Podsumowanie 2021 roku w PPNT
2021-12-27Rok 2021 był kolejnym rokiem wytężonej pracy, czasem zmian, nowych wyzwań w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym w pandemicznej rzeczywistości. Spośród wielu wydarzeń, które miały miejsce w murach PPNT, wybraliśmy kilka najistotniejszych faktów mijającego roku, które sprawiają, że rok 2021 na długo zapisze się w naszej pamięci.
Styczeń
Rok 2021 rozpoczęliśmy od podpisania porozumienia o współpracy z Politechniką Poznańską, które obejmuje wspólne działania w środowisku akademickim oraz biznesowym. Łączy nas aktywność w takich obszarach jak komercjalizacja, transfer technologii, czy zrównoważony rozwój, dlatego chcielibyśmy wspólnie działać na rzecz innowacyjności.
Otworzyliśmy nabór do drugiej edycji Programu Współpracy Startupów z Korporacjami w ramach międzynarodowego projektu Scale-up Champions. Udział w programie jest szansą na rozwój zarówno dla dużych korporacji, jak i młodych firm technologicznych z całej Europy.
Działający w ramach PPNT Regionalny Punkt Kontaktowy rozpoczął promocję nowego programu Horyzont Europa. HORYZONT EUROPA zastąpił obecny Program Ramowy na rzecz badań i innowacji HORYZONT 2020. Proponowany budżet tego mechanizmu w perspektywie 2021-2027 to ok. 95 mld EUR.
Luty
Wprowadziliśmy na rynek nową usługę dla firm: doradztwo w procesie transformacji cyfrowej. Tempo rozwoju technologii przyspiesza, a oczekiwania klientów zmieniają się znacznie szybciej, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Aby budować przewagę konkurencyjną, przedsiębiorcy muszą wyjść poza utarte schematy funkcjonowania i postawić na cyfrową transformację, zwłaszcza w obszarze automatyzacji produkcji oraz obsługi klienta. W tym właśnie procesie, pomagają Eksperci PPNT.
Marzec
Uruchomiliśmy Hub B+R! W odpowiedzi na zmieniający się profil działalności wielu firm i poszukiwanie nowych rozwiązań technologicznych, postanowiliśmy utworzyć profesjonalny Hub B+R. To unikatowe rozwiązanie ma za zadanie pomagać firmom poszukiwać rozwiązań, planować i realizować prace B+R, a także kompleksowo zajmować się prowadzeniem prac badawczo-rozwojowych przy wykorzystaniu zasobów PPNT.
Zainwestowaliśmy w kolejne innowacyjne technologicznie rozwiązanie! Tym razem postawiliśmy na rozwiązanie dla branży z sektora budownictwa drogowego. Jesteśmy przekonani, że belka oporowa o nazwie ReBe ma szansę zrewolucjonizować inwestycje drogowe.
Kwiecień
Zostaliśmy liderem kolejnego projektu międzynarodowego z programu Horyzont 2020. Projekt InnoInvest zorientowany jest na wsparcie przedsiębiorstw, które są w trakcie wprowadzania innowacyjnych produktów lub technologii (B+R) poprzez znalezienie narzędzi i metod usprawnienia procesu inwestycyjnego, a zwłaszcza poprzez ułatwienie współpracy MŚP z korporacjami.
Maj
Rozpoczęliśmy realizację projektu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców Global. Kontynuując działania w ramach projektu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców, postanowiliśmy podjąć kolejne wyzwanie, dzięki któremu początkujący przedsiębiorcy będą mogli współpracować z doświadczonymi firmami spoza Europy.
Czerwiec
Zorganizowaliśmy Webinarium Doskonałość w nauce – użyteczność w praktyce. Naukowcy – Laureaci konkursu podjęli debatę na tematy związane z niszami rynkowymi w branży IT, chemią i jej wpływie na ochronę środowiska, budowie smart city, a także porozmawiali o różnicach między innowacjami społecznymi, a innowacjami technologicznymi.
Lipiec
Podpisaliśmy porozumienie o współpracy PPNT z Agencją Rozwoju Przemysłu, w ramach którego będą podejmowane wspólne inicjatywy, wspierające rozwój innowacyjnych przedsiębiorstw.
Sierpień
Pod koniec sierpnia rozpoczęła się nowa kadencja Zarządu i Dyrekcji PPNT na lata 2021-2025. Funkcję prezesa zarządu Fundacji UAM i jednocześnie szefa PPNT objął prof. Hieronim Maciejewski, wybitny chemik, oraz wieloletni zastępca Dyrektora PPNT. Członkami zarządu zostali dr hab. inż. Marcin Śmiglak, który jednocześnie będzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu oraz dr hab. Dominika Narożna. Na stanowisko zastępcy dyrektora PPNT została powołana dr Justyna Adamska.
Wrzesień
2. miejsce dla PPNT w programie Inspiring Solutions 2021! 29 września br. podczas Światowej Konferencji Międzynarodowego Stowarzyszenia Parków Naukowych i Obszarów Innowacji (IASP), zostały ogłoszone wyniki programu „Inspiring Solutions 2021”. Wśród 10 finalistów programu, znalazł się Poznański Park Naukowo-Technologiczny wraz z projektem Scale-up Champions, który ostatecznie zajął 2. miejsce.
Październik
Wraz z Volkswagen Poznań uruchomiliśmy program „Dla błękitnego nieba”. Jest to innowacyjny na skalę polski program popularyzujący wiedzę z zakresu jakości powietrza oraz zmian klimatycznych, oparty o ideę Citizen science. W jego ramach, uczniowie z 21 wybranych szkół z Wielkopolski, przez cały rok szkolny 2021/2022 będą badać jakość powietrza.
Listopad
Od 8 do 10 listopada byliśmy na Warsaw Industry Week czyli Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych. Nasi Eksperci z HUBu B+R PPNT dzielili się swoją wiedzą z przedsiębiorcami z różnych branż. Nie brakowało rozmów o szeroko rozumianej produkcji, działalności badawczo-rozwojowej B+R, innowacjach technologicznych, inżynierii materiałowej, gospodarce odpadowej oraz przemyśle 4.0.
Grudzień
20 lat Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego! W grudniu obchodziliśmy 20-lecie Poznańskiego Laboratorium Radiowęglowego, zajmującego się datowaniem próbek archeologicznych i geologicznych metodą izotopu węgla 14C z użyciem akceleratorowej spektrometrii mas. Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe to unikatowa w skali kraju jednostka, która w ciągu swojej 20 letniej działalności wykonała ponad 140 000 pomiarów radiowęglowych! Poznańskie Laboratorium Radiowęglowe (PLR), działające pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Tomasza Goslara, określa wiek próbek dla Instytucji z całego świata, w tym np. najważniejsze światowe uniwersytety jak University of Cambridge, University of Oxford, University of California w Berkeley czy Harvard University.
Zachęcamy także do przeczytania artykułu napisanego przez Dawida Zielińskiego na naszym blogu: podsumowanie roku 2021.