Blog

Smart Building pod Poznaniem

2019-02-13

Freepik_Smart City

Gościłem ostatnio w przedsiębiorstwie WPIP (firma prywatna, polska, rodzinna) – generalnym wykonawcą inwestycji przemysłowych i biurowych. Pracuje tam 140 osób w „Smart Building Center” (Jasin/Swarzędz) – niezależnym energetycznie obiekcie przemysłowo-biurowym. Posiada on certyfikat zielonego budynku LEED Platinum oraz Zero Energy Building. Firma posiada własne centrum B+R, uczestniczy w grantach europejskich. Misją firmy jest promowanie najwyższego poziomu budownictwa, zapewniającego idealne warunki wspierające procesy biznesowe.

Głównym hobby Prezesa Zarządu jest „Smart Buiding” oraz „Smart City”. Okazuje się, że  ok. 3,6 mld ludzi (ok. 50%) mieszka w miastach, które zajmują jedynie 2% powierzchni lądów.
Za 30 lat będzie już 6 mld ludzi w miastach! W Polsce w 10 największych miastach mieszka już 24% ludności. Miasta rosną. Co prawda oficjalnie w ciągu ostatnich 10 lat ubyło Poznaniowi już ok. 5% mieszkańców ale badania Urzędu Miasta na podstawie lokalizacji telefonów komórkowych dowodzą, że w godz. 22.00-6.00 w Poznaniu przebywa 100 tys. osób więcej niż w Poznaniu zameldowanych. Co intrygujące to fakt, że duże miasta na świecie konsumują 70% produkowanej energii. Oczywiście hasło miasto kojarzy się z pojęciem smog. Jakkolwiek największy udział mają gospodarstwa domowe spalające „byle co” w piecach i kominkach, to samochody się nieźle do tego dokładają. Same dojazdy/dowozy do szkół podstawowych i średnich przekładają się na 30% porannego szczytu w Poznaniu! Oblicza się, że w Polsce umiera 45 000 ludzi rocznie w związku z nadmiernym zanieczyszczeniem powietrza. W porównaniu do liczby ofiar śmiertelnych wypadków komunikacyjnych (o których tyle się mówi) to smog zbiera ponad 10 razy większe żniwo.

Niestety jak się spojrzy na specjalistyczne mapy zanieczyszczenia w naszej części Europy jest ono tutaj najwyższe. W pierwszej dziesiątce dużych miast europejskich o najgorszych parametrach powietrza znajdują się 4 miasta z Polski!

„Smart City” ma wiele definicji ale wg Prezesa Zarządu WPIP p. Dariusza Stasika, to synonim miasta szczęśliwych ludzi. Takie nowoczesne miasta muszą zapewniać lepszą produktywność ludzi-mieszkańców, zapewniać ich zdrowostan oraz rozwój osobisty. Czy są takie miasta na świecie? W Emiratach Arabskich budowane jest takie miasto na 50.000 mieszkańców o nazwie MASDAR (  ̴ 70 km od Dubaju). Cały ruch komunikacyjny odbywa się pod ziemią, na powierzchni mamy inteligentne budynki i systemy korytarzy cieniowych dla pieszych (pamiętajmy jakie tam panują temperatury). Zdjęcia z tego miasta są fascynujące. Trochę bliżej bo w Amsterdamie można obejrzeć najbardziej inteligentny budynek na świecie – biurowiec firmy Deloitte. Nazywa się „The Edge”. Co prawda, panele fotowoltaiczne pokrywają nie tylko ten budynek ale również kilka dookoła (powodując problemy dla sąsiadów) ale efekt został osiągnięty! W biurowcu nie ma stałych miejsc pracy, codziennie każdy sobie siada gdzie i z kim chce… Proszę jednak zwrócić uwagę na charakter pracy tej korporacji.

Smart City to nie tylko miasto zbudowane z inteligentnych budynków. To miasto z systemem komunikacyjnym nie narażającym środowiska na dalsze straty. Ale to już osobna bajka. Dlaczego o tym piszę?! W tym roku planujemy, jak wiecie, w ramach aktywności CSV (Polityka odpowiedzialności społecznej i zrównoważonego rozwoju) zająć się smogiem. Może również warto w Parku postawić stację kontroli jakości powietrza w ramach ścieżki dydaktycznej. Albo zbudować stację ładowania samochodów elektrycznych. Trzeba się rozejrzeć za środkami z zewnątrz, które mogą nam w tym pomóc… Jeżeli chcemy żyć w smart-city nie możemy pozostać z założonymi rękoma…

Na spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim zaproponowano Parkowi włączenie się w budowę eksperymentalno-demonstracyjnego elektrolizera wody, produkującego wodór i tlen. To może pójdziemy dalej i postawimy w Parku pierwszą w Wielkopolsce (a może całej Polsce) stację ładowania wodorem?!

fot. Freepik.com

dr hab. Jacek Guliński

Pracownik Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego w latach 1995-2021.

Były Prezes Zarządu Fundacji UAM. Były Dyrektor PPNT. 

Chemik, wykładowca akademicki. Specjalizuje się w chemii krzemoorganicznej oraz zagadnieniach związanych z transferem innowacji i technologii, polityką innowacyjną, relacjami nauki z gospodarką oraz komercjalizacją wyników prac badawczych. Autor i współautor wielu monografii, publikacji naukowych oraz zgłoszeń patentowych.

Profesor Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Profesor UAM dr hab. Jacek Guliński w latach 1995-2008 pełnił funkcję z-cy Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. W latach 1999-2005 pełnił funkcję Prezesa  Zarządu Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, a w latach 2004-2008 Kierownika Uczelnianego Centrum Innowacji i Transferu Technologii UAM. Od września 2008 do stycznia 2012 roku pełnił funkcję prorektora ds. programów europejskich i współpracy z gospodarką w Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 2012-2014 jako podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odpowiedzialny był m.in. za politykę rozwoju i innowacyjności, a także sprawy związane ze współpracą nauki z gospodarką oraz programowaniem funduszy europejskich w perspektywie 2014- 2020.

Od stycznia 2015 pełnił funkcję Prezesa Zarządu Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji UAM. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.