Aktualności

DIH. Cyfrowe narzędzia i usługi dla firm

2020-07-02

Stworzony przez nas w październiku 2019 r. Digital Iinnovation Hub (DIH) zyskał wspólną nazwę DIH4Future. W ramach projektu działamy zarówno biznesowo, jak i misyjnie. Naszym celem jest przede wszystkim wzrost świadomości technologicznej i gotowości do zmian w przedsiębiorstwach.

 

Narzędzia dla firm

W ramach DIH4Future dajemy firmom takie narzędzia, które pomogą im wyjść z post-covidowego kryzysu silniejszymi i sprawniejszymi w działaniu. W tym celu przygotowaliśmy trzy narzędzia do autodiagnozy, na podstawie których zbudujemy eksperckie raporty wspierające transformację przedsiębiorstw.

 1. WYPEŁNIJ>> „Test gotowości cyfrowej przedsiębiorstwa”

  To pierwszy krok dla firm niezależnie od branży. Ankieta składa się z pięciu prostych pytań, które pozwolą określić, czy przedsiębiorstwo ma kompetencje do wdrażania narzędzi cyfrowych. Wypełnienie badania trwa minutę. Dzięki tej ankiecie dowiesz się, jakie są silne, a jakie słabe strony Twojej firmy przed przystąpieniem do zakupu nowoczesnych systemów IT. Dodatkowo, po udzieleniu odpowiedzi otrzymasz personalizowane rekomendacje, co firma może zrobić, aby jeszcze lepiej wykorzystywać nowoczesne technologie cyfrowe.

 2. WYPEŁNIJ>> „Test gotowości do transformacji cyfrowej – Cyberbezpieczeństwo”

  Test oparty o prawdziwe życiowe przykłady, poruszający najczęsciej spotykane w biznesie sytuacje. Narzędzie przeznaczone jest dla wszystkich firm, niezależnie od branży i wielkości. Po udzieleniu odpowiedzi przygotujemy spersonalizowany raport z rekomendacjami i poradami od Administratorów IT. Co ważne – wypełnienie ankiety jest bezpłatne, nie podaje się też żadnych ważnych danych firmowych! Dodatkowo wszystko jest bezpieczne, szybkie i elastyczne, a celem ankiety jest wsparcie przedsiębiorców w uzyskaniu merytorycznej wiedzy o bezpieczeństwie w biznesie.

 3. WYPEŁNIJ>> „Diagnozę 4.0”

  Bardziej szczegółowy, technologiczny test, który wypełnisz w 15 min. Badanie pokaże, na jakim etapie jest firma planująca transformację w kierunku Przemysłu 4.0. Raport otrzymuje się od razu po udzieleniu odpowiedzi. Narzędzie udostępniamy w ramach współpracy z Platformą Przemysłu Przyszłości.

Rekomendujemy wypełnienie wszystkich formularzy, aby uzyskać najpełniejszy obraz potencjału przedsiębiorstwa. Łącznie zajmie to nie więcej niż 20 minut. Każde z narzędzi daje unikatowe możliwości i dostarcza firmie informacji z innej perspektywy.

Usługi dla firm w ramach DIH:

 1. Budowa biznesu opartego o technologię – modelowanie biznesowe dla projektów wdrożeniowych i formułowanie strategii wprowadzania rozwiązań na rynek.
 2. Kreowanie i walidacja rynkowa pomysłów – generowanie i testowanie rozwiązań opartych o potrzeby klienta, z wykorzystaniem Design Thinking.
 3. Finansowanie projektów badawczo-rozwojowych – doradztwo i pozyskanie finansowania zewnętrznego na rozwój technologii.
 4. Doradztwo w procesie pozyskania inwestora.
 5. Ochrona własności intelektualnej –  zarządzanie i ochrona własności intelektualnej jako narzędzie przewagi konkurencyjnej.
 6. Poszukiwanie partnerów – wsparcie w poszukiwaniu międzynarodowych i krajowych partnerów technologicznych, naukowych i biznesowych.
 7. DataCenter – kompleksowe wsparcie technologiczne w ramach cloud computingu (Software Defined Data Center – Programowo Zdefiniowane Centrum Danych).
 8. Networking– tworzenie okazji do wymiany doświadczeń i nawiązywania współpracy, kojarzenie dostawców i odbiorców rozwiązań.
 9. Sztuczna Inteligencja – organizacja warsztatów i doradztwo dot. usprawnienia procesów biznesowych w firmach przy pomocy SI. Tworzenie prototypów i pełnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, np. automatyczna kontrola jakości w firmach produkcyjnych, chatboty. Wykrywanie trendów i analizy predykcyjne oparte na uczeniu maszynowym i dużej ilości danych.
 10. Internet Rzeczy – wykorzystanie sensorów i technologii sieciowych do zdalnego monitoringu i kontroli. Budowa prototypów urządzeń elektronicznych celem szybkiej weryfikacji biznesowej.
 11. Software House – budowa aplikacji biznesowych, integracja i rozbudowa istniejących rozwiązań, usługi programistyczne, doradztwo w wyborze odpowiedniej technologii.
 12. Mixed Reality – tworzenie aplikacji mieszanej i rozszerzonej rzeczywistości na potrzeby wizualizacji obiektów 3D, organizacji wirtualnych szkoleń pracowniczych, wizualizacji procesów i optymalizacji prac serwisowych.
 13. Usługi chmurowe – doradztwo w wyborze, przeniesienie systemu do chmury, uruchomienie prywatnego, publicznego lub hybrydowego rozwiązania chmurowego.
 14. Doradztwo w zakresie Transformacji Cyfrowej – organizacja i prowadzenie warsztatów i szkoleń z zakresu nowoczesnych technologii; wyszukiwanie miejsc, gdzie konkretna technologia może znacznie zwiększyć efektywność prowadzonego biznesu.

Po co DIH?

To, co nas wyróżnia to skupienie nie na technologiach, ale na firmach, w których mogą być one wykorzystane. Chodzi o dotarcie do przedsiębiorstw produkcyjnych, które aby przetrwać, muszą wdrażać rozwiązania cyfrowe. Przede wszystkim, w ramach DIH4Future chcemy edukować pracowników, kierownictwo i właścicieli tych firm poprzez warsztaty, spotkania i webinary. Dlatego skupimy się na tym, w jaki sposób budować kulturę innowacji, jak szukać rozwiązań, jak tworzyć produkty dopasowane do potrzeb klientów. I dopiero w następnym kroku – jak to robić z wykorzystaniem chmury, Internetu Rzeczy, rozszerzonej rzeczywistości, sztucznej inteligencji czy druku 3D.

Podsumowując: celem DIH4Future jest oswojenie z najnowszymi technologiami cyfrowymi, wskazanie ich praktycznych zastosowań i sposobów na ich wykorzystanie. Chodzi również o wyposażenie firm w umiejętności miękkie, takie jak gotowość do ponoszenia ryzyka, dzielenia się wiedzą, szybkiego poszukiwania, kreowania i testowania nowych rozwiązań.

DIH4Future, którego liderem jest PPNT, tworzą cztery uzupełniające się wzajemnie podmioty, dostarczające wsparcie firmom znajdującym się u progu transformacji cyfrowej.

 • Poznański Park Naukowo-Technologiczny (lider konsorcjum) ma liczne kontakty z firmami z różnych branż i o różnych potrzebach. Łącząc potencjał naukowy, technologiczny (własna serwerownia, DataCenter PPNT) i 25-letnie doświadczenie w pracy z biznesem, Park wspiera firmy w kreowaniu rozwiązań, wzmacnianiu kultury innowacyjnej, zarządzaniu własnością intelektualną, wdrażaniu na rynek nowych technologii i produktów oraz implementowaniu rozwiązań cyfrowych.
 • Technopark Gliwice łączy tworzenie prototypów (usługa Living Lab), doradztwo w zakresie kreowania innowacyjnych modeli biznesowych oraz unikalną wiedzę o druku 3D.
 • Wydział Matematyki i Informatyki UAM posiada dostęp do najnowszej wiedzy naukowej i dysponuje zespołami naukowców i studentów gotowych do współpracy z biznesem.
 • Firma Apollogic to ekspert w zakresie cyfrowej transformacji przedsiębiorstw przy wykorzystaniu Sztucznej Inteligencji, Internetu Rzeczy, Mixed Reality i Robotic Process Automation.

Aby skutecznie świadczyć usługi wspierające cyfryzację skupiamy się na współpracy z dwoma rodzajami klientów. Pierwszym z nich są dojrzałe przedsiębiorstwa, które chcą i muszą wzmocnić kompetencje cyfrowe, aby osiągnąć przewagę na rynku. Pomagamy im tworzyć relacje biznesowe z drugim rodzajem klienta: młodymi startupami technologicznymi. Młode firmy, które powstały w oparciu o zaawansowane technologie mogą być dostawcami rozwiązań dla dojrzałych przedsiębiorstw.

 

 

Kontakt do ekspertów

Zapraszamy do kontaktu z ekspertami i doradcami, którzy pracują w ramach projektu DIH4Future:

DataCenter PPNT

Rozwiązania technologiczne

Współpraca z partnerami technologicznymi

Analiza dojrzałości cyfrowej

Współpraca z partnerami technologicznymi

Warsztaty i doradztwo

Finansowanie prac rozwojowych i wdrożeniowych

Współpraca z partnerami biznesowymi

Koordynator DIH

Zarządzanie projektami transformacji cyfrowej

T +48 61 62 72 114
M +48 694 455 716
dominik.bochenski
@datacenterppnt.pl
T +48 61 827 97 36
M +48 602 588 452 jan.chelkowski
@ppnt.poznan.pl
T +48 61 827 97 73
M +48 510 099 931 bartlomiej.walczak
@ppnt.poznan.pl
T +48 61 62 72 115
M +48 696 012 126 piotr.nedzewicz
@ppnt.poznan.pl