami transformacji cyfrowej

T +48 61 62 72 114
M +48 694 455 716
dominik.bochenski
@datacenterppnt.pl
T +48 61 827 97 36
M +48 602 588 452 jan.chelkowski
@ppnt.poznan.pl
T +48 61 827 97 73
M +48 510 099 931 bartlomiej.walczak
@ppnt.poznan.pl
T +48 61 62 72 115
M +48 696 012 126 piotr.nedzewicz
@ppnt.poznan.pl