Blog

Nakłady na B+R rosną

2018-12-12

Ukazały się informacje GUS-u dotyczące działalności badawczej i rozwojowej w roku 2017. Nakłady krajowe brutto na działalność B+R (GERD) wyniosły 20,6 mld zł i wzrosły w stosunku do roku poprzedniego o 14,7%.

Udział nakładów wewnętrznych na badania naukowe i prace rozwojowe w PKB osiągnął poziom 1.03% (w 2016 – 0,97%). Pierwszy raz od kilku lat przekroczyliśmy jako kraj magiczną barierę 1,0%. Liczba podmiotów, biorących udział w działalności wzrosła o 4,7% w stosunku do roku 2016. Sektor przedsiębiorstw przeznaczył na prowadzenie działalności B+R 13,3 mld PLN, co stanowiło 64,5% nakładów wewnętrznych na działalność B+R. W roku 2017 personel B+R liczył ponad 239 tys. osób, co oznacza wzrost w skali roku o 11,8%. Ponad połowę ogółu osób pracujących w działalności B+R stanowili pracownicy sektora szkolnictwa wyższego.

Obserwujemy więc zmianę w dobrym kierunku. Znaczny wzrost wydatków budżetowych na naukę oraz dalsze ułatwienie inwestowania w B+R dla przedsiębiorstwa w najbliższych latach mogą się przełożyć na intensywniejszy wzrost nakładów brutto na działalność B+R oraz intensywność prac B+R (GERD/PKB) w kolejnych latach.

Nadal, niestety, pozostajemy w „ogonie” krajów UE a od unijnej średniej oraz od najlepszych (nakłady >3% PKB) dzieli nas przepaść…

dr hab. Jacek Guliński

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 1995-2021.

Były Prezes Zarządu Fundacji UAM. Były Dyrektor PPNT. 

Chemik, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w chemii krzemoorganicznej oraz zagadnieniach związanych z transferem innowacji i technologii, polityką innowacyjną, relacjami nauki z gospodarką oraz komercjalizacją wyników prac badawczych. Autor i współautor wielu monografii, publikacji naukowych oraz zgłoszeń patentowych.

Profesor Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor UAM dr hab. Jacek Guliński w latach 1995-2008 pełnił funkcję z-cy Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. W latach 1999-2005 pełnił funkcję Prezesa  Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, a w latach 2004-2008 Kierownika Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM. Od września 2008 do stycznia 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. programów europejskich i współpracy z gospodarką w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2012-2014 jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialny był m.in. za politykę rozwoju i innowacyjności, a także sprawy związane ze współpracą nauki z gospodarką oraz programowaniem funduszy europejskich w perspektywie 2014- 2020.

Od stycznia 2015 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.