Aktualności

Rząd przyjął tzw. małą ustawę o innowacyjności

2016-08-19

Innovation, innovativ, Idee, Ideen, wissen, Inspiration, kreativ, KreativitŠt, Lšsungen, vision, visionŠr, Lšsung, Vorsprung, Entwicklung, Wachstum, erfolg, Neuerung, brandneu, Trend, denken, nachdenken, Problemlšsung, GlŸhbirne, Lampe, Geistesblitz, brainstorming, Plan, Planung, Strategie, Forschung, GeschŠftsmodell, Technik, Business, schšpferisch, ProduktivitŠt, Skizze16 sierpnia Rada Ministrów przyjęła małą ustawę o innowacyjności, przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zestaw instrumentów podatkowych i formalnych uproszczeń, który ma podnieść innowacyjność polskiej gospodarki.

Jak podaje MNiSW w komunikacie, jednym z priorytetów Ministerstwa jest wzrost innowacyjności przez umożliwienie działania nowoczesnym przedsiębiorstwom oraz ułatwienie współpracy nauki z przemysłem. Odpowiedzią na te potrzeby jest mała ustawa o innowacyjności – spójny system rozwiązań premiujących i zachęcających do podejmowania działalności innowacyjnej.

Przyjęte przepisy mają przyczynić się do wzrostu nakładów badania i rozwój. Ustawa wprowadza ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy chcą współpracować z nauką oraz ma motywować naukowców do większego angażowania się we wdrożenia.

Ustawa znosi podatek dochodowy od własności intelektualnej wnoszonej do spółki. Małe i średnie przedsiębiorstwa będą mogły odpisać od podatku koszty uzyskania patentu. Oprócz tego przedsiębiorcy będą mogli odliczać koszty na działalność B+R przez sześć lat (dotychczas były to 3 lata).

MNiSW zaproponowało także uproszczenie istniejących już procedur. Wśród nich znalazło się m.in. uelastycznienie zasad komercyjnego wykorzystania posiadanej infrastruktury badawczej. Ze względu na niską częstotliwość wykorzystania, czasochłonna procedura „uwłaszczeniowa”, umożliwiająca naukowcom nabycie praw majątkowych do wynalazków, traktowana będzie jako opcja, uruchamiana na życzenie badacza.

Ustawa zachęca również do komercjalizacji wyników badań. Zniesiony zostanie maksymalny pięcioletni okres, podczas którego naukowcy mogą czerpać korzyści z komercjalizacji. Ta będzie również stabilnie finansowana – każda jednostka naukowa będzie przeznaczała na komercjalizację 0,5 proc. środków z dotacji na utrzymanie potencjału badawczego.

Zachęcamy do przeczytania komentarza Piotra Nędzewicza, eksperta PPNT ds. inwestycji kapitałowych, odnośnie wprowadzonych zmian prawnych na Blogu PPNT.

Linki:

Projekt ustawy

Uzasadnienia

Raport z konsultacji publicznych