Blog

EYE. Biznesowa przygoda

2020-06-11

EYE to skrót od „Erasmus for Young Entrepreneurs”. To międzynarodowy program dla młodych przedsiębiorców, którzy chcą nauczyć się prowadzenia biznesu od doświadczonych firm z zagranicy. Co sprawia, że „biznesowa przygoda” to dobry pomysł na rozpoczęcie kariery przedsiębiorcy?

Od rozpoczęcia programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców ponad 7000 osób z 39 krajów skorzystało z możliwości zagranicznych wyjazdów i współpracy z bardziej doświadczonymi firmami. Za nami kilka trudnych miesięcy związanych z pandemią, granice jednak już za moment będą otwarte. Jest to więc doskonały moment na rozpoczęcie przygotowań do swojej przygody z programem EYE.

Jak działa EYE?

EYE to rozwiązanie dla Ciebie, jeśli:

  1. masz pomysł na biznes i chcesz zdobyć doświadczenie w zagranicznej firmie;
  2. lub prowadzisz działalność od przynajmniej 5 lat i jesteś gotowy wnieść do swojego przedsiębiorstwa świeżość pod postacią pracownika z zza granicy.

Program łączy bowiem tych, którzy dopiero rozpoczynają karierę w biznesie, z tymi, którzy chcą podzielić się wiedzą.

Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców dał nam okazję do wymiany wiedzy na temat organizacji wydarzeń. Nie tylko uczyliśmy się o różnicach kulturowych i sposobach pracy, ale też stworzyliśmy trwałą relację biznesową. To z pewnością przyniesie korzyści obu stronom w przyszłości. Wspaniała okazja dla nas obojga, nie mogliśmy marzyć o lepszej współpracy. – mówią Katarzyna i Luis, którzy pracowali wspólnie w agencji mediowej OSTV w Portugalii.

Wspomniana wymiana doświadczeń zachodzi podczas pracy z doświadczonym przedsiębiorcą. Relacja pomiędzy uczestnikami zakłada przekazywanie Młodemu Przedsiębiorcy doświadczeń, wiedzy i umiejętności niezbędnych do rozwinięcia swojego pomysłu na biznes. Taki wyjazd trwa do 6 miesięcy, a koszty podróży i pobytu są pokrywane przez UE.

Pojechałem do Las Palmas na Gran Canarii, żeby nauczyć się, jak działa biznes związany z coworkingiem i colivingiem. Chciałem zrozumieć potrzeby mojej grupy celowej – cyfrowych nomadów i pracowników zdalnych. Dużo pracowałem nad rozwojem mojego biznesu planu, w czym znacznie pomogły mi pomysły Alexa. Przetestowałem także wiele platform, które mogę wykorzystać w przyszłości. Relacjonuje Maksym, właściciel https://travelhouse.info/, który doświadczenie zdobywał pracując u Alejandro w Soppa de Azul – Coworking w Hiszpanii

Co zyskuje host?

Przedsiębiorca, który decyduje się przyjąć pod swoje skrzydła Młodego Przedsiębiorcę zyskuje niespotykaną okazję do zapoznania się ze spojrzenie na swój biznes z innej perspektywy. Zyskuje także możliwość współpracy z zagranicznymi partnerami oraz wiedzę na temat funkcjonowania nowych rynków. Pisaliśmy już o tym na naszym blogu (>>>przeczytaj wpis Natalii Rymarczuk)

Moje doświadczenie z programem Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców było bardzo przydatne. Podczas trwania wymiany Agnieszka miała bardzo pozytywy wpływ na zespół. Jej wkład w projekty CML był bardzo cenny i była to ogromna przyjemność móc z nią współpracować.” 
Tłumaczy David z firmy XML Architecture w Holandii, który miał okazję gościć przez 3 miesiące Agnieszkę, uczestniczkę programu z Polski.

Czasami niewielki krok dzieli nas od fascynującej przygody i płynących za nią korzyści związanych z pracą zawodową. Do programu Erasmus dla Młodych Przedsiębiorców wciąż można aplikować, co wydaje się być dobrym pomysłem wobec otwierających się granic oraz morza możliwości 🙂

Więcej informacji o programie znaleźć można w artykułach na naszej stronie:

Foto: freepik.com

Seweryn Olek

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 2018-2022.

Seweryn Olek był w PPNT związany z Zespołem Kreowania Innowacji w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Był moderatorem Design Thinking, prowadził także warsztaty z zakresu Customer Development oraz Business Model Canvas.

Z wykształcenia biotechnolog, a także psycholog.

W Parku łączył te z pozoru różne perspektywy oraz doświadczenia, wspierając przedsiębiorców i startupy w międzynarodowych oraz krajowych projektach, a także projektując kreatywne warsztaty dla środowiska akademickiego.