Blog

Chiny w pigułce z PPNT – Global Innovation Summit 2019

2020-01-15

O tym, że Chiny są trzecim państwem na świecie pod względem powierzchni wiedzą wszyscy, że ich populacja jest ogromna (wg. danych za 2017 ok. 1,4 mld osób, co stanowi 19,1% populacji światowej) nikogo nie trzeba przekonywać. Ale czy wiemy, jak prowadzić w Chinach interesy, czego się spodziewać w kontaktach z chińskimi kontrahentami, jak się zachowywać?

Jako przedstawicielka PPNT miałam okazję poszukać odpowiedzi na te pytania podczas wyjazdu studyjnego do Chin. Po Indiach i Kenii, eksperci naszego Parku znaleźli się w gronie przedstawicieli 20 instytucji otoczenia biznesu, m.in. z Niemiec, Czech, Portugalii, Włoch i Estonii, zaproszonych na to wydarzenie. A Chiny stały się kolejnym punktem na mapie miejsc, gdzie firmy wspierane przez PPNT mogą liczyć na pomoc w rozwoju.

Przyciąganie start-upów po chińsku

Chiński rząd konsekwentnie realizuje swoją misję odgrywania coraz większej roli w globalnej gospodarce. Jednym ze sposobów jest finansowanie organizacji stymulujących współpracę biznesową między europejskimi i chińskimi firmami (np. działającego w Niemczech InnoEU, współgospodarza wyjazdu). Kolejnym sposobem jest organizacja wydarzeń, na których innowacyjne europejskie start-upy prezentują swoje technologie. I właśnie taki był cel trzech wydarzeń, które odbyły się w grudniu w Pekinie, Chengdu i Szanghaju. Uczestnictwo w nich było bardzo ciekawym doświadczeniem.

Konferencja w Pekinie inicjowała Sinno-European Incubation and Acceleration Platform. Została zorganizowana we współpracy z firmą Jingchen Innovation, Investment  and Holding oraz Beijing Bureau of  Economy and Information Technology i Industrial Planning Departament of China Center for International Economic Exchanges. Dała możliwość zaprezentowania się 10 start-upom.

Największe wydarzenie podczas wyjazdu, Global Innovation Summit, zgromadziło w Chengdu Pujiang ponad 400 osób. Głównym celem tej imprezy było przedstawienie start-upów oraz przybliżenie chińskim uczestnikom zakresu działań europejskich instytucji otoczenia biznesu. W imponującej sesji pitchingowej wziął udział towarzyszący mi Łukasz Radomski, CEO firmy Apollogic, który zaprezentował innowacyjne rozwiązanie jakim jest ApoQlar. Dodatkowym elementem wizyty w Chengdu było zwiedzanie  „SME Cooperation Zone” – siedziby izby gospodarczej koordynującej gospodarczą współpracę Chin i Niemiec w prowincji Syczuan.

Ostatnie wydarzenie Sinno-EU Innovation Summit odbyło się w Szanghaiu na terenie Zangjiang Science City w dzielnicy Pudnong, gdzie Zhangjiang Group na powierzchni 95 km2 buduje dzielnicę wiedzy i innowacji. Na obecnym etapie rozwoju działa tam 24 tys. przedsiębiorstw, 150 chińskich i międzynarodowych instytutów badawczych, regionalne siedziby 53 międzynarodowych korporacji, 20 kampusów uniwersyteckich oraz mieszka i pracuje około 400 tys. osób. Mieliśmy okazję zwiedzić Microsoft AI&IoT Insider Lab oraz AIsland Experience Sharing. W europejskich warunkach podobnym rozmachem w budowie kompletnych funkcjonalnie dzielnic wspierających rozwój innowacyjności mogą się pochwalić Berlin i Barcelona. Choć i tak obie działają na zdecydowanie mniejszą skalę.

PPNT a Chiny

Dla PPNT głównym celem wyjazdu było rozszerzenie sieci kontaktów, dzięki którym możemy jeszcze bardziej kompleksowo wspierać współpracujące z nami firmy. W tym kontekście podczas panelu dyskusyjnego na Global Innovation Summit miałam możliwość opowiedzieć o działaniach i unikalnym charakterze PPNT.

Nie pojechałam jednak do Chin sama, ale w towarzystwie wspomnianego już Łukasza Radomskiego, CEO firmy Apollogic, który swoje wrażenia opisał na blogu. Apollogic, współpracujące z Parkiem od 2006 r. podczas wydarzeń w  Chengdu i Szanghaju, zaprezentowało ApoQlar – technologię holomedyczną umożliwiającą wyświetlanie na okularach mieszanej rzeczywistości, obrazów z tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w 3D.

Fakt, że jako PPNT zaistnieliśmy na tak znaczącym rynku i mieliśmy okazję nawiązać wiele relacji biznesowych daje satysfakcję. Podczas wszystkich wydarzeń mieliśmy możliwość przestawienia informacji o naszej działalności, a informacje o nas znalazły się w drukowanych materiałach konferencyjnych (można mieć tylko nadzieję, że „krzaczki” oddają treść notatki o Parku przygotowanej przez nasz Dział Komunikacji i Marketingu 😉 ).

Ciekawostki o prowadzeniu biznesu w Chinach

Czego trzeba być świadomym odwiedzając Chiny? Przede wszystkim trzeba być przygotowanym na trudności w porozumieniu się. Chińscy oficjele mówią słabo po angielsku, więc na porządku dziennym jest obecność osobistych (sic!) tłumaczy. Po pitchach nie należy się spodziewać pytań, Chińczycy nie zadają ich publicznie, jeżeli są czymś zainteresowani przenoszą rozmowę do kuluarów, dlatego w programach spotkań ze startupami jest zawsze punkt pod nazwą „Communication”. Szczegółowy program konferencji ustalają maksymalnie z 2-dniowym wyprzedzeniem w myśl zasady, że wtedy dopiero uzyskuje się pewność co do obecności zaproszonych prelegentów itp. Wcześniej trzeba się zadowolić programem ramowym… Dla grupy, w której 60% osób pochodził z Niemiec było to duże wyzwanie 😉 Przemówienia urzędników państwowych muszą być czytane z kartki, ponieważ przygotowany tekst musi być zweryfikowany przez odpowiednie służby a sprawy nie mogą nabrać mocy jeżeli nie ma oficjalnie podpisanego (z pompą, fanfarami itp.) porozumienia – zazwyczaj dostarczanego w czerwonych teczkach.

Co dalej?

Jako PPNT nieustannie wspieramy firmy w rozwoju i poszukujemy nowych możliwości dla przedsiębiorstw z nami współpracujących. Kto wie, może w kolejnym wyjeździe udział wezmą firmy, które teraz rozwijają się w Programie InQbacji PPNT, są wspierane przez Park i Apollogic w ramach Digital Innovation HUB albo będą brały udział w Scale-up Champions (które razem z PPNT realizuje, obecny także w Chinach, Tehnopol z Tallinna.

W innowacjach i rozwoju sky is the limit 😉

Tym, którzy są zainteresowani tematem biznesowego oblicza Chin w skali makro polecam artykuł z grudniowego wydania tygodnika Polityka „Wszyscy ustępują Chinom”

 

Dr Anna Tórz

Zawodowo związana z PPNT od 2007 r. Pełniła w nim kolejno funkcje Kierownika InQbatora Technologicznego (2008-2015), Kierownika Działu Inkubacji i Obsługi Firm (2016-2018), a obecnie Eksperta ds. inkubacji i monitorowania. Realizuje i kieruje projektami z zakresu wspierania rozwoju przedsiębiorczości finansowanymi z funduszy Unii Europejskiej (m.in. Scale-up Champions, Program InQbacji) oraz funduszy krajowych.

Jest doświadczonym trenerem w obszarach charakterystyki i oferty instytucji otoczenia biznesu, zarządzania inkubatorem technologicznym i mierzenia efektywności działania inkubatora technologicznego dla kadry zarządzającej tymi instytucjami. Jest ekspertem i konsultantem w zakresie tworzenia oferty merytorycznej, strategii i biznesplanów dla inkubatorów i parków technologicznych.

Absolwentka studiów Master of Science in Science and Technology Commercialization (MSSTC) na Uniwersytecie Łódzkim. Doktor Nauk o Zarządzaniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Autorka ponad 20 publikacji z zakresu przedsiębiorczości akademickiej, zarządzania inkubatorami technologicznymi oraz rozprawy doktorskiej na temat mierzenia efektywności funkcjonowania instytucji otoczenia biznesu. Brała udział w stażach, stypendiach i szkoleniach m.in. w Chinach, Indiach, USA i krajach Europy Zachodniej.

Jej znajomość polskiego środowiska instytucji otoczenia Biznesu, wynika zarówno z pracy dla PPNT, jak i działalności w Stowarzyszeniu Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości w Polsce, w którym od maja 2017 r. pełni funkcję wiceprezes.

Pracuje po to, żeby podróżować. Nieodparty urok mają dla niej szczególnie wyprawy w góry, nie potrafi też oprzeć się pokusie odkrywania nowych krajów i kultur – na wszystkich kontynentach