Czego nauczył nas Merlin?
2020-08-17 Natalia RymarczukW czerwcu 2020 zakończyliśmy trwający ponad dwa lata międzynarodowy program Merlin. Finansowany był z programu Horyzont 2020. Jako jeden z dwóch takich projektów na całą UE, wspierał rozwój pomysłów i technologii, naukowców i startupów, w ich drodze od technologii do rynku. Które elementy programu najlepiej zapamiętamy po dwóch latach pracy?
Merlin – podsumowanie
W ramach programu Merlin, PPNT przez 27 miesięcy działań zorganizował 15 warsztatów i 4 spotkania networkingowe, na których spotkaliśmy się z ponad pół tysiąca uczestników. Zostaliśmy Community Partnerem lub wzięliśmy udział jako wystawca w siedmiu dużych międzynarodowych wydarzeniach technologicznych (jak South Summit, Foro Transfiere, Woman in Tech Summit czy Wolves Summit).
Program Projektu obejmował zagadnienia związane z wprowadzeniem produktu na rynek. Były to przede wszystkim takie tematy jak: Business Model Canvas, Customer Developmnet czy UX. Ale przyglądaliśmy się także kwestiom związanym z własnością intelektualną czy pitchowaniem przed inwestorem. Część programu realizowana byłą według zgłoszonych potrzeb uczestników. Były to nadal tematy pomagające zaprojektować własny biznes jak Design Tinking, Agile czy prowadzenie rozmów z inwestorami.
Projekt był nie tylko nauką dla naszych uczestników, ale także dla nas samych. Innowatorzy z którymi rozmawialiśmy zwracali szczególną uwagę na dwie rzeczy:
- przede wszystkim zauważali konieczność posiadania wiedzy i umiejętności biznesowych, nawet jeśli nie chcieli samodzielnie prowadzić biznesu. Widzieli, że są one niezbędne, by rozmawiać z przedstawicielami świata gospodarczego, odnaleźć się w określonej nomenklaturze i sposobach myślenia.
- dodatkowo słyszeliśmy, że wiedza i narzędzia związane z innowacyjnością przydają się w zwiększaniu oddziaływania (impact) prowadzonych badań. Nasz program wspierał myślenie o prowadzonych badaniach od strony ich komercjalizacji, niezależnie od tego czy komercjalizacja miała miejsce czy nie.
Znani goście
Na spotkaniach naszych i naszych Partnerów gościły znane osoby, które opowiadały o swoim biznesie. Taką osobą był w Cambridge Pete Lomas, współzałożyciel Raspberry Pi, a na Litwie Vytautas Cerniauuskas, który sprowadził tam Ubera. Materiał dotyczący pitchingu podczas warsztatów Alfa School w Polsce, prowadzony był przez Piotra Buckiego czy Kamilę Sidor (założycielkę Geek Girls Carrots).
Co najbardziej podobało się uczestnikom programu Merlin?
Uczestnicy podkreślali praktyczne aspekty przekazywanej wiedzy o tym, jak tworzyć startupy. Co ważne, docenili inspiracje biznesowe, które pojawiły się po spotkaniach, nowe partnerstwa, czy impulsy by pójść dalej ze swoimi projektami. Podkreślali też wartość, jaka płynęła z dzielenia się doświadczeniami na salach warsztatowych i podczas spotkań. Wielkie znaczenie miał też networking,który procentuje również w erze Covid-19, która ograniczyła swobodę nawiązywania kontaktów z parterami biznesowymi. To, jak wyglądały nasze spotkania wyglądały można zobaczyć na kanale YouTube.
Informacje zwrotne od uczestników wraz z obserwacjami partnerów jasno wskazały, że aktywności które zaproponowaliśmy w programie, przyniosły wymierne rezultaty, stając się ważnym kołem zamachowym dla tworzących się startupów.
Umiejętności kreowane podczas warsztatów były pomocne zarówno w rozumieniu biznesu, jak i na wcześniejszym etapie, czyli w dopracowywaniu propozycji wartości pomysłów czy wyborze narzędzi tworzenia innowacji.
Ślad na arenie międzynarodowej
Projekt w skali europejskiej współtworzyli: Cloud Incubator HUB (UPCT), St John’s Innovation Centre (U. Cambridge), Bluspecs oraz CIVITTA. Poza wpływem na losy uczestników, projekt stał się też rozpoznawalną częścią większego ekosystemu innowacji, zarówno w kraju i za granicą. Wynika to z tego, że projekt był okazją do współpracy różnych środowisk – łączył przedsiębiorców, startupy, naukowców i innowatorów, korporacje oraz inne podmioty związane z innowacjami. Zbudowaliśmy szerokie Partnerstwa zarówno międzynarodowe (np. z SIBB) jak i w polskim ekosystemie (SpeedUp, Fundacja Polska Innowacyjna czy Wolves Summit). Działaliśmy w całej Europie. Warsztaty i eventy matchmakingowe odbywały się zarówno w Poznaniu, jak i Warszawie czy Berlinie. Wydarzania, w których brały udział nasi uczestnicy poza miastami Partnerskimi (Cambridge, Madryt, Wilno) m.in. także w Maladze, Sofii czy Kopenhadze.
W sumie, doliczając działania partnerów, MKerlin zaoferował 34 eventy i 53 warsztaty w 11 krajach Europy, w których wzięło udział ponad 2 tysiące osób.
Co dalej?
Obecnie PPNT realizuje już trzeci z kolei projekt wspierający rozwój startupów w Europie – Scale-up Champions. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy w sposób ciągły pomagać w rozwoju europejskim innowatorom, naukowcom i startupom technologicznym. Każdy kolejny projekt i program zwiększa te możliwości i buduje trwalszą społeczność, z którą później pracujemy. Wy także możecie zostać częścią tej społeczności. Nabór do programu Scale-Up Champions właśnie rusza.
Korzystajcie i pozostańmy w kontakcie!