Strefa firm

EXPANSIO – turkusowa firma w PPNT

2019-07-19

Kiedy przejść na swoje? Wtedy gdy jest się na to gotowym i okoliczności sprzyjają. Jeśli nie sprzyjają, pomożemy my – Poznański Park Naukowo-Technologiczny. Poznajcie historię Mateusza Jarusa i firmy Expansio.

Pierwszy startup współtworzył w ramach firmy, w której pracował. Drugi, Expansio, założył na własny rachunek. Zgodnie z ideą turkusowej firmy, która uwzględnia wpływ każdego pracownika na losy spółki.

Expansio powstała w 2016 roku. Z potrzeby rozwoju i chęci dzielenia się wiedzą nt. programowania. Firma tworzy narzędzie do nauki programowania – Code All. Pozwala ono w zaciszu swojego domu zdobyć wiedzę junior developera. Nauka odbywa się przez codzienne, 5 minutowe lekcje. Narzędzie zawiera czujniki Internetu rzeczy, które pozwalają na interakcje z otoczeniem.

Programujemy świat wokół nas. – tłumaczy Mateusz Jarus – Możemy zaprogramować lampę na klaśnięcie, czujnik cofania w samochodzie, inteligentną lodówkę czy alarm domowy. A efekty programowania widzimy już po 15 sek. od rozpoczęcia nauki.  – dodaje.

Nauka odbywa się samodzielnie dzięki wprowadzeniu chatbota, który reprezentuje prawdziwego nauczyciela. Monitoruje on na bieżąco postępy nauki, podpowiada, w jakim kierunku możemy się dalej rozwijać, wprowadza elementy grywalizacji, przyznaje punkty za poprawne odpowiedzi i wprowadza powtórki, które dbają o to, aby ta wiedza została dobrze przyswojona itp.

Firma w parku

Na początku firma funkcjonowała bez biura, a współpracownicy pracowali zdalnie.

Mieliśmy dwukrotnie w ciągu dnia rozmowę na Skype i na bieżąco rozmawialiśmy przez telefon. Od czasu do czasu spotykaliśmy się w parku, na łonie natury i omawialiśmy dalszą wizję spółki – wspomina Mateusz Jarus.

W pewnym momencie telekonferencje i spotkania w parku przestały wystarczać. Jednak, jako startup, firma cały czas niepewnie poruszała się na rynku. Wynajem biura, koszty, infrastruktura, działalność marketingowa, poszukiwanie klientów, badanie rynku i radzenie sobie z konkurencją… to tylko niektóre wyzwania, z którymi musi się zmierzyć początkująca firma. Wsparcie pojawiło się ze strony Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

W PPNT znaleźliśmy dobre miejsce do działania. Na początek ładne, reprezentatywne, nowoczesne biuro. PPNT zaoferował nam niższą cenę, preferencyjną dla startupów. Mieliśmy inne oferty, ale ta wydawała nam się najciekawsza. Blisko miejsca zamieszkania, 10 minut jazdy samochodem, bez korków. Bardzo lubimy naturę, wiec jak przejeżdżaliśmy w okolicy, ujęła nas ta przestrzeń – mówi założyciel Expansio.

W ten sposób startup przeniósł się z parku do Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tu otrzymał przestrzeń biurową, zaplecze infrastrukturalne i wsparcie merytoryczne w ramach programów inkubacyjnych.

Zaplecze około firmowe, imprezy integracyjne, catering, dobra zabawa od czasu do czasu. To tez ma bardzo dużą wartość. Biuro biurem, ale miejsce, w jakim się ono znajduje też jest ważne. Myślę ze to miejsce bardzo nam sprzyja. Jest tu cisza, spokój, super warunki do pracy. Bardzo mi to odpowiada. – dodaje Mateusz Jarus.

Wsparcie merytoryczne

Eksperci PPNT doskonale rozumieją jak ważne jest wsparcie doradcze na początku istnienia każdej firmy. Osoba stawiająca pierwsze kroki w biznesie czuje się bardzo niepewnie w wielu dziedzinach, a prowadzenie firmy często oznacza konieczność znajomości wszystkich kwestii jednocześnie.

Od początku bardzo dużo korzystaliśmy ze wsparcia związanego z rozwojem produktu oraz marketingiem. Przygotowywaliśmy się do nocy naukowców. Zastanawialiśmy się jak ten produkt w przyszłości sprzedawać. Mieliśmy wiele spotkań z osobami z marketingu PPNT, które nam pomagały – mówi Mateusz Jarus.

Pomoc obejmowała między innymi takie podstawowe kwestie, jak przygotowanie ulotek czy stoiska, ale nie tylko. Expansio skorzystało z warsztatów i szkoleń nt. tego jak produkt firmy powinien wyglądać, aby był atrakcyjniejszy rynkowo, kto jest rzeczywistym klientem Expansio a kto użytkownikiem końcowym. Eksperci PPNT pomogli również w procesie rekrutacji nowego pracownika.

Usługi doradcze

PPNT realizował program rozwijający innowacje społeczne, z którego skorzystało Expansio. Udział w programie, zapewnione doradztwo ekspertów Parku oraz finansowe wsparcie pozwoliły stworzyć prototyp i rozwinąć produkt.

Cała organizacja projektu bardzo nam się spodobała. Mieliśmy wrażenie bycia „zaopiekowanym”. Takiego dobrego poukładania, dobrej organizacji pracy. I czuliśmy, że, jeśli wejdziemy w ten projekt, to prawdopodobnie coś dobrego z tego wyjdzie.  – mówi właściciel Expansio.

Udział w projekcie był swego rodzaju trampoliną dla startupu. Po nim przyszedł czas intensywnych spotkań z potencjalnymi inwestorami oraz klientami. Równocześnie twórcy Expansio korzystali z doradztwa i sieci kontaktów Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Mentorzy podpowiadali kierunek i sposób prowadzenia firmy i produktu. Expansio wykorzystało także fakt, że Poznański Park Naukowo-Technologiczny, który prowadzi program inkubacji firm, jest partnerem międzynarodowej sieci kontaktów EEN. Dzięki temu udało się pozyskać pierwszego zagranicznego klienta dla startupu.

Expansio próbuje także uzyskać dofinansowanie z unijnego programu SME Instrument. Eksperci z Regionalnego Punktu Kontaktowego w PPNT pomogli w przygotowaniu samego wniosku o dofinansowanie, a po weryfikacji przez Komisję Europejską, wyjaśniali dlaczego wniosek otrzymał taką punktację a nie inną i podpowiadali co można poprawić podczas pisania kolejnego wniosku.

Obecnie Expansio otrzymało dofinansowanie z NCBiR. Wartość całego projektu wynosi 2,2 mln złotych. Pieniądze pozwolą na dokończenie Code All i na wprowadzenie go na rynek. Właściciel Expansio myśli już także o rozwijaniu innej działalności firmy związanej z usługami. Trzymamy kciuki!