Aktualności

Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej – Powering Past Coal Alliance

2024-02-26
Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej„Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej” to druga konferencja w ramach projektu Life After Coal PL organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Projekt ten, którego jesteśmy partnerem, zakłada energetyczną transformację Wielkopolski Wschodniej. W trakcie konferencji Wielkopolska oficjalnie przystąpiła do Powering Past Coal Alliance.

Podczas konferencji „Wielkopolska droga do neutralności klimatycznej” Marszałek Województwa Wielkopolskiego podpisał dokument ws. oficjalnego przystąpienia Wielkopolski do Powering Past Coal Alliance (PPCA). To koalicja ponad 180 krajów, samorządów i firm działających na rzecz przyspieszenia odejścia od nielimitowanej produkcji energii z węgla. Wysiłki Wielkopolski na rzecz transformacji energetycznej stanowią przykład dla innych regionów, które w dalszym ciągu są zależne od przemysłu węglowego, co podkreślały sygnatariuszki deklaracji – Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Catherine Godin – Ambasador Kanady w Polsce, a także obecna podczas spotkania Paulina Hennig-Kloska – Ministra Klimatu i Środowiska.

Wielkopolska jest pierwszym regionem w Polsce, który przystąpił do PPCA.

„To wyjątkowy dzień dla Wielkopolski. Podpisujemy dziś akces do elitarnego klubu państw i regionów, które zadeklarowały walkę o klimat” – powiedział Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W pierwszej części konferencji głos zabrali zaproszeni goście. Ministra Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska, mówiła o najważniejszych kierunkach zmian, jakie pojawią się w krajowej polityce klimatycznej.

Zmiany związane z transformacją energetyczną muszą być naszym sukcesem, a nie problemem. Ja wierzę, że ta zamiana w Polsce może być wykorzystana do tego, żebyśmy przyciągnęli do naszego kraju nowe technologie, przy współpracy państwa, biznesu i uczelni opracowali również nowe rozwiązania, których jeszcze nie znamy. – mówiła.

Następnie Anna Clunes, Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz Catherine Godin, Ambasador Kanady w Polsce wypowiedziały się na temat koalicji rządów oraz samorządów działających na rzecz transformacji energetycznej. Dodatkowo wspomniały o działaniach jakie podejmują rządy Wielkiej Brytanii oraz Kanady w tym zakresie.

Paloma Aba Garrote, Dyrektor Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu oraz Hans Rhein Kierownik działu LIFE Energy + LIFE Climate, opowiedzieli uczestnikom o europejskim Programie LIFE.

O działaniach Kraju Związkowego Brandenburgii na rzecz realizacji wymagań klimatycznych opowiedział Axel Vogel – Minister Rolnictwa, Środowiska i Ochrony Klimatu Kraju Związkowego Brandenburgii. Za to wsparcie działań proklimatycznych w ramach środków NFOŚiGW przedstawił Robert Gajda, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W drugiej części konferencji głos zabrał prof. dr hab. Paweł Churski, Dziekan Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej UAM. Wprowadził on uczestników w temat wyzwań rozwojowych regionów węglowych w warunkach transformacji energetycznej. Był to wstęp do debaty eksperckiej prowadzonej w zakresie tych zagadnień.

Dodatkowo dr Jacek Wilecki, kierownik projektu Life After Coal PL, opowiedział o najważniejszych wyzwaniach jakie się z nim wiążą.

W wydarzeniu uczestniczyła delegacja PPNT wraz z członkinią zarządu, prof. UAM dr hab. Dominiką Narożną. Dziękujemy bardzo naszemu partnerowi i głównemu konsorcjantowi za zaproszenie oraz organizację tego wydarzenia.